• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Инсталација на Vista

 • Ја почнал/а темата
 • #1

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
вака. на лаптопот имам Vista Home Premium, ама сакам да ја форматирам, има некои вируси, почна да успорува и такви работи. Vista-та ми е лиценцирана (си имам сериски на долна страна на лаптопот) ама немам инсталационо цд (не даваа кога го купив лаптопот). што да правам? несакам да ставам XP само зашто имам 10 мултимедиски копчиња за кои нема драјвери за XP, a и вака за целиот хардвер ќе мора да барам посебно драјвери и срања. ако симнам Vista од некој торент и после да му го ставам мојот сериски тоа нема да е тоа, така? или може така?:lut2:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм па мислам дека може,важен е само серискиот број,а од кај си го симнал не,затоа што ти го плаќаш бројот :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Тачно како што кажа стане. Форматирај си со виста home premium и после само внеси го кодот одоздола што се наоѓа. Или втора опција е да ја искористиш recover партицијата и лаптопот ќе ти биде исто како да си го форматирал.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Што notebook имаш? VAIO?
да, VAIO. они имаат recover партиција, ама скриена е, а и не ми ни текна на тоа, мислам дека кога му направиш рестарт треба да стискаш F12 и да ти го отвори менито. а што опции има, само да го врати на фабрички или има и друго нешто?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Мислам дека имаш и друга опција освен со притискање F12 (на VAIO FW е F10). Треба да имаш апликација која се вика VAIO Recovery Center. Имаш неколку опции. Можеш да вратиш на фабрички, односно full restore, можеш да направиш recovery само на C:\ партицијата, другите да останат. Ова ти е најлесно и најдобро решение, немаш потреба од инсталација на драјвери и други програми, само малку ќе ти земе време бришењето на bloatware програмите кои одат со VAIO.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
па да, знам, се измачив кога го купив. а со што да го поделам дискот? имам само С, кога го земам првиот, пробав со Paragon Partition Menager, чекав 20-25 мин и блокираше. кога направив рестарт, паднат беше виндовсот и го заменив лаптопот со нов. partition magic изгледа немасе подршка за виста, незнам. затоа највише сакам да го форматирам, за да си го поделам по мое:D
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
па да, знам, се измачив кога го купив. а со што да го поделам дискот? имам само С, кога го земам првиот, пробав со Paragon Partition Menager, чекав 20-25 мин и блокираше. кога направив рестарт, паднат беше виндовсот и го заменив лаптопот со нов. partition magic изгледа немасе подршка за виста, незнам. затоа највише сакам да го форматирам, за да си го поделам по мое:D
Не ти треба додатен софтвер. Имаш опција во Вистата да ги разделиш партициите.
Влези во Control Panel --> Administrative Tools --> Computer Management --> Disk Management и тука имаш опција да направиш resize на партицијата т.е како што е во вистата наведено : shrink volume
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
При Full Recovery, апликацијата те прашува дали сакаш целиот диск да биде една партиција или сакаш да го поделиш на повеќе.
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Не ти треба додатен софтвер. Имаш опција во Вистата да ги разделиш партициите.
Влези во Control Panel --> Administrative Tools --> Computer Management --> Disk Management и тука имаш опција да направиш resize на партицијата т.е како што е во вистата наведено : shrink volume
Ova go probuvav da go napravam na mojot komjuter ama mi dava acess dinied, a najaven sum kako administrator
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Ova go probuvav da go napravam na mojot komjuter ama mi dava acess dinied, a najaven sum kako administrator
Не би требало да ти дава забранет пристап. Пробај вака.
Во search барот, пиши cmd, кога ќе ти го даде цмд на листата..десен клик на него и кликни на run as administrator.
Потоа во цмд пиши: net user administrator /active:yes и ентер.
Треба да ти пише Operation completed succesfully.

И пробај пак во disk menagment.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
е а ми остануваат податоците како со Partition Magic и слични софтвери? мислам дали ќе ми префрли нешто од податоците во новата партиција или ќе ми ги избрише, зашто имам слободно само неколку GB.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
имам HDD 250GB, а слободно 9GB. сакам да направам друга партиција која ќе биде ваљда 200GB или 180, отприлика, незнам
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
имам HDD 250GB, а слободно 9GB. сакам да направам друга партиција која ќе биде ваљда 200GB или 180, отприлика, незнам
Не можеш да направиш партиција од 200 гига ако имаш слободни само 9. Партицијата можеби ќе се креира но не знам што ќе се случи со податоците.
Подобро е да ги префрлиш податоците на екстерен хдд и потоа да ја направиш партицијата, па откако ќе се креира, врати си ги податоците на двете партиции.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
859,405
Членови
29,952
Најнов член
trajced
На врв Дно