• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Инсталација на Vista од high speed USB 2.0 Flash Drive

 • Ја почнал/а темата
 • #1

pocemk

Intern
19 јуни 2007
20
0
1. Треба да имате high speed USB 2.0 Flash Drive 4 GB и во Биосот да имате опција да изберете компјутерот да бутира директно од USB.
2. Треба да форматирате USB-то по следниов начин во (CMD.exe):
Проверете прво во Disk Managment, дали USB-то е адресирано како Disk 1.
 • diskpart
 • select disk 1
 • clean
 • create partition primary
 • select partition 1
 • active
 • format fs=fat32
 • assign
 • exit
3. Копирајте сите папки и фајлови од Vista DVD-то на USB-то, и проверете да не има некој "hidden folders" што не е копиран на USB-то.
Проверено и работи.:D
Поздрав!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Знам дека може да се бутира од УСБ ... но со горниот начин не верувам.. оти каде се запишува boot loaderот? И треба партицијата да се означи со flag - BOOT ... :ermm:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

pocemk

Intern
19 јуни 2007
20
0
Значи да појаснам, идејата е да инсталираме Vista на компјутер, наместо од DVD, инсталираме од USB.
Инаку еве ја оригиналната страница : http://kurtsh.spaces.live.com/blog/cns!DA410C7F7E038D!1665.entry
Работи 100%, на 3 компјутери имам инсталирано Vista, од USB кое го направив по горниов начин, без никаков проблем.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Ova e interesno ama nikad ne bi instaliral Vista pa duri i 500 evra da mi davaat(e dobro de za tolku da ama za 200 ne)stvarno e skapan iako e mnogu forsiran od mickroshit(ups microsoft).site vikaat deka e samo edno gubre i plus mnogu zima od resursi.:ua:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Ova e interesno ama nikad ne bi instaliral Vista pa duri i 500 evra da mi davaat(e dobro de za tolku da ama za 200 ne)stvarno e skapan iako e mnogu forsiran od mickroshit(ups microsoft).site vikaat deka e samo edno gubre i plus mnogu zima od resursi.:ua:
offtopic ... ima druga tema za diskusija za vista, ova e za instaliranje preku usb
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,754
Мислења
849,922
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно