Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Инсталација на SolidWorks 2015 на Windows 10

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
Дечки, дали досега некој успеал да инсталира SolidWorks 2015 на 10кава? пошто јас пробав со неколку верзии, кога ќе дојде до делот да го инсталира SolidWorks, паѓа инсталацијата (не ми текнува која беше грешката при инсталација). Пробав и со Compatibility Troubleshooter, да ја стартувам во 7ца мод и во Виста мод, пак истиот проблем. До верзијата не верувам дека е, пошто симнав и 2014ка, и 2010ка...истиот проблем. Windows 10 Home е тоа шо ми е инсталирано сеа на десктопот. фала ви унапред
 

Motherboard

Gaining Experience
4 септември 2015
150
190
Јас имав проблем со Portable верзија на Solid/Photoshop/Corel сите предходно без проблем работеа на Windows 8.1 а на Windows 10 не сакаат да се подигнат...
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.570
Дечки, дали досега некој успеал да инсталира SolidWorks 2015 на 10кава? пошто јас пробав со неколку верзии, кога ќе дојде до делот да го инсталира SolidWorks, паѓа инсталацијата (не ми текнува која беше грешката при инсталација). Пробав и со Compatibility Troubleshooter, да ја стартувам во 7ца мод и во Виста мод, пак истиот проблем. До верзијата не верувам дека е, пошто симнав и 2014ка, и 2010ка...истиот проблем. Windows 10 Home е тоа шо ми е инсталирано сеа на десктопот. фала ви унапред

Е сега ќе ги фрлиме гравчињата и ќе ти помогнеме.
Прва работа при траблшут ти е да видиш лог и грешката што ја дава, побарај по логовите и кажи.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
ги отворив тоа логовите, ама ништо од нив не разбирам... :/ вечер ќе ги постирам тука логовите, ваљда некој знае шо му се дешава. .. .
 

Govedo

Gaining Experience
29 септември 2015
67
173
Govedo's setup  
Processor & Cooler
AMD FX-8320 4.3GHz | Corsair Hydro H55
Motherboard
ASUS M5A97 rev 1.02
Storage
SSD Samsung 850PRO-256GB(OS) + 3TB WD-Black + 3x500GB
PSU
CoolerMaster G750M Semi-Modular
RAM
32GB | 4X8 G-Skill Ripjaws X CL9 DDR3 1866 Mhz
Video card
ASUS-STRIX R9 380 DirectCU II|4GB DDR5
Case
CoolerMaster HAF 912-plus
Mouse
Logitech - MX Master
Keyboard
Logitech - K800
Audio
Nikola Tesla WS350
Monitor
2X DELL U2414H UltraSharp 24"
OS
Windows 7 (64-bit)
Кај мене секој пат кога и да ја инсталирав, најпрво ја пуштав инсталацијата и кога ми го бара сериал бројот го пишувам ми покажува дека е невалиден, ја гасам интернет конекцијата и продолжувам до крај кога ми бара на крај да го рестартирам компјутерот одбивам и го ставам пачот,ја активирам и готово :)
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
ок, тој дел и јас го поминувам, ама кога треба да се инсталира самиот SolidWorks, се инсталира се (тие помошните алатки) освен самиот SolidWorks (edrawing, nekoj explorer...). леле вечер мора да го пратам и логот, да видиме шо се дешава со него...
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
самиот лог...не се аплоадирал прееска
 

Атачменти

 • SummaryIMLog_20140-40300-1100_00001.txt
  1 MB · Прегледи: 2
 • SummaryIMLog_20140-40300-1100_00001.txt
  1 MB · Прегледи: 2

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.215
10.946
Скопје
Мораш да имаш 2015?
2013 Инсталирав без проблем на win10.
Ваљда ти треба за на факултет а таму работите и на постара.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.570
"** Install FAILED with code 1603"

http://solidworks.burkesys.com/tag/install/
http://blog.capinc.com/2012/05/solidworks-1603-error/

Следи упатства од линковите. Јас би деинсталирал комплетно, би избришал темп и слично, чистење на регистрите, преинсталација на .NET инсталациите што се потребни за оваа верзија и на крај инсталирање наново. Ако и после тоа не сака или друга верзија пробај или преинсталирај машината. Ако не може да се преинсталира компјутерот, а баш мора 2015 да го работиш пробај инсталирај го во виртуелна машина на чиста инсталација и така работи го.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
@lynx го пробав баш вечерва на чиста виртуелна, се инсталирано, сите апдејти прво, и пак истото. @Avid , не ми е за на факс, одамна завршив тоа :) ми треба некои модели да направам, затоа ми треба. ќе пробам со 2013ка наредно, па ќе известам ако има некој проблем...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.612
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно