• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Инсталација на Skype во Linux

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
Moze malku pomos okolu instalacija na Skype. Koga stisnam dva pati na downloadiraniot program mi pisuva: Error: Dependency is not satisfiable: libqt4-core. A koga vo terminal ke napisam sudo apt-get install skype ova mi pisuva
Readind package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information,,, Done
E:Couldn't find package skype
Чаре има ли не?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
На сајтот на Скајп за даунлоад, имаш различни верзии на Скајп за различни Линукс дистрибуции. Дали си сигурен дека си ја симнал точната верзија?
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
1. System->Synaptic Administration->Synaptic Package Manager,
2. Koga kje go otvorish Synaptic odi vo Settings->Repositories. Klikni na Third Party Software Tab -> Add i dodai ja slednava linija:
Код:
deb http://download.skype.com/linux/repos/debian/ stable non-free
3. Klikni na Reload i instaliraj go Skype.
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Друже самата инсталација ти кажува дека ти недостасува libq4-core библиотека а со тоа се подразбира дека треба да ја инсталираш. Не користам Ubuntu ама мислам дека со следнава команда (или преку синаптик) да го инсталираш овој пакет:
apt-get install libqt4-core

Ако ти се инсталира ова, не би требало да имаш проблеми при инсталација на Skype.
Исто така, знам дека за ubuntu - програмчето шо се вика Automatix2 ќе ти го реши овој проблем ама дечките викат дека можно да се појават грешки на системот доколку го користиш него (не ти гарантираат).
Искрено не знам како Ubuntu може да го пропушти овој проблем.
Јас кај мене на PCLinuxOS само apt-get install skype и ми ги инсталира овие пакети така да немам никаков проблем дури ја користам и верзија 2 (бета) кој има и видео поддршка. Разгледај - пробај и кажи дали си средил.

Еве ти врска до Automatix2
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty#Automatix2

Поз.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Moze malku pomos okolu instalacija na Skype. Koga stisnam dva pati na downloadiraniot program mi pisuva: Error: Dependency is not satisfiable: libqt4-core. A koga vo terminal ke napisam sudo apt-get install skype ova mi pisuva
Readind package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information,,, Done
E:Couldn't find package skype
Чаре има ли не?

dali imash internet doma ? oti vaka izgleda deka si go simnal od nekoe net caffe i doma probuvash da go instalirash.. ako imash dome internet treba avtomatski ubuntuto samo da si go simne arhivite shto nedostasuvaat .. a ako imash internet probaj da go editirash /etc/apt/sources.list i trgni gi "#" pred liniite shto pochnuvaat na 'deb'

pozz
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
! Го симнаФ пакетот од официјалниот сајт на Skype , Debian пакет за Ubuntu 7.04 ама неможзам да го инсталирам ми појавува дека не е пакетот за 64 битна архитектура ...(Како да инсталирам за 64 битна архитектура ). ???:rolleyes: Имам AMD 64 bit
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Пробај со :

Код:
sudo apt-get install ia32-libs lib32asound2; wget -N boundlesssupremacy.com/Cappy/getlibs/getlibs-all.deb; wget -O skype-install.deb http://www.skype.com/go/getskype-linux-ubuntu; sudo dpkg -i getlibs-all.deb; sudo dpkg -i --force-all skype-install.deb; sudo getlibs /usr/bin/skype

Превземено од ubuntuforums
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Фала брат средено е ...:bravo::bravo::bravo: уште еднаш фала ...

а како да инсталирам Скајп со СМС ???
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
dali imash internet doma ? oti vaka izgleda deka si go simnal od nekoe net caffe i doma probuvash da go instalirash.. ako imash dome internet treba avtomatski ubuntuto samo da si go simne arhivite shto nedostasuvaat .. a ako imash internet probaj da go editirash /etc/apt/sources.list i trgni gi "#" pred liniite shto pochnuvaat na 'deb'

pozz

btw za sto li ke mu e skype ako nema internet :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.454
Мислења
901.394
Членови
32.164
Огласи
538
Најнов член
Tinsken
На врв Дно