• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Инсталација на програми за Linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
ej na primer koga simenjesh nekoj program za linux na primer xchat kako mozesh da go instalirash na ubuntu bez add/remove ?
 
D

DimitarMK

Гостин
ако е .deb, кликаш на него и автоматски ќе почне инсталацијата. ;)
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
без разлика која прграма сакаш да ја инталираш, а е поддржана од убунту, најлесен начин е нејзиното име да го пишеш во козола, и самиот ти кажува како да ја инсталираш.
Значи ти излегува:

sudo apt get install ime_na_programa

по што те прашува за администраторска лозинка.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
без разлика која прграма сакаш да ја инталираш, а е поддржана од убунту, најлесен начин е нејзиното име да го пишеш во козола, и самиот ти кажува како да ја инсталираш.
Значи ти излегува:

sudo apt get install ime_na_programa

по што те прашува за администраторска лозинка.
Ваљда треба првин да се види дали ја има инсталацијата во убунту-то?
Кај се гледа тоа?
Ако ја нема кога ке ја симнеме да треба да стави на некое посебно место за да се направи apt-get install...?
Јас уште размислувам windows-ки
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Ако имаш интерент , не бери гајле, приклучи се , и секоја програма што ќе ти текне ќе ја инсталира многу брзо.
Сам ја компајлира и ја сместува во фајл системот, ја конфигурира на дефолт сетинзи. Автоматски сам се си прави.

За убунту умаш инсталациско CD, кое различно од инсталациското DVD пр. за Sese, на кое ги имаш скоро сите програми и offline можеш да си ги инсталираш со тоа што ќе во ставиш dvd-то.
Мислам дека може да се симне и Ubuntu двд, на кое има многу програми, ама тоа не ми притребало, па не знам баш како, каде ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,515
Членови
29,480
Најнов член
EnemyUnit
На врв Дно