• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Инсталација на openSuSE 10.2

Locutus

Intern
18 април 2007
40
0
Инсталацијата на openSuSE 10.2 (последната верзија до сега), е прилично едноставна, па секој кој инсталирал Windows XP пред тоа би се снашол. Дури и тие што првпат сами инсталираат оперативен систем. openSuSE 10.2 е нормално, бесплатен за симнување. Инсталацијата е на 5 CD-a, или едно DVD. Нормално, ако имате DVD-ROM/RW, симнете ја DVD инсталацијата, да заштедите време и нерви. Инсталационите дискови можете да ги симнете тука. Да почнеме.

Значи, потребна ви е слободна партиција. Не е потребно да имате креирано Linux партиција претходно, бидејќи при/пред инсталирањето на openSuSE 10.2 има можност да се избрише старата (пр. FAT32, NTFS) и да се креира нова, со Linux file system. (пр.ext2, ext3)

Првиот чекор би било ставање на DVD/CD-то во соодветниот оптички уред (hint: не е флопи драјв). DVD/CD-то само ќе се boot-ира, и ќе излезе едно мени со неколку точки. Избирате installation. Следи подесувањето на јазик (има и македонски) и прифаќањето на license agreement-от. Потоа следува подесувањето на временската зона, и на крај работната околина. Двете најкористени Linux работни околини се GNOME и KDE. За ова планирам посебен текст, до тогаш пролистајте нешто сами. Јас користам KDE.

Потоа следи, Installation Summary. Самата инсталација предлага да го форматира целиот хард-диск, и да направи свои партиции. Внимавајте, зошто ако стиснете next, отиде другиот оперативен систем (доколку го имате) заедно со податоците. Има опција да се избере празната партиција, другите да останат недопрени, додека таа партиција можете да ја избришете и да направите нова, како што спомнав погоре. Откако ќе го направите ова, проверете дали под Partitioning стои дека партицијата ќе биде форматирана во Linux file system, па стиснете next.

Почнува инсталацијата, но пред да почне, ќе бидете прашани, кои софтверски компоненти да ги инсталира. Ако не сте сигурни, или ви е првпат, оставете како што е, и притиснете next. Инсталацијата трае пократко од инсталирање на Windows XP. Откако ќе заврши инсталацијата, следува сетирање на root лозинка, вашиот акаунт, сетирање на интернет конекција, online update (оставете го ова за подоцна), креирање на други акаунти/users, конфигурација на хардвер (проверете дали се е препознаено од вашите хардверски компоненти, но, веројатно се ќе биде) и тоа е тоа.

Системот се reboot-ира, а за тоа време извадете го DVD/CD-то од уредот. Доколку имате два оперативни системи, ќе ви понуди да изберете (избирате openSuSE 10.2, нормално), а ако не, директно ќе се подигне. Тоа е тоа. Запознавајте се со новиот оперативен систем. :)

Објаснив во кратки црти, нема што на долго да се објаснува. Првпат сам инсталирав Linux, успеав од прва, не бара некои посебни познавања. За видео туторијал на openSuSE 10.2, клик тука.

-----
Истово ова, го објавив кај и мене на блог.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Moze li malku delot kade sto se pravi particija da se objasni podetalno i po moznost vizuelno(so sliki).Ne e za mene licno tuku site onie koi se zainteresirani za Linux da mozat instalacijata polesno da ja svatat.Inace Suse mi e eden od omilenite distribucii za Linux.Pozdrav
 

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
openSUSE

Sega vo momentot go downloadiram opensuse i imam edno prashanje... otkako ke go instaliram linuxot za da se konektiram na net istali e postapkata od terminal kako na ubuntu ili?
Jas koristam WADSL od on.net
pozz i samo napred so forumov ;)
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
jas isto koristam wadsl na on.net i voopsto ne koristev terminal za konekcija
tuku aktivirav network manager ili nesto taka se vikase od startnoto meni, ne se sekavam tocno bidejki sega imam instalirano ubuntu
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.814
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно