• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Инсталација на iAtkos v2

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Значи го симнав овај ОС, но не знам како да го инсталирам и како да направам партиција. Сакам дуал бут со Windows XP и овај ОС. Помагајте побрзо, ми треба итно!!! :lut2::isplashen::isplashen:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Добро тоа го средив... Но пак имам проблеми: Никако не може да го вчита мојот хард диск. Незнам што да правам!!! :lut2: :plachko2:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Е брат, и јас го имав тој проблем, а тоа значи не се мачи многу, џабе е се :(
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Е брат, и јас го имав тој проблем, а тоа значи не се мачи многу, џабе е се :(
Kако џабе??? :lut2::plachko2:
Ај јас ќе го причекам уште малку HijackHacker бидејќи тој има работено со iAtkos... Се надевам дека ќе ми помогне...:)
Инаку ако е џабе, што ќе правам сега???
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Тоа можеш да видиш на osX 86 страната за поддржан хардвер: http://wiki.osx86project.org/
Мене ми е сигурно подржан хардверот затоа што имавме речиси идентични конфигурации. Ќе полудам веќе со тоа Still Waiting for Root Device, ццц... Дај некој нека каже како може да се среди тоа, знам дека е нешто до хард дискот, ама дали може некако да се направи со VMware???
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Ама и мене ми е поддржан, заради да го спуштам iAtkos v2 го преминав цел лимит... Поарно да не кажувам за тоа оти забегувам Оф-топик... Туку ете да кажам дека навистина морам да најдам решение за да го инсталирам. Ако некој знај нека кажи, pls!!!
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Па добро, ти не кажа што проблем имаш, и ти ли имаш Still Waiting For Root Device???
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Не јас таков проблем немам, туку кај мене неможе воопшто да го индетифицира Hard Disk-от. Не знам како треба да се среди оваа работа и ве молам да ми помогнете! :plachko2:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
ne znam ni jas probvaj uste nekolku nacin ne krevaj tolku panika:isplashen::isplashen:
Оф-топик:
Епа дојди утре кај мене ќе пробаме заедно пак... И една мала опомена: Многу ретко пишувај на овај форум со Латиница! Почесто Пишувај со Мак. Поддршка
Он-топик: еве сега на официјалниот форум од iAtkos 2 постирав прашање и доколку добиам решение ќе го постирам за сите да прочитате и можеби ќе ви помогне... :)
Доколку не добијам решение, ве молам кој што знае, нека ми помогне, ќе му бидам многу благодарен... :D
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Значи ти стигнува до местото кај што треба да избериш Хард Диск? Види таму постави ги на primary и хард дискот и цд (двд) ромот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Значи ова е решението што го добив:
If your hard disk is a SATA one, go to your bios and look for your sata options, try to set that options to ENHANCED or AHCI....

If it´s ide, be sure to put your DVD reader and the hard disk on the same data cable, set the jumpers for the dvd reader as MASTER and the hard disk as SLAVE.
Линк до него: http://uphuck.ggrn.de/forum/viewtopic.php?f=7&t=2152&p=18565#p18564
Доколку ми помогни ќе ви кажам утре, бидејќи утре ќе го испробам...
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Јас во мојот БИОС неам опции за првиот дел од тоа што ти го кажале тие, а за вториот дел веќе ти кажав горе, само што место мастерс, сум ти кажал примари :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Kако џабе??? :lut2::lut2::lut2::lut2::plachko2::plachko2:
Ај јас ќе го причекам уште малку HijackHacker бидејќи тој има работено со iAtkos... Се надевам дека ќе ми помогне...:)
Инаку ако е џабе, што ќе правам сега??? :lut2::lut2::lut2::lut2::plachko2::plachko2:
Се извинувам за оф топик но само да го потсетам stefan_sonce а и сите членови да избегнуваат претерано користење на смајлињата (како на пример во цитираниот пост).

Правило Бр.6
Секое претерано форматирање на текст, користење на смајли, интерпункциски знаци и сл. ќе биде отстрането.
Многу постови лично сум едитирал само заради бришење на смајлиња. Има постови во кои има по повеќе од 10 исти смајлиња. Мислам..... нема потреба од толку многу смајлиња. Доволни се две до три.

Благодарам за разбирањето. :)

П.С. За да не ја загадуваме непотребно темава, не одговарајте на овој пост во смисла: Ок, Добро, Се сложувам и сл.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Проба???
Ај ако некој знае како се инсталира MAC OS X, преку виртуелна машина.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Сеуште не, учам сега утре на училиште имам писмена, покасно ќе пробам и ќе ви кажам на сите.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
stefan_sonce, МАК не е направен за да работи на х86 компјутер и не очекувај да работи 100% оти никогаш тоа нема да се деси со никаков пач.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Добро за тоа. Исто така јас ќе си направам Дуал Бут со Мекинтош и Линукс, бидејќи не можам да работам со Виндоус. :lut2:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Добро за тоа. Исто така јас ќе си направам Дуал Бут со Мекинтош и Линукс, бидејќи не можам да работам со Виндоус. :lut2:
Хехе, не можел да работи со Windows, немој така, што му фали? За нашево поднејбе Windows-от е неприкосновен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,160
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно