• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Инсталација на Beryl

  • Ја почнал/а темата
  • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Ке замолам некој да ми објасни подетално како да инсталирам Beryl на Ubuntu 7.10!
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
На 7.10 по дифолт е инсталирно compiz-fusion, проект кој е настанат во соработка со beryl и compiz, што значи дека е поново и подобро (постабилно). Ако ти треба window manager ти препорачувам да го користш тој.Ако сакаш поголема контола над compiz-fusion напиши (во терминал)
sudo aptitude install compizconfig-settings-manager
и оди во system->preferences и најди “Advanced Desktop Effects Settings”. А ако воопшто не ти е стартуван оди во system->preferences->appearance preferences и на последниот таб (visual effects) штиклирај било што освен none.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Го нема последниот таб...:isplashen:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
386ka, провери ја секцијата за туторијали. Имам напишано за ова што како треба да се праи

ПС: Драјвери имап инсталирано ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Добро, се снајдов...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно