• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Инстаграм "микро" маркетинг

  • Ја почнал/а темата
  • #1

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,320
28,045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Колку во просек чини ваков тип на маркетинг, за една објава на пример?

Пример, девојка со 20K следачи, колку во просек се плаќа за еден пост/стори - рекламирање на одредени сервиси и продукти?

Прашувам за да знам, да не понудам премногу/премалце, и како да одговорам на потенцијално ценкање.
 

own4me

Intern
17 април 2014
19
2
Се зависи од тоа колку е добра публиката на профилот, колку долго ќе трае промоцијата, дали е само пост или пост+ стори, линк во опис и слично. $50- $500
 

nashio

Gaining Experience
14 јануари 2011
407
428
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Важно е колку има сооднос на Likes vs. Followers. Односно, колку ќе добиеш конверзија за $50 преку реклама, а колку преку директна промоција за одреден профил.
Пример профил со 10,000 следбеници, а 2000 лајкови по пост е подобра опција отколку профил со 50,000 следбеници, а 2000 лајкови по пост.
Женска со голотии ќе продај многу помалку отколку јутубер кој има директна интеракција со публиката.

Добар е примерот со Стефонатор и Нептун во другата тема, на пример некој таков и лајна да продава - неговите следбеници ќе купат. А некој шо има по-интелектуална база на следачи, нема толку лесно да продај - освен ако не е погоден производот.

Добро е да го анализираш(површно) профилот кој сакаш да го контактираш за реклама, па да му понудиш во однос на она колку таа можи да продај за тебе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,618
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно