1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Инстаграм bot - Искуства/мислење

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг' започната од Scofield, 25 Август 2019.

 1. Scofield

  Scofield
  Intern

  34
  25
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Пред некое време ми стигна меил, некој дечко ми нуди услуга за 50 евра да ми го менаџира Инстаграм акаунтот. По неговиот муабет, тој користи "алатка" со која таргетира сличен профил на мојот и заследува 200-300 луѓе, па така 5% ќе вратат и акаунтот расте. Најверојатно користи некој инстаграм-бот бидејќи он сам рачно да го прави тоа нема шанси.
  1. Дали некој имал искуство со вакво нешто?
  2. Дали мислите дека вреди да се проба? (или да го најдам ботот или да му платам)
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,480
  25,532
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Клучното прашање е:
  ДАли ти гарантира интеракција?
  Ако не ондак фрлени пари. Што ако имаш 10-20-30к фоловерс ако на слика добиваш 10-20-30 лајкови.
  Некој просек е 10-20% од вкупниот број на следбеници да лајкнат слика, се остало е пљачка.
   
 3. Scofield

  Scofield
  Intern

  34
  25
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Точно! + Не ми е јасно, што ако стигнам до 10к followers ( нели, ради свајп ап), и после заглавам? Ќе бидам приморан да му плаќам пак, за пак да расте акаунтот. :annoyed::annoyed::annoyed:
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,480
  25,532
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Само ќе си фрлиш пари, тие followers ќе се намалуваат пошто можно е и да не се органски, така да не му давај пари, а инстаграм пробај да си го дигнеш само со добар контент.
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Scofield

  Scofield
  Intern

  34
  25
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  *Надвор до темата
  Искрено се сомневам во добар контент за македонски истаграм профил. Целиот конктент за македоска публика се состои во смешни видеа, политичка сатира, евентуално шоу-бизнис. По тоа што Лила е најголем инфлуенсер во Македонија, многу дознаваме. Единствено Дарко Влогс прави разлика со многу добар едит. (секако, ова е само мое мислење)
   
 6. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  831
  529
  20 Декември 2015
  Машко
  Да знајш Ghost ќе станеш со ботовите, правење follow и unfollow цело време ќе си таргетиран.

  Срчни малце околу ова.
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Scofield

  Scofield
  Intern

  34
  25
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Не сум знаел за ова, фала на инфо.
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,480
  25,532
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па има добри интересни македонски инстаграм профили кои брзо растат. на пример среќа.мк алфаа.мк кои се со интерерсни цитати, а на иснтаграм тоа се барам за да може да се репостува.
  Ако правиш инстаграм прави го за широка таргет група (читај за тинејџери), ја може да ти заследам само ако си ептен уникатен со јаки фотки (фотограф) или ако си јака Русинка, се остало само одминувам :)
   
  На Psycore, iTechnique, JasSum и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,269
  13,214
  23 Јануари 2008
  Манга
  Национал-шовинист! Што имаш против јаките пич*ња од други националности?
   
  На GGTT1, JasSum, Avid и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,480
  25,532
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Преферирал исток повеќе од запад
   
 11. Scofield

  Scofield
  Intern

  34
  25
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Јасно, фала на совет
   
 12. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  592
  484
  14 Декември 2013
  Машко
  Јас имам користено бот.
  Направив автоматизиран профил. Ставаш датабаза на профили, и ботот следбениците на тие профили ги заследува (имаш и филтери - минимум постови, минимум следбеници, со профилна/без профилна). После 7 дена престанува да го следи тој што го заследил.
  Исто така имав и Repost. Сите мои слики што ми се сејвнати на истиот Instagram профил ги постира по поставките што ти ќе му ги дадеш. Мене ми беа наместени 4 слики во 24 часа. После си бираш description на сликите. Пошто мојот профил беше за коли, направив да ги копира истите тагови што ги има таа слика + мои тагови. А јас рачно си пишував опис на одредени слики. Со овој метод достигнав 3000 следбеници за еден месец.
  AMA.
   
 13. Scofield

  Scofield
  Intern

  34
  25
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  А со рич и стори вјус како беше?
   
 14. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  592
  484
  14 Декември 2013
  Машко
  По 250-350 лајкови. А сториња немав ставано.
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,480
  25,532
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На blackelf му/ѝ се допаѓа ова.
 16. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  592
  484
  14 Декември 2013
  Машко
  Мислев на Ask me anything.
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,480
  25,532
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Аха се извинувам... не разбирам тие модерни скратеници. Ја мислев ти го скинаа.
   
  На blackelf и Oktar им се допаѓа ова.
 18. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  144
  126
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Кој бот?
  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,269
  13,214
  23 Јануари 2008
  Манга
  Свашта...Добро п*че е добро пич*, не е убаво да дискриминираш...
   
  На Psycore и JasSum им се допаѓа ова.
 20. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,585
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Јави и се на Лила Филиповска, ќе ти помогне.
   
  На Uber- и Scofield им се допаѓа ова.
 21. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  951
  490
  5 Јуни 2007
  Машко
  Користам инстаграм бот моментално. Има голема врска како ќе се подеси ботот и од кај работи за да не биде баниран акаунтот. Ghost до сега не сум сретнал и не ми се случило.
   
  На Scofield и blackelf им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...