1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Инсертирање кирилица во база

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од loris, 5 Февруари 2011.

 1. loris

  loris
  Gaining Experience

  625
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Здраво, знам дека има доста искусни леѓу со PHP, па би замолил за мала помош.
  Наидов на следниот проблем, од форма се обидувам да зачував поле во база.
  Зачувувањето во базата не е проблем, туку форматот што го зачувува.
  Ситуацијата е следна:

  1. Табелата во која инсертирам има Collation utf8_unicode_ci
  2. При повикот на инсертот повикувам и
  mysql_query("SET NAMES utf8");
  mysql_query('SET CHARACTER SET utf8');
  3. Доколку рачно од база го внесам полето со кирилица истото се зачувува без проблеми и без проблеми ми го прикажува.

  Кодот кој го користам за инсертирање е следниот:
  Ова е сместено во фајл со сите фукнции.
  function insertiraj($pole1='',$pole2='')
  {
  $queryString = mysql_query("SET NAMES utf8");
  $queryString =mysql_query('SET CHARACTER SET utf8');
  $queryString = "insert into tabela(pole1,pole2) values ('$pole1','$pole2')";
  $resultSet = mysql_query($queryString) or die(mysql_error());
  return $resultSet;
  }

  и соодветниот повик од формата insertiraj($pole1,$pole2);

  Кога пробувам да инсертирам во база,записот се зашишува во некој оваков формат
  иÑ?оÐ&raqu
  Како да направам да ми се инсертира коректно тоа што е внесено во полето на кирилица.

  Фала, за сите совети кои ќе ги дадете.
   
 2. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  158
  25 Јуни 2010
  Ова ти е вака со ' наместо со " и во оригиналниот фајл? Не верувам дека ова е проблемот, ама чисто да го елиминираш ова како причина.
   
 3. loris

  loris
  Gaining Experience

  625
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Го променив и тоа и го елиминирам како причина, не е до него.
   
 4. mrce

  mrce
  Intern

  173
  24
  2 ноември 2009
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
   
 5. loris

  loris
  Gaining Experience

  625
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Заборавив да го напонемам дека и тоа го имам ставено. Нефункционира повторно.
   
 6. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  1. Конвертирај ги фајловите во UTF-8 ако ти се во ANSI
  2. На ДБ-то стави му utf8_general_ci Collation
  3. Под <head> пиши <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
  4. $queryString = mysql_query("SET NAMES utf8");
  $queryString =mysql_query('SET CHARACTER SET utf8'); - тргни ги овие 2
   
 7. loris

  loris
  Gaining Experience

  625
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Не разбрав што мислиш по тоа да ги конвертирам фајловите во UTF-8, доколку мислиш при самото зачувување на фајлот со кодот,да тие ми се зачувани со UTF-8.

  Променив и collation на датабазата, додадов и мета таг, избришав сет делот, повторно неможам да инсертирам кириличен текст во табелата.
   
 8. loris

  loris
  Gaining Experience

  625
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  BUMP! Сеуште не сум го решил проблемот, има некој идеја или пример едноставен со едно поле и едно копче како да додам кириличен стринг во база.
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,088
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мојот ваков проблем го решив со ставање на базата во utf8_general_ci. и varchar кај дата.
   
 10. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,240
  517
  3 Април 2008
  Пошто ја немам целата слика за тоа што го правиш* можам да ти дадам само два совети:

  1) mysql_query("SET NAMES utf8") е уствари макро кое во себе го вклучува и mysql_query('SET CHARACTER SET utf8'), така да нема потреба да го имаш второво. Тоа не ти е проблемот, но нема потреба од компликации.

  2) Ако тоа што го добиваш како резултат е »&ETH;&cedil;&Ntilde;?&ETH;&frac34;&ETH;&raqu« тоа во 99.999% од случаите значи дека browser-от не знае во кој charset да го испрати POST-от. т.е во html-от кајшто ти е формата (а не кај што го обработуваш POST-от) немаш <meta http-equiv...>.

  Евентуално ако не е тоа, можда го имаш самиот HTTP header <meta http-equiv> е емулација на http header-и во html. Тоа може да го провериш со firebug и да ги видиш header-ите на Response-от.

  *
  кога поставуваш вакви прашања, згодно е да имаш најмала можна скрипта која ги има истите симптоми негде поставено на интернет за да може да се видат работи кои тебе не ти текнало да ги пишеш.
   
 11. loris

  loris
  Gaining Experience

  625
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Еве што направив од ново се:
  Што имам во html-от
  http://pastebin.com/aBdn3yCm

  Што имам во php фајлот
  http://pastebin.com/JWMMvyu4

  Any suggestion :(
   
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,088
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Во базата е проблемот не е во скриптата.
   
 13. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,240
  517
  3 Април 2008
  кај ти е тука
  mysql_query("SET NAMES utf8")
  ??
   
 14. loris

  loris
  Gaining Experience

  625
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Пробував без него, сега примерот што го пишав со mysql_query("SET NAMES utf8") и конечно проработи.

  Фала на сите што ми помогнаа со нивната дискусија. :bravo::bravo:
   

Сподели

Вчитување...