• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Insert query so php и mySql

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

vetarvomagla

Intern
22 јуни 2007
55
1
Ај ако може мала помош, имам база во mySql и правам аплоад на фајлови. Е сега во базата сакам да запишам адресата на фајлот. За подоцна да може да се симнува. Сакам тоа http://localhost/uploads/ да биде статично плус на тоа да го додадам името на фајлот, а тоа ми е " . $_FILES['Filedata']['name']."
mysql_query("INSERT INTO upload (name) VALUES('http://localhost/uploads/ +ИМЕТО ') ")

[EDIT] Решено! Со . (точка) се спојуваат два стринга во пхп.
 

glavince

Intern
9 мај 2008
11
2
Синтаксата за тоа квери би била следната:
mysql_query("INSERT INTO upload (name) VALUES('http://localhost/uploads/".$imeto."') ");
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно