1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Иницијатива за основање на Државен универзитет за ИТ

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од AMD_fan, 25 Јануари 2008.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Владата најавува отворање нов 5-ти државен универзитет.

  Македонски универзитет за информатичка технологија е името на новата високообразовна институција која ќе почне со работа во академската 2009-2010 година најави владата. Најголем дел од професорите кои ќе предаваат на универзитетот ќе бидат од сад и Европа. Ќе се студира на англиски јазик, по цена како на државните универзитети. Се уште нема конкретни детали колку студенти ќе се запишат, каде ќе е лоциран и колку ќе чини подигањето на 5-тиот државен универзитет. Најавите се дека за студиските програми ќе се одвојат неколку милиони евра велат од владата

  На терен пак компјутеризацијата на училиштата доцни. Првата фаза од проектот компјутер за секое дете наместо во март ќе заврши во јули. Дотогаш треба да бидат инсталирани компјутерите во средните, а паралелно се работи и во 10-те основни училишта.

  Доцнењето во компјутеризацијата од владата го правдаат со подготовката која е потребна за инсталација на компјутерите. Грандиозниот проект на владата компјутер за секое дете предвиден е да тече во три фази. Првата фаза или инсталацијата на 100 000 компјутери наменети се за средните и дел од основните училишта.

  Извор: Канал 5, Макфакс
   
 2. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Добра идеја на владата, ако овој проект се реализира ќе биде супер.
   
 3. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Добра идеја.

  Инаку, имаше иницијатива за основање (спојување) на Електротехнички (сега ФЕИТ) и ПМФ-информатика во еден факултет. Не се оствари ради бунењето на останатите смерови на двата факултети.
   
 4. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Секако дека е добра идејата. Можеби ќе се пробијат роковите и ќе се касни ама битно е да се почне, а порано или покасно ќе се заврши проектот. Потребата од еден ваков ИТ универзитет секако дека беше несомнена во Македонија. Ме радува фактот што на овој универзитет се планира да предаваат еминентни професори од странство и дипломите многу лесно ќе бидат нострифицирани и признаени во странство. :bravo::bravo:
   
 5. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Ќе биде супер ако се оствари ова, уште подобро би било кога би средиле да се добиваат важните сертификати од cisko и microsoft
   
 6. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  А најубаво ќе е ако се доврши додека стигнам до факултет:D.(Прва година средно сум).
   
 7. drowsy

  drowsy
  Intern

  229
  5
  11 Април 2007
  fakultetot mozhe da ti zabrani da studirash ako si mal (nemash potrebno obrazovanie za da se zapishesh), no nemozhe da ti zabrani ako si star.
  Taka da nikogash ne e docna da se uchi :bravo:
   
 8. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Хехе, ама ако касни овај проект јас ќе бидам запишан на друг факс. А после да се префрлам, нема смисла.
   
 9. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  Епа ќе го завршиш тој, па после другиот ке ти е како втор :p или не ти се учи толку? :)
   
 10. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  Многу добра идеја. Само порано требаше да им текне. Да се надеваме дека ке се реализира !!!
   
 11. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Ни приближно толку.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...