• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Информатика за 3-то одделение

  • Ја почнал/а темата
  • #1

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,540
3,284
Еве што учат трето одделенци или по старо второ, значи се работи за деца на 8-9 годишна возраст. Вакви работи порано се учеа во прва година средно образование, но бидејќи интелегенцијата на нашата власт пука од сите страни и очигледно нивните деца се многу напредни вакви работи се поместени пар години наназад во образовниот систем.

informatika1.jpg informatika2.jpg
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,735
4,611
У строК центар!
Ова основно училиште, смер информатика? (puke) Све отидено у лепу пи*ку материну. Само надвор од оваа грдесија од држава, да ти се повраќа од глупоќа. Едно да имаше ПЛАНСКИ направено во оваа држава или да се РАЗМИСЛИ пред нешто да се направи.
 

BazeMK

Gaining Experience
5 април 2011
140
178
Skopje
BazeMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Xeon x5450 @ 4.01GHz (9 x 444) & Cooler Master Hyper 212 Plus Double
Motherboard
Asus P5Q-E
Storage
LITEONIT LJT-128L6G-11 M.2 2260 128GB & Hitachi HDS721050CLA360 500GB
PSU
Cooler Master Elite Power - 460W Power Supply
RAM
8GB DDR2 1066+ MHz
Video card
AMD Radeon R9 270x Dual-X
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Mac look alike
Keyboard
Mac look alike
Monitor
22' 1680 x 1050 main, 19' 1440 x 900 second
OS
Microsoft Windows 10 Enterprise Edition 64-bit (Build 14393)
Во 3та или 4та година средно, не учеа маус и тастатура што се.........
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,964
9,493
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ова е комплетно отидено во аут. Ни едно 8 годишно дете НЕ СМЕЕ да знае што е машински јазик и кои се фазите на програмирање освен ако не е вундер кид и тоа му е целта во животот.

И викав јас на женами во 9 месец да Тркнеме до германија на 2-3 недели.
 
S

Sukhoi

Гостин
Информатика не се учи на памет, уствари ниту еден предмет. Какви проблеми имав во основно, правам теоретски тест и прашања од типот каде се наоѓа Spelling options, save as, clip art, word art, page setup, transition во power point, па потоа ставена иконка и што значи. И добивав 2 и 3-ки. Доаѓаше практичен дел и секогаш имав 5ка.
Поентата ми е дека како е тргнало основното и средното(еве веќе го завршив, од септември сум на факс) ништо не се учи практично. Учат на памет, сведок сум бил како мои другари учат for циклус на памет, потоа дефиниција што е мрежа, процесор, принцип на работа на дисковите, кој е фонтот што Word сам ти го дава кога ке го вклучиш, разлика меѓу бит и бајт итн.
Имаше една ситуација правиме тест на ливче, и дадено програм со IF. И која случајност, еден познаник иста ја беше научил и таа и се паѓа. И кога почна да пишува, и го гледаш застане одеднаш и збори тихо. Што ти е? Ништо брат еве се преслушувам, стигнав до 10 ред, не ме буни сеа. Ваљање хахахахахах
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,540
3,284
На крај тоа и останува, после плачки и слично кога не му влегува во главата на детето како дефиниција затоа што е материја што и нас возрасните не знае да не ни влезе остана да се научи на памет како стихотворба.
Инаку не се криви ни наставниците криво е министерството за образование и дебилизмот што владее на највисоко ниво, ова го предава учителка пред пензија која се жалеше дека и она морала да го научи на памет по наредба затоа што 35 години учела и предавала материја за деца до 4-то одделение. Реално и она не го разбира и не ни треба да го разбере оти е непотребно.
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Јас баш памтам во 5-то деление осмолетка тоа време, прв пат учев информатика и учевме за влезно-излезни единици, а сега во 3-то ги учат што е алгоритам, е не сум баш сигурен дека ќе сфатет :)
 

Goce_MKD

Gaining Experience
26 јануари 2011
74
52
Kingdom MACEDONIA
Еве што учат трето одделенци или по старо второ, значи се работи за деца на 8-9 годишна возраст. Вакви работи порано се учеа во прва година средно образование, но бидејќи интелегенцијата на нашата власт пука од сите страни и очигледно нивните деца се многу напредни вакви работи се поместени пар години наназад во образовниот систем.
По деценискиот застој, со сите недостатоци добро е штом фаќаме приклучок со развиениот свет ...
Неквалитетот на образованието во посткомунистичка држава има извршено големо влијание врз развојот на целото општество.

Ова основно училиште, смер информатика? (puke) Све отидено у лепу пи*ку материну. Само надвор од оваа грдесија од држава, да ти се повраќа од глупоќа. Едно да имаше ПЛАНСКИ направено во оваа држава или да се РАЗМИСЛИ пред нешто да се направи.
Сигурно мислиш надвор од државата во Африка ?
Типична човечка потпросечност , која мисли дека е просечност ...

Во 3та или 4та година средно, не учеа маус и тастатура што се.........
Тоа се вика НАПРЕДОК !
Сигурно по 20 години не очекуваш дека во 3та или 4та година средно, треба да ги учат за маус и тастатура што се ?

Ова е комплетно отидено во аут. Ни едно 8 годишно дете НЕ СМЕЕ да знае што е машински јазик и кои се фазите на програмирање освен ако не е вундер кид и тоа му е целта во животот.

И викав јас на женами во 9 месец да Тркнеме до германија на 2-3 недели.
Убаво си и викал на жена ти, ќе сте имале повеќе можности :)

Во однос на образовниот систем во западниот свет , ќе си се изненадел колку го следат развојот на човештвото ! За разлика од комунистичките и пост комунистичките системи и режими каде што 100 години една од најважните работи за оценување е учењето на памет на најнеточниот податок колку овци имало во Јужно африканската република според пописот од 1973 година ?

Конкретно за образовниот систем и програмирањето:
Децата во Англија од 5 до 7 години, 7 до 11 години, 11 до 14 години, 14 до 16 години, 16 до 18 години
Премногу ќе си одземал од детството на детето или можеби детството до 20-тина години во 21 век е намерно застојување во развојот ?
Споредба со Англија можеби е премногу , еве како е во Естонија
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,068
1,566
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Не знам што е пореметено во образовниот систем, ја првпат со Информатика се сретнав во седмо и осмо одделение... Јасно се сеќавам на SEM30 компјутерите и како не учеа да куцаме во DOS, Basic како ли веќе се викаше тоа срање, листавме дадотеки со DIR, се сеќавам со 10CLS починав и завршуев со незнам XXEND.... и тоа пишано со креда на табла па разглобено секоја линија која команда ја претставува па после куцано тоа на "сметачот" и на крај пуштање на исходот со RUN командата...
Ако ништо друго ќе ми остане во сеќавање дека користев 5.2" Floppy дискети :) од кој учитував и играв Space Invaders и Arkanoid

Windows беше веќе Прва година средно.....
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,068
1,566
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Е тука е утнат образовниот систем. Ништо нема на тежина како кога имаш фиксна бројчана оценка, која ти пружа сатисфакција, ти претставува репер за успех, мерило за конкуренција со околината. Стремеж да се трудиш подобро.
Денешно време и егото на еден 9 годишен копиљ е загарантирано. Не смее да биде повреден па ќе го ланчаме со "Не е добро, може подобро"
 

Goce_MKD

Gaining Experience
26 јануари 2011
74
52
Kingdom MACEDONIA
@Goce_MKD Еве го тој потпросечниот. Ги има милион вакви како него, ова ми е поентата. Иди на овој дај му го тестов што го решаваат во 3-то одделение и да видиме што ќе напише.

Инаку и ти да знаеше какви држави има во Африка...или...мислиш дека сите таму се племиња и трпат за вода и леб? И ако одговорот на ова прашање ти е да, те замолувам да ми го прочиташ потписот.
Човекот не е речит , а и не помислив на него . Читајќи го твојот пост на тебе мислев .
Тоа е тоа посткомунистичкото општество, некој ја има за репер Англија, некој Африкански држави . Следен муабет е Куба ?
Не може преку ноќ , но се ќе дојде на место , потребно е време ...

Боже...али објаснувањено на бодовната скала е епик!
Боже епик и Си разбрал дека е бодовна скала ?
Сконцентрирај се , Цел се наведените предметите што се изучуваат од најрана возраст.

Повтори повеќе треба уште малку да повториш :cry:
Не се ни сомневав дека нема да разбереш.
 

EnableSTAT97

Gaining Experience
4 јули 2011
350
143
EnableSTAT97's setup  
Processor & Cooler
[email protected] 4.5 GHz Hyper 412S
Motherboard
Gigabyte Z68XP-UD3
Storage
1TB WD EZEX, 500GB Hitachi
PSU
"K"antol "900w"
RAM
HyperX Genesis 2x4GB 1600MHz
Video card
Radeon HD 6850
Monitor
BenQ G2225HDA
OS
Windows 7 64bit SP1
EPIC сте изнапишале еден куп глупости како деца од забавиште :confused:

Учеле што е тастатура и глушец во 3 година !- Кога тоа во времето од Тито ?! Не требаше тогаш (а ни до пред брзо) ни тастатура ни глушец. Сега ако не знаеш англиски и барем најосновни работи да работиш на компјутер нема ни чистач да те вработи некој (освен државно со партиска на чело). Сега почнаа оперативен и на фрижидер да редат, а тек за 10 години кога овие 8-9 годишни ќе треба да бараат работа.

Подобро е да учат социлогија/марксизам, етика и што знам уште какви се предмети немаше место англиски/информатика (нешто што навистина може да им се најде понатаму). Или побитни се колку овци имало 1900 и некоја што пиша Гоце ?

...Поентата ми е дека како е тргнало основното и средното(еве веќе го завршив, од септември сум на факс) ништо не се учи практично...
Една паметна работа што ја прочитав во темава. Мора да воведе повеќе практична работа со напамет ништо.


...ова го предава учителка пред пензија која се жалеше дека и она морала да го научи на памет по наредба затоа што 35 години учела и предавала материја за деца до 4-то одделение. Реално и она не го разбира и не ни треба да го разбере оти е непотребно.
Друже без навреда ама ова е проблемот со нашево образование. Наставниов кадар поголем процент e за никаде. Ако професоров не сватил што предава како очекуваш да му објасни (да му долови слика како X-работа функционира) на 10 годишно дете и да разбере што како ?! Завршиле професориве факултет пред 30-40 години и од тогаш не мрднале со прст да видат нешто ново и друг им е крив ?! Носиш кола на сервис да ти избрише грешка од ECU и ти вели типот - А, кога учев јас немаше електорника по коливе не го разбирам јас ова непотребно е (или информатичар замисли заглавен во 90-те). Едноставно цел живот учиш нови работи што и да работиш.


Ова основно училиште, смер информатика? (puke) Све отидено у лепу пи*ку материну. Само надвор од оваа грдесија од држава, да ти се повраќа од глупоќа. Едно да имаше ПЛАНСКИ направено во оваа држава или да се РАЗМИСЛИ пред нешто да се направи.
Не бе политика ќе им воведат од утре. ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,540
3,284
Зборувате на памет, односно 20+ годишни што си мислите дека е тоа логички и добро да се учи на 8 годишна возраст. Сакам некој од англија и македонија да испадне со професионална психофизичка анализа направена на 1+ милион деца колку е мозокот способен да ги прими тие информации и да ги разбере па понатаму ќе правиме муабет дали енглезите или барокантичко-македонците ќе бидат виши раси во Светот.

Возрасното шимпанзо со развиен мозок е на еднакво рамшните на 2 годишно дете, истиот можеш да го научиш механички ака напамет да прави се но неможеш да го направиш поинтелегентен од тоа што му дала природата. Сакате да ми кажете дека во последните 25 години откако го зборувате тој комунизам и распаѓањето на претходната држава мозокот толку многу евоулирал што сега е способен да испроцесира се ова, а претходниот систем образовно не функционирал?

Арно кажува Армак, друго е некое дете да покажува висок степен на интелегенција и вундеркитизам па со специјално направени програми да го мотивираш, друго е за 99.9% од децата да ги изучуваат овие работи на таа возраст.

Во нашата приказна ова е чист копи-пасте на нешто што не е доволно докажано научно и практично, туку ќе си играме експеримент со една цела генерација. Незнам дали имате деца на таа возраст за да го видите и другото што се учи, дали се тоа детето го обработува како што треба за да се вреже трајно и покаже ефект или се учи само да за да се научи и по една година не ни знаело што учело и зошто го учело?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,906
7,665
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Камо во мое време да се пружала ваква едукација. Со радост би ја прифатил, наместо да учам за кокичиња и што таму некој правел 16776576387 г.п.н.е во палеолитско доба или шо и да беше таму... зборував англиски течно од моја 6-та година, растурив све што иам по дома само да знам шо има внатре, ама намерно ме праќаа две години у забавиште затоа што таков бил редот, не идело поинаку, да тргнувам порано у школо, мал сум бил, а гледам дека сеуште важи истото. Очигледно е дека сеуште е на власт комунизмот, свесно или подсвесно.

Гледајте напред бе дечки, сакајќи или не, со масовната употреба на интернетот, Македонија на некој начин еволуираше, сега прво што учат децата во животот се игрите на таблети и компјутери, сликање со мобилни, практично не се двојат од технологијата, и да употребуваш толку широк спектар на технологија, а сеуште не знаеш ни газот да си го избришеш, би требало барем да знаеш како функционира таа или што можеш повеќе да постигнеш користејќи ја истата, да не биде таа само за глупи селфија и ширење абнормална затупеност.

Истото важи и за екстерниве тестирања, не знам што толку се бунат сите, многу имало за учење ова она, терет било за децата бла бла.... Абе родителот ги научил тие деца да не се трудат за ништо во животот, да се ослонуваат на мама и тато, а ене некој даде пример за професорка погоре шо морала да учи напамет, па најмалку половина од наставниците се такви тикви, по 50 години начукале у газот и после ќе едуцираат деца за некоја технологија што станала актуелна во последниве 5 години, па што очекувате од децата да научат? Затоа и постои тоа екстерно, некој приметил дека е образованието тапа и децата уствари ништо не учат и затоа го осмислил тоа, можеби малку пренагло дошло и за родителите и за децата толку учење, со оглед на тоа дека се навикнати да им гледаат низ прсти, па затоа и се бунат сите.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,149
3,366
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Е мораш да образложиш зошто, нема само толку.

Sent from my Alcatel Idol 2 Turbo Diesel Injection using Tapatalk
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,130
Скопје
Е мораш да образложиш зошто, нема само толку.

Sent from my Alcatel Idol 2 Turbo Diesel Injection using Tapatalk
Нема што да се објаснува освен веќе тоа што се знае. Не е само примеров погоре за само во 3то одделение. Фаил е и во средно образованието дали сакаш тоа или професори бирај, па и факултетите се приказна за себе. Особено факултети кога неместо солидно да се научи материјалот како порано односно условно да се каже "пее", денес се заокружуваат одговори под а,б,в итн па можно да е ова или тоа или "ај ке заокружувам па нешто ке погодам". И генерално сите завршуваат факултет а поголема бројка од пола од дипломираните појма буквално немаат од тоа што учеле односно и дале учеле воопшто.
Јас не викам дека и младинава е ок, али и образовниов процес е приказна за себе.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,314
16,300
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас стварно не гледам проблем во тоа децата it да се образоваат во основно школо. Јас на таа возраст, трето одделение, почнав да одам на курсеви за компјутери и програмирање (gw basic) во Народна Техника. Покрај тоа киснев секој ден во Инфопроект, фирма за продажба на компјутери од 1990, и самоиницијативно учев како се склапаат компјутерите.
Не очекувам сите деца да ги интересираат компјутери ко што мене ме интересираа, но ако јас сум можел да учам хардвер и да програмирам во трето одделение надвор од училиште, тогаш било кое дете може да научи основи на компјутери како предмет во училиште. И изучувањето на тој предмет во трето го гледам како предност, а не ко недостаток. Неспоредливо е побитно и многу повеќе корисно отколку предмети ко музичко и слично.

П.С. На it форум сме...
 
Последна промена:

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
Едното дете ми е 8год другото 15, до сите вие шо викате дека образованието е добро, не ви е ли СРАМ??
1. На секоја страна по мат има 1-3 задачи грешни, да да грешни во учебник, во времето на едноумието не памтам да сме нашле 1 грешна задача од 1 до 8 оделение.
2. Учат дропки а делење следна година
3. Учат дека требало да бидат покорни и да го слушаат лидерот без поговор
Можам да пишам 3 дена али нема јер сме лидер по образование у регион и пошироко.
Јебало нас гз лижење
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Јас искрено не ни верувам во напишаното, пошто никаде не гледам дека е навистина за 3-то одд, и дека тестот е вистински. Каде е потписот од наставникот и оценката ?
Секој може да искуца божемски тест...
Нема шанси да има до толкави имбецили, за да пуштат на 8 годишни деца вакви нешта. На тие години, повеќето не ни знаат да учат. У мое време тогаш пеевме песни, учевме собирање и множење... ма пола паралелка едвај знаеше да чита...
Дебагирање..алгоритми... боже сачувај!Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,724
Мислења
863,347
Членови
30,062
Најнов член
Goku9000
На врв Дно