• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Информација/помош за изработка на wordpress страна

  • Ја почнал/а темата
  • #1

katana

Intern
10 март 2017
3
1
Здраво на сите,
некое време барав на гоогле и читав за начини како да изработам страна според потребите, се надевам дека некој повеќе ќе знае и полесно ке ме упати, ама несум сигурен дали може со wordprees, па добив идеа да се прашам овде, џабе да не лутам по нет.

Инаку веќе имам направено 2-3 ОБИЧНИ wordpress страни (текст , слики , инфо итн.), но сега сакам да направам страна која ке може корисникот да се логира и да може да објави одреден концепт (текст слика).

Нешто налик на пазар 3, реклама 5, не е продажна страната , повеќе наликува на форум, во смисол за да ти е дозволено да напишеш одреден пост да мора да платиш. А за веќе постоечкиот пост, т.е. пост што веќе си го платил / пратил на страната да можеш да го едитираш.

Прашањето ми е што точно да побарам за овој начин на страна, дали вакво нешто се изработува со woocommerce??? Или треба да користам нешто друго??

И како дел за плаќање дали да користам алфа банк?
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
142
87
deejay.blog.hr
Обиди се со WordPress плагини или теми кои го нудат она што го бараш / сакаш да го направиш.

На Гугл, пребарувај користејќи комбинација на клучни зборови како: WordPress, members, membership, social network...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

katana

Intern
10 март 2017
3
1
Хммм, за теми не размислив, мислев дека темите не го средуваат тој дел околу логирање на корисник, да додаваат во базата, добра поента.
Ќе пробам и со members , и на тоа не ми текна.

Фала ти DeeJayZone.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
Проучи ги сите улоги (roles) на членови.

Од досега споделените информации, со задавање на тип на корисник може да го реализираш.

Корисникот доколку има платено добива улога каде може да напише текст кој потоа администраторот може да го одобри/одбие.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

katana

Intern
10 март 2017
3
1
Да да нешто така, сличен план имав на ум, одкога ќе се креира user , да пристапи кон дел (одреден панел) за внесување на текст и слика.
Одкако ќе наплати за услугата (за постирање на страната ), тоа да би се проверувало од стана на администратор (проверка дали е платено и дали е во ред слика/текст ) и доколку е во ред, да се прифати објавата.

Побарав што ме упати DeeJayZone, и најдов нешто што се вика Pay-Per-Post и нешто Vendor eCommerce , секако и membership site.

Сеуште сум во фаза на барање и читање, но неможам да разберам или незнам (мало искуство со wordpress) дали воопшто нешто вакво може да се направи со одредени форми, теми и плагини, или се плаќа developer за изработка на таква страна (мислам за страната кога би бил логиран корисникот) , страната каде пополнува/плаќа.

Поздрав Cyberbaze и Фала за одговорот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,123
Мислења
838,826
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно