• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Информација и искуство за DDStore

kire5566

Intern
21 август 2015
4
1
Здраво, ми треба информација за купување на PC од DDstore.mk . Дали некој досега има купувано, како сте задоволни и слично. Бидејќи планирам да склопам цела конфигурација од таму.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,988
7,869
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Причекај до крајот на денов, ќе добиеш фидбек од прва рака, веројатно негативен. :)
 

7n00dle7

Баниран/a
26 февруари 2012
566
351
Скопје
Како и за други работи така и за ова ќе добиеш поделени мислења, јас лично немам лошо искуство со нив дури би рекол и позитивно но баш пред некоја недела чепкајќи по темиве налетав на тема или беше споделување на искуство во склоп на друга тема на едно многу лошо искуство на еден член...
Едит: беше нешто за извиткани пинови на сокет за процесор на скапа плоча...
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,396
2,162
Шифоњер
Јас имам ок искуство со нив. Со тоа што платив и подигнав компонент кај нив во канцеларија. Се си беше регуларно и поштено.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,357
4,659
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Тие се класични препродавачи. Понудата им зависи од лагерот на другите ИТ продавници во градот. Имам земено од нив неколку работи и секогаш се сведува на резервирање денес, подигање утре. Но, во глобала не сум имал проблеми со тоа што сум го купил. И скоро секогаш се расположени да се преговара за цената.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,180
3,454
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
До сега имам земено доста работи од таму, последните процесор во потписов и куќиште , срце е тоа Светлето да ти кажам право :kiss:,нема промашување со нејзе. :p
 
E

emet_

Гостин
и јас до сега само позитивно искуство.
земав неколку компонентни и немав никаков проблем.

добив и сметка и гаранција за призводите.
кај мене нема ништо спорно со нив.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Купувам од кај нив едно 10 години по ред сигурно. Планирам да продолжам со купување и наредните десет.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,659
2,191
Позитивно искуство.

Купив компонент од кај нив кој по повеќе од година време решив да го продадам, но не можев да го најдам гарантниот лист. Им пишав мејл, рекоа дека ќе ми испратат некаков документ кој што ќе ми важи како гаранција. За 2 работни дена ми стигна документот на домашна адреса.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,740
4,625
У строК центар!
*крцка прсти* *пивнува голтка кафе*
Епа вака момци...за ДДсторе. Со акцијава што ја почнавме се појави голем интерес за донирање, па така еден наш член тука што работи во странство а не следи активно инсистираше да купи цела конфигурација од ДДсторе и да ја донира. Членов ја купи конфигурацијава и му ја доставија, па негови роднини(кој успат речено не се разбираат од компјутери) ми ја донесоа и ме замолија да ја проверам, нели за секој случај. И сабајле станувам палам, нема ОС, викам ај не е проблем јас ќе ставам. Праам бутабилно USB и палам викам ај да видам конфигурацијава и следува фаца o_Oo_O.
Е8400:eek:
2GB RAM:eek:
Друго не ни видов после ова... Го известувам членов, ме замолува да ја исправам грешката и почнав со вртење телефони. Ми се јавува прво една девојка која што е на одмор и вика сега ќе те побараат, викам ок фала... Ми звони телефонот и од таму еден многу расположен тип ми вика:
-Повели друже, шо е проблемот?
-Вака и вака, конфигурација, бла бла(му објаснувам), меѓу другото Нема ОС(Лиценциран 7ца)...
-Не е проблем, ја згрешиле пратката, ќе ги замениме...Него за 7цата има лепенка таму...(дур праевме моабет со околу 100 души се консултираше итн.)
-Да, има и дека и5 процесор има внатре...:D
-Нема гајле, еве јас сеа ќе му инсталирам 7ца и драјверЧиња ќе му најдам.:D (многу беше весел):D
Повеќе ми падна смешно на ситуацијава, бидејќи не наидов на некој голем проблем, ама сепак целава ситуација се искомплицира до максимум. Ќе ве известам дали ќе се појави некој нов проблем.
Малце им е хаос фирмата и организацијата. Како и да е ова е моето (денешно) искуство со ДДсторе. Претходно нешто ситно зимав се си беше ок.
ЕДИТ: Неможел да доаѓа денес од аеродром, касно било, утре сабајле ќе го донел.:innocent:
 
Последна промена:

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Препродавачи се како што кажаа погоре, но некои делови ги нудат по пониски цени. Гледај ја цената на целата конфигурација во споредба со конкурентите.

Околуу 6-7 пати сум пазарел од кај нив. Дел од робата за мене лично, дел за трети лица и до сега немало никакви проблеми.

Фирма ко фимра, си тера бизнис на начин на кој решил газдата и тоа е тоа.
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
387
433
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Pozitivno iskustvo so ddstore

Maticnata,procesorot i kukisteto od potips gi poracav online , mi stignaja na vreme na domasna adresa so fiskalna i garancija , +1 za Svetleto :) imase i nekoj siten popust za koi drugite it prodavnici ne sakaat ni da slusnat
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,564
3,860
Скопје
DDCom постојат пред 1998-ма, колку што памтам. Што ќе рече скоро 20 години. Јовица мислам се вика газдата. Имаа канцеларии у стан у Стар Аеродром. Мислам само некое усб или рутер имам купено од онлајн варијантава :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,541
29,599
kalco.ru
DDCom постојат пред 1998-ма, колку што памтам. Што ќе рече скоро 20 години. Јовица мислам се вика газдата. Имаа канцеларии у стан у Стар Аеродром. Мислам само некое усб или рутер имам купено од онлајн варијантава :)
Ивица
 

DennyMK

On your way to fame
5 февруари 2009
643
996
тaму
www.twitch.tv
DennyMK's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5950X/ Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
Gigabyte X570 Aorus Ultra
Storage
Samsung 970 Evo Plus 1TB + 3TB HP HDD SATA 3 (128MB cache)
PSU
EVGA SuperNOVA 850 P2 80+ PLATINUM 850W
RAM
2 x 32GB G.Skill TridentZ Neo 3200 CL16-18-18-38 @1.35v
Video card
Gigabyte GTX980Ti XTREME
Case
Cooler Master HAF XB II Evo
Mouse
Steel Series Rival 600
Keyboard
Razer Black Widow Ultimate 2016 Edition
Audio
Microphone: Samson C01U Pro USB Studio Condenser Microphone/Audio Card: On-Board/Speakers: Rosewill SP-7260
Monitor
Dell SE2717Hx, Dell P2311HB, Dell P2212H
OS
Windows 10 Pro x64

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,669
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Еднаш купив онлајн од кај нив и повеќе никогаш.
Нарачката требаше дента да ми ја достават, па каснеше 5-6 саати од кога ми потврдија. Дојде курирот полупијан и наместо напојување со кулер 120мм ми пратиле напојување 80мм. Другите делови беа ок.

Немав нерви да се расправам за напојувањето затоа баталив со рекламација.

Анхоч е 1000 светлосни години пред овие.
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,669
2,589
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Сум купувал доста делови одкај нив што биле на лагер, дури и во сабота ми испорачувале по „курир“ истиот ден. Разлика од нарачка до испорака 4-5 саати.

Конфигурација склопував само еднаш, однапред знаев дека пола од бараните делови ги немаат на лагер, но и тоа бидна. За да ми обезбедат се што барав им требаа 5 работни дена.
Генерално сум задоволен, брзина, прецизност и професионалност на место.
Само ме љути што во 50% од ситуациите не ми испратија печатени гарантни листови.
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,669
2,589
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Еднаш купив онлајн од кај нив и повеќе никогаш.
Нарачката требаше дента да ми ја достават, па каснеше 5-6 саати од кога ми потврдија. Дојде курирот полупијан и наместо напојување со кулер 120мм ми пратиле напојување 80мм. Другите делови беа ок.

Немав нерви да се расправам за напојувањето затоа баталив со рекламација.

Анхоч е 1000 светлосни години пред овие.
Курирот што е пијан, што се коцка и се дрогира не е вработен во DDcom!!!
 
Последна промена:

Rodrigo

Gaining Experience
18 ноември 2013
175
90
О.к се луѓето.Врзани си се со продавници и си работат.Имам купувано од нив неколку пати,еднаш имав мал проблем со една картица која неможев да ја инсталирам и без проблем ми вратија пари.Дечките особено Цеце е супер.
Нема да погреши членот ако купи од таму.Барем јас до сега сум немал навистина проблеми.Не се согласувам за тоа дека свесно купувале и продавале извиткани плочи чипови и што ти ја знам друго.И да било така убеден сум дека проблемот бил во добавувачите на ддком.

Добар однос имаат,а најчесто пријатели кога зимале компјутери добивале инсталација гратис,и совети од страна на Ивица.
Луѓево според мене се супер.Проблем мислам дека ќе им бидат само овие стари канти што ги продаваат сега со лиценцирани виндоуси и ме чуди како ги продаваат кога главниот набавувач на стариве компјутери им е еден косовар кој е тежок лопов и фолирант.Мислам дека со ова повеќе ќе изгубат отколку добијат,ама тоа е пазарот.
Сепак за нови делови со сигурност може да си купиш.Тоа им е сигурно и слободно можеш да си одбереш делови и да ти склопат компјутер.
За тоа нема да погрешиш.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Курирот што е пијан, што се коцка и се дрогира не е вработен во DDcom!!!
Мислам дека е вработен во ддком. Сепак претставува фирма. Никаде нема легитимација или ознака дека е од друга фирма.

Како на пример Анхоч имаат своја достава и во рок од 3 саати макс доставувале нити пијани нити дрогирани.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,126
Мислења
878,384
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно