Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Инфоком 2007

Статус
Затворена за нови мислења.

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
Самеот на книгата почнува на 17 април а практика било Инфоком да се одржува во исти термини со саемот на книгата по реклами никаде ништо не се спомнува. Дали Инфоком умре?
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
Јас искрено се надевам дека саемов ќе продолжи д се одржува зошто е еден од ретките настани за ИТ во Македонија и не би било добро и тоа да се уништи.
 

ANTRAX

Intern
7 април 2007
19
0
Одам веќе 6 години по ред, и секој година е се полошо и полошо. Лани некои од поголемите фирми, едноставно одбија да учествуваат на саемот. Да се надеваме дека оваа година ќе биде интересно.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Pricinite za odbivanje se visokite ceni od Skopski Saem. No mislam deka ovaa godina imaat odlicen plan za Infokom, no ke povtoram, pri krajot na godinata.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
ANTRAX se slagam so tebe. I jas sum posetitel veke 5ta godina po red i jas go mislam istoto deka sekoja godina e poloso i poloso. Godinava bidejki gi oddelija (slusnav deka ke bil noemvri nekade) da se nadevame na podobro :)
 

graf

Intern
9 април 2007
67
2
#direktor.e
Da se nadevame deka ke bide kon krajot na godinata i ke bide Mnogu Mnogu Bolje od Prethodnite 5 godini, zaso kolku so razbrav Sega dodeka ke bide Saemot na knigata ke imalo i neso ko manifestacija na FON ke slavele Deckite neso - taka mi kazaa so toa so sega nema da bide Infokom Definitivno
Pozzzz
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Јас би сакал да учествуваат и повеќе фирми кои прозведуваат софтвер не само хардвер, на саемот да има презентации и разни интересни случувања а не турнири во карти и некој други работи кој се изложени а немаат врска со информатика.

Можам слободно да кажам дека саемов ни е крш и треба да се потрудат оваа година да биде подобар
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Навистина би било подобро да има презентација на софтвер, не само македонски било каков. И да турнирите да не бидат како оние на МОбимак што беа пред некоја година
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
zarem ne e poveke od ocigledno deka infokom stanuva panagur. posebno poslednite 2-3 godini katastrofa. mozeme samo da zamislime koga ke naleta slucajno nekoj stranec sto si misli. kamo sreka ovaa godina da bide najdobar infokom ama nekako sum skeptik.
 
M

Mr.Alien

Гостин
ИНФОКОМ 2007

Паметен потег е одржувањето на ИНФОКОМ истовремено со ФИНЕКСПО (МЕЃУНАРОДЕН САЕМ НА ФИНАНСИИ, ДЕЛОВНИ МОЖНОСТИ И ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ).
ФИНЕКСПО го посетува поинаква таргет група од САЕМ НА КНИГА И ЛИБРОГРАФИКА, па ова може позитивно да влијае на ИНФОКОМ, да не биде ТРАГИКОМ како лани.
Но, тоа само по себе не е доволно. Ќе потенцирам неколку банални работи кои имаа огромно влијание за падот на рејтингот на ИНФОКОМ.
1. Високите цени за закуп на простор / штанд.
2. Дотраениот инвентар, кој датира од 1972 година, од Шаховската Олимпијада.
3. Високите цени за изнајмување на истиот.
4. Едноличноста на истиот произведува монотонија.
5. Се поизразениот панаѓурски карактер. Тука се подеднакво виновни и фирмите изложувачи и организаторот на саемот.
6. Недостатокот на концепција при издавањето на изложбен простор. Мешањето "баби и жаби" ја уништува основната намена и идеја на оваа манифестација. Книжарници како на пр. "Малиот Принц" или фирми од типот на "EXIMA" единствено нешто заедничко што го имаат со саемот се ЦД-ата или понешто ситна и небитна компјутерска галантерија. Веднаш до нив ИТ гиганти како НЕОКОМ или GENEL. Лани во втора хала - фирма што продава маици со пресликувачи. Ма ајде, глупости.
7. Претходното влече корени од недоволниот број на фирми изложувачи. Зошто недоволен број? Види точки од 1 до 4.
8. И не е само тоа. Прегласната музика на некои штандови ги брка посетителите од соседните до нив, на кој можеби се одвива некој деловен состанок. Преклани имаше поплаки до менаџментот на саемот, но освен стереотипното "ќе се среди, не грижете се" нема ништо. "Галамџијата" со своето силно озвучување троши високи суми на саемот, а "тужибабата" закупил одвај 16м2, што е минимум. Изгледа дека неговите пари не се добри како на галамџијата. Срамота! (Ова можам во секое време да го докажам!)
9. Во врска со 8., непреземањето мерки во врска со галамата е причината што некои фирми не излегуваат на ИНФОКОМ. (Информација од "прва рака"!)
10. Неколку наши поголеми фирми сметаат дека се доволно етаблирани и дека немаат потреба да излегуваат на ИНФОКОМ. АНХОЧ на пример, не паметам да излегле во последниве 5-6 години.
11. За жал, единствено мерило за успех на саемот кај најголемиот број фирми учесници е бројот на продадени конфигурации. Панаѓурштина!!
12. А не се сетиле да донесат некој од најновите производи, на пример графичка картичка, процеосор, мемории, матична плоча или слично, па да направат демонстрација. Со чест на неколку исклучоци, тоа не го видовме. Или демонстрација на некој пакет софтвери. Каде се предавањата, мини-семинарите и сето она што е неизоставен дел од вакви манифестации?
13. Јас лично доживеав такво нешто (какво-такво) 2003 година. Од делот на хардверот, само еден модел на матична плоча, но без впечатлива демонстрација. Но имаше предавања за технологии, за антивирусни програми, за Линукс и слободен софтвер, промоција на АДСЛ (тогаш новитет). 2004 - така-така. 2005 - тараба. Јад и чемер. Лани - катастрофа. 2002 беше ОК, и поназад 2000 и 1999.
14. Во својство на новинар кој врши рецензија на саемот, ова го изнесов во еден полуофицијален разговор со менаџерката на саемот уште во 2004 година. Тогаш предложив свикување на состанок/конференција/округла маса, состанок во било каква форма помеѓу менаџментот на саемот и фирмите учеснични. Feedback-от од ваквиот состанок несомнено ќе беше од голема корист, но освен констатацијата дека е добра идејата, ништо не се презеде во таа насока.

Премногу работи требаа да се изменат, за ИНФОКОМ да биде тоа што некогаш беше, а особено она што во основа треба да биде - саем на информатиката, комуникациите, а не панаѓур за продавање ЦД-а, а посетеноста да ја прават организираните ученички екскурзии.
Ме интересира што мислите сите вие за ова наведеново?
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
МАСИТ организира Опен Дејс, многу многу подобро место за да научиш нешто ново отколку панаѓурот кој треба да се затвори. Тоа се случува во цел свет, дури и ЦеБит се намалува секоја година. Луѓето се префрлени на:

- Геџети
- Конзоли
- Напредни консалтинг/софтвер/мрежни услуги - пазар кој не е ОК со концептот „саеми“
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
Самеот на книгата почнува на 17 април а практика било Инфоком да се одржува во исти термини со саемот на книгата по реклами никаде ништо не се спомнува. Дали Инфоком умре?

Ne ne umre sega e na 28 noemvri i veruvaj mi ke idam a vikaat i nesto so kartite gratis imalo paintball
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Od koga do koga mu e rabotnoto vreme na INfokom saemot?
Dali bese nekoj ? Aj malku impresii od saemot dali vredi da se odi da se vidi oti malku sum knap so vreme na rabota do 17h. Ako ima so da se vidi da kidnam eden saat dva :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Денеска бев на Инфоком и едно ќе кажам. Секоја година исто и секоја година велам не одам догодина и пак одам. Едно па исто цело време. Една новост, годинава на еден штанд (не знам чив, изгледа од Неоком беше) имаше Ubuntu 7.10. Тоа беше разликата во однос на лани.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Денеска бев на инфоком и со еден збор КАТАСТРОФА. Лани беше за никаде а оваа година ... Подобро да се изнашеташ низ ГТЦ ако сакаш да видиш компјутерска техника, нема ништо ново. Неколку компјутери, лаптопи заради ваучерите и толку.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Денеска и јас бев и тоа уште рано сабајле уште во 10:30 и така се шетам низ тоа штандовите и се чудам и си викам, ејј како успеале да исполнат дури 3/4 од една хала :chudenje: :chudenje: :chudenje:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
Денеска и јас бев и тоа уште рано сабајле уште во 10:30 и така се шетам низ тоа штандовите и се чудам и си викам, ејј како успеале да исполнат дури 3/4 од една хала :chudenje: :chudenje: :chudenje:

Dapz mnogu stura organizacija, mislam deka mozele da napravat i nesto poveke
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.029
Членови
35.427
Најнов член
bojan.janicevic
На врв Дно