1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

infected with WIN32 PUP

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од dejan_str, 2 Февруари 2013.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Денес го скенирав PCto Со AVAST IS но со бот скен опцијата(скенирање пред стартовање на оперативниот)со таа опција скенирав баш поради тоа што разбрав дека овие вируси(или што и да се) е тешко да се детектираат на друг начин.Бит дефендер не го пронајде,malwarebyts не го пронајде,само AVAST го најде и кога ме прашува што да направи,кликам 1 за делете но ме предупредува дека е во Windows и незнам колку успешно го избришал.Незнам колкава штета може да направи овај вирус,но знам дека го забавува ПЦто особено интернетот.Ве молам за совет
   
 2. architect

  architect
  Unstoppable

  1,972
  2,360
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  It isn't a virus as such.

  PUP = Potentially Unwanted Program - See http://searchsecurity.techtarget.com/sDefinition/0,,sid14_gci1066761,00.html. Not included in this definition are tools which can be used for good or evil, some have been legitimately installed for a specifically good purpose, but could have been unknowing installed for a malicious purpose.
  Not all antivirus programs scan for PUPs and avast has it turned off by default (an exception being the boot-time scan).

  Do you actually know what this is, I'm assuming a firefox toolbar given the information in the location path.

  It is possibly that this FFToobar could be classed as Potentially Unwanted if you didn't specifically install it, so essentially only you can answer that. This is I believe why the PUP scan is off by default on the other scans as most users may be unable to make an informed decision on what action to take. The smilecore.dll, mFileBagIDE.dll files are associated with adware, so I wouldn't have though that this is directly associated with the symptoms you describe.

  What was the original malware that was detected by avast, file name, location malware name ?

  ####
  If you haven't already got this software (freeware), download, install, update and run it and report the findings (it should product a log file).
  MalwareBytes Anti-Malware (MBAM), On-Demand only in free version http://download.bleepingcomputer.com/malwarebytes/mbam-setup.exe, right click on the link and select Save As or Save File (As depending on your browser), save it to a location where you can find it easily later. Download, Install, Update, Run and post the contents of the log.
   
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Го читав тоа,да но има многу различни видувања,некој го сметаат за вирус некој не,Но мене некако ми кочи нетот,ми крашова мозилата и ми паѓа конекцијата претерано овие 2-3 дена
  Malwarebyts не кажува ништо
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,919
  27,625
  4 Септември 2008
  Не ти кочи од тоа, PUP - зависи од компаниите како ќе го калсифицираат, 90% ги наведуваат како потенцијално опасни програми, не е вирус, може да е и адвер т.е. нешто само спам, не се секирај не е проблем ич.
   
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Па од AVAST ми кажака дека тоа го успорува интернетов,пошто им го пуштив и кажав што ми е маката со нетот,и преку remote проверуваа,како и да е,се отстрани проблемот и да чикнам во дрво нетов не ми падна,веке 3 сати,а паѓаше на секој 5-10 минути 3 дена по ред
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,919
  27,625
  4 Септември 2008
  Го имаш ли уште фајлот? ај прати ми го ако не ти е проблем.
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Избришан е вирусот,освен ако има некоја опција ?но само во Бот скен го кажуваше па го ставив во Chest и побарав remote help ,и само го делитоваја .Ако има некоја опција детално да видам,барем во детали за него кажи
   
 8. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  533
  169
  29 Јули 2010
  Дејан и мене истото ми се дешава со паѓањево на интернет , само кај мене за 1 ден од прилика може да падне и до 15-20 пати но за 5-10 секунди се враќа.Се јавував во близу преку 10 пати и нон стоп ми викат нема кај нас прекини ова она ... Ме интересира дали и кај тебе вака ти паѓаше ?
   
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Да,баш така но не се враќаше баш за 5-10 секунди туку за 1-2 минути(одприлика)3 дена го имав овај проблем.Најмалку 20тина пати на ден паѓаше нетот или се укочуваше мозилата.
   

Сподели

Вчитување...