• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Индонезиски хакер ја "допре" полициската станица на Тусон, Аризона

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Indonesian hacker touches souls by bringing down police website

Патот до просветлението стана пократко за жителите на Тусон, Аризона, благодарение на еден хакер.

Индонезиски маж, кој се потпишува како "Hmei7", заобиколувајќи го огнениот ѕид (firewall) на градот, изврши SQL Injection на сајтот на полициската станица на Тусон.
Тоа му овозможило пристап до секцијата за медиум каде ги променил насловите на сите изданија во "Hmei7 ги допре Вашите души" ("Hmei7 has touched your soul.").

Повеќе: http://www.theregister.co.uk/2007/12/20/tuscon_police_website_defacement/

:rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,995
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно