Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Имплементиран потсетник за неактивни корисници

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Од пред некој ден активиран е систем кој служи како потсетник за оние членови кои се регистрирани на овој форум но немаат никаква активност во последните 15 до 20 дена.

Системот работи на тој начин што испраќа е-маил со кратка содржина, која едноставно го потсетува корисникот дека е регистриран на Македонски ИТ форум.

Овој систем е имплементиран за да се овозможи реален број на членови на форумот, искрено, не сакаме големи бројки само за да се фалиме, туку едноставно сакаме активни членови, па така кога некој неактивен член ќе го добие овој е-маил, има избор да си го избрише акаунтот или да се активира на форумот периодично.

Системот е сетиран така што е наместено да не го "СПАМ-ира" членот, туку повремено, еднаш месечно да го потсетува да превземе нешто.

Доколку забележите било какви нерегуларности, или имате прашања за е-маил потсетникот за неактивни корисници, обратете се во оваа тема.
 
M

Mr.Alien

Гостин
ОК потег. Има навистина многу членови кои се крајно неактивни, кои не постираат ништо во последниве два-три месеци.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
ic ne mi izgleda ova realno, ispaga ko so sila da gi terate da pravat neso. Ja do sega ne sum go videl ova na nieden forum za kompjuteri.Ili bidi redoven ili izbrisi go akauntot, epten nema logika.Eve na primer jas nemam nekoe poznavanje od kompjuteri, dokolku imam potreba od nesto ke dojdam ke prasam, ako ne nema sto da sedam.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Јас би препорачал нешто друго. Доколку членот не е активен неколку месеци (6 на пример), да му биде испратен mail со кој ќе биде предупреден дека по некое време неговиот account автоматски ќе биде избришан.
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
ic ne mi izgleda ova realno, ispaga ko so sila da gi terate da pravat neso. Ja do sega ne sum go videl ova na nieden forum za kompjuteri.Ili bidi redoven ili izbrisi go akauntot, epten nema logika.Eve na primer jas nemam nekoe poznavanje od kompjuteri, dokolku imam potreba od nesto ke dojdam ke prasam, ako ne nema sto da sedam.

Воопшто не ги тераме со сила да прават нешто. Едноставно ги потсетуваме дека постои Македонски ИТ форум. Се заборава. We`re only humans after all :rolleyes:
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Јас би препорачал нешто друго. Доколку членот не е активен неколку месеци (6 на пример), да му биде испратен mail со кој ќе биде предупреден дека по некое време неговиот account автоматски ќе биде избришан.

Will be taken into consideration :tainstven:
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Воопшто не ги тераме со сила да прават нешто. Едноставно ги потсетуваме дека постои Македонски ИТ форум. Се заборава. We`re only humans after all :rolleyes:

abe ok da gi potsetis, toa nema problem, nego kako sto svativ sto napisal D, ispaga ko so sila da gi teras, toa e barem moe mislenje
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
abe ok da gi potsetis, toa nema problem, nego kako sto svativ sto napisal D, ispaga ko so sila da gi teras, toa e barem moe mislenje

Што терам со сила? :)

Едноставно сакаме реална бројка на членови, преку глава ни е од членови кои отвораат акаунти на 100 форуми и се само присутни по една недела. Искрено не гледам ништо лошо во тоа да се испрати е-маил потсетник за неактивност. Ниту гледам дека приморуваме некого нешто да направи, едноставно секој си има избор...
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
има избор да си го избрише акаунтот или да се активира на форумот периодично.

eve zaso ti go pisav toa, a i eve ti eden primer, mi se zeznal kompjuterot i doagam na forumov da prasam kako da go popravam problemot, i ne gledam nikakva druga rabota da sedam na forumov, osven ako pak mi se rasipe kompjuterot pa pak da prasam. Znaci jas nemam potreba da sedam na forumov poveke od 1 u 3 meseci, poso normalno nema da mi se zaebue kompjuterot sekoj den.

ova ti go kazuvam, u stil ako im pratis poraka, ili sedi na forumov ili izbrisi si go akauntot, barem ja taka go svativ tvojot post.nemam nikakov problem, vasa rabota e toa dali ke go napravite ili ne, ja samo ti davam moj sovet, kako bi bilo ako mene mi pratite poraka.

P.S se nadevam deka ova go svakas kako normalna diskusija
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Еве како ќе изгледа еден е-маил потсетник, кој напоменувам, ќе биде испратен само еднаш а потоа ќе биде испратен на секои скоро 2 месеца:

Zdravo $username!

Ova e avtomatska poraka od Makedonski IT forum.

Vie se imate registrirano na Makedonski IT forum, a se nemate logirano, postirano ili zemeno uchestvo vo diskusija vo poslednite 15 dena.

Dokolku ja imate zaboravena Vashata lozinka, mozhe da ja pobarate tuka: $forumurl/login.php?do=lostpw

Se nadevame deka kje chueme od Vas naskoro.

Srdechen pozdrav,
Makedonski IT forum
www.IT.com.mk
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Мислам дека идејата на D е супер.

Ако некој не сака да постира на форумов, не можеш со сила да го натераш, така да овие известувања тоа нема да го направат сигурно.

Јас мислам дека оваа идеја веќе има резултат, од постовите што ги гледам на некои членови кои не биле активни подолго време.

Би било добро да се направи и статистика, колку од членовите откако им била испратена пораката, пратиле пост, и по колку време.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@D
И ако по оваа порака повторно бидат неактивни, наредниот потсетник нека им ја даде опцијата да се активираат или да биде избришан акаунтот, секако со опција тоа по желба да го сторат и самите.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Би било добро да се направи и статистика, колку од членовите откако им била испратена пораката, пратиле пост, и по колку време.

Dosega se isprateni 17 potsetnika od Sept 2-6.

Od 17 chlenovi, 4 chlenovi se vrateni so postovi po period od nikakva aktivnost celi 15 dena
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Би било добро да се направи и статистика, колку од членовите откако им била испратена пораката, пратиле пост, и по колку време.

Dosega se isprateni 17 potsetnika od Sept 2-6.

Od 17 chlenovi, 4 chlenovi se vrateni so postovi po period od nikakva aktivnost celi 15 dena.
 

Retardinjo

Баниран/a
16 јуни 2007
36
0
Ова ако не е спам..тогаш што е :)
Значи ако не ве посетувам, ке ми биде мејл кутијата преполни од вашите реклами
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Ова ако не е спам..тогаш што е :)
Значи ако не ве посетувам, ке ми биде мејл кутијата преполни од вашите реклами

Sega donekade svakjam zoshto velish deka 1000-ta mejlovi ne gi barash so ideja za spamiranje... ochigledno, bidejki nemash pretstava shto e toa spam.

Pls vozdzhi se barem malku od nepotrebni komentari i chitni naokolu pred da postirash.

Stefan.
 

Retardinjo

Баниран/a
16 јуни 2007
36
0
Мене не ми треба база за мејлови за да рекламирам нечија веб страна затоа што ако спамираш, го намалуваш рејтингот на сајтот.
Ми требаше за една добронамерна пропаганда.
А иначе админите на овој форум не се сериозни, во нивните коментари гледам само потсмев и шега.
Иначе мали забелешки за овој форум :chudenje:
На форумот се дискутира само во форумите за игри.
Во програмирањето нема интерес, нема програмери во македонија воопшто..
Ако толку ви е до рекламација и членови доле да ги пиише повеќе онлајн нарпавете го гејмерски форумот, верувам дека ќе бидете задоволени
зашто од програмирање не гледам заинтересираност.
ПРв пат коа влегов викам форумот е добар, отидов во темите за програмирање, се фалат некои како направиле паскал пиано со највисоки европски стандарди, основни работи со вижуал бејзик, датотеки и така натаму.Учиме хтмл, во пхп нема заинтересираност, скл исто така... на приемни задачи за факултети од бројка 2345 да искуца 2 3 4 5 во ц/ц++.
Се на се катастрофа.
Ако ова е целата македонија во програмирање...Тогаш вистина е за плачење :tazhen:
Би сакал во кратко време форумот да стане малце поактивен во тие форуми.за програмирањето и машинските делови на компјутери

Вака форумот малце губи перспектива.
И не сакам да се карам со никого, и точно знам зошто не сум добредојден на форумот. :)
Не сум крив воопшто
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Потсмев од страна на администраторите нема. Шега .) да, што е нормално и добро.

А форумот постои баш за тоа, за зголемување на информатичкото знаење и свест кај граѓаните. Секако, ова нема да се постигне доколку оние кои што имаат познавање од одредена област не го споделат, т.е. помогнат на останатите членови.

Ти, како и секој друг член на форумов си добредојден да напишеш, ако не повеќе, еден туторијал за програмирање во било кој јазик. Со тоа ќе помогнеш:

Би сакал во кратко време форумот да стане малце поактивен во тие форуми.за програмирањето и машинските делови на компјутери

Ако ова е целата македонија во програмирање...Тогаш вистина е за плачење
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно