• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Империјата го возвраќа ударот

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Ова е ваљда одговор на македонските хакери.

Како што може да видиме од логот, типот барал Јоомла 1.5 македонски сајтови и пробал да го искористи општопознатиот експлоит.
 

Атачменти

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Ова мора да запре под итно пред да кулминира. Дали нашиве ИСП-а имаат барем мала можност да обрнат поголемо внимание на филтрирање на меѓународниот интернет сообраќај меѓу Грција-Македонија и преземање некои мерки? Шојиќ, ти работиш за ИСП?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Да, работам за ИСП, ама не уште долко. Уште септември, за од октомври најавен им е отказ, баш поради вакви работи. Не може да работам ништо интересно и креативно, туку внесувам MAC адреси.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
А едно мало можеби глупо прашање од моја страна. Дали може да се блокираат IP адресите пример по range тие што се од грција да немаат пристап на македонски веб страни и обратно?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Теоретски може, меѓутоа... не е политички.

Има фирми кои работат со грција, владата исто. Замисли премиер на МК да прати маил на премиер на ГР и да не стигне :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,422
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кина го има направено тоа, има направено виртуелен кинески ѕид, ама потегот не е ич демократски.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Какво филтрирање ќе успее тука ? Има многу македонски страни кои не се хостирани на нашиве ИСП
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,422
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не многу, туку повеќето.
Се знае АКЦИЈА-РЕАКЦИЈА, затоа бидете си мирни, не напаѓајте за да не бидеме нападнати, па така и нападите ќе се намалат.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Не е проблемот не напаѓајте за да не бидеме нападнати. Проблемот е што нападите се врз граѓани на грција коишто немаат никаква политичка позадина. Некој се мачи да заработи за леб, и е нападнат затоа што не ја признал македонија, а воедно туристичките агенции и слично имаат голем удел во односите меѓу Грција и Македонија, да не беа тие ќе Македонија до сега ќе беше призната под уставното име.

п.с. Во горниот текст, секој збор беше во ироничен контекст.

поз
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,422
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не е битно кој е прв. Битно кој е попаметен да попушти. Со напади ништо не правиме, само ќе страдаат недолжни.
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
Типот со гугл барал ранливи страни и потоа ги напаѓал со експлоит за joomla кој го нашол на milw0rm а најверојатно појма нема како работи истиот и на кој принцип?

ОК е се да не кажете дека не сум патриот, ја сакам оваа држава и ЗАРАДИ ТОА подржувам нешто вакво, но сепак како што имам кажано порано - дефајсирањето не е хакирање, хакингот е нешто многу повеќе од дифејс на некоја веб страна истиот направен со помош на acunetix/sqlmap.

Значи, ниту од грчка страна има хакери ниту од наша страна во случајов на оваа дифејс-војна.

А инаку јас лично мислам дека само со употреба на сила може да се реши овој проблем но оваа земја аспирира кон запад па затоа не можеме НИШТО освен да се тргнеме на другата страна со русите...Али ај доста политика и така политика мразам - прекинете со темите за дефајсирани страни од двете страни известувајте само ако има нешто поинтересно во ова.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,794
Мислења
850,522
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно