• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Имате свој сопствен блог или се „возите“ на блог енџини

Дали имате сопствен домен и хостинг или се возите на др

 • Имам сопствен домен и хостинг

  Гласови: 13 27.7%
 • Користам blog.com.mk, blogspot.com или некој друг

  Гласови: 28 59.6%
 • Имам сопствен домен/хостинг, но ги користам и бесплатните блог сервиси

  Гласови: 6 12.8%

 • Вкупно гласале
  47
 • Ја почнал/а темата
 • #1

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Еве, да го отворам форумов со анкета.

Дали имате свој домаин и хостинг и имате инсталирано блог или користите нешто у стилу на www.blog.com.mk, www.blogspot.com.... и сл.

Доколку имате свој домен и хостинг, на што се возите (освен wordpress)?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Умм.. Не е лошо да ја прошириш анкетава малку.. Јас на пример и двете ги фурам..

Имам 2-3 на мои домени на кои користам Wordpress, а и бесплатните сервиси ги користам kako blog.com.mk

Предноста кај сопствениот домен/хост е во тоа што слободата е многу поголема (да не кажам неограничена), меѓутоа бесплатните сервиси како blogger или blog.com.mk нудат повеќе сообраќаj и социјализација меѓу членовите, полесно е истакнувањето блогот.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Pretpochitam da koristam sopstven domain na koj koristam Wordpress.

Moe mislenje e deka dokolku blogot ti e so komercijalna cel togash definitivno treba da koristish edinstven domain i kakov-takov tvojhosting. Dokolku pak celta ti e ednostavno toa da bide tvoe mesto za opushtanje i koristenje na blogot so negovata primarna cel na sozdavanje togash i ne e bitno kade kje se naogja toj i koj od blog servisite kje koristite.

Sekako ne postavuvam granica pomegju ovie dve scenarija... Meshanjeto na istite e isto taka normalno.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,108
525
blog.com.mk има супер готови блогови, мали модификации и имаш добар блог. Иако сакам да направам целосно мој код, но сега немам баш време... :))
 

famous

Intern
24 јули 2008
21
0
Ааа ок не разбрав најубаво се извинувам нема да се повтори..
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Сега за сега немам свој блог,а и не планирам да правам.А ако правам сигурно ке правам на блог енџини.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Овај... само што отварам нов блог. Имам свој хостинг, имам мои домени... имам и моја платформа во PHP за ултра брзо (барем за мене) креирање на сајтови. Сепак, за мојот блог одбрав Wordpress, сеуште го разлгедувам и морам да ви кажам дека ова парче софтвер ми делува одлично и за помали (презентациски веб страници).
:bravo:
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Немам блог,али имам во план да отворам,само уште да ми текне тематика шо да пишуам у натре....

инаку планирав на блог.цом.мк да го отварам...
 

важна

Gaining Experience
19 април 2010
461
98
Скопје
pukanka.wordpress.com
Имам блог на блог.мк, незнам зошто би купувала домен и хост, кога можам бесплатно да си направам блог и притоа веднаш да добие посетители кои го користат блог.мк?! (Ќе го видат во нови блогови и ако е добар,ќе им се допадне, па потоа ќе привлече повеќе посетители...) :)
 

Јован

Intern
20 април 2010
253
10
Имам блог на мој хостинг и со мој домен ама штета дека се фрее! :plachko2:
 

Coolzrock

Intern
28 октомври 2008
139
5
Јас користам Wordpress (секогаш сум користел) на сопствен хостинг. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,037
Членови
30,032
Најнов член
musicenthusiast
На врв Дно