• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Имате ли некој проблем со декодирање на utf-8??

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Дали сте сретнале вакво нешто: "Многу"...?? Не знаете што значи тоа? Не знаете како да го декодирате? Епа видете ја оваа алатка која многу ќе ви помогне доколку ви се појави таков проблем.
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Корисна работа,на пример куцаш на LiveSearch:it.com.mk и се појавуват резултати со такво чудно(кодирано)писмо:

Македонски портал за информатичка технологија.

Или има трајно решение за овој проблем?
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,364
653
damjan.softver.org.mk
очигледно тиња некој кога не знае utf-8 да разбере... чек.. тоа на microsoft search-от ли е? не е ваљда дека во 2008-ма уште не им работат софтверите со utf-8?!?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
822,435
Членови
28,050
Најнов член
mindifislytherin
На врв Дно