• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Imame problem: pobrzuvanje na bankarska smetka so klient

  • Ја почнал/а темата
  • #1

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Kako da se povrze bankarska smetka so klientot bez pritoa administratorot da ima privilegii do podatocite
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
pa ke go stavis vo posebna grupa klientot i ce mu dadis administratorski prava,
a adminot ce go izoliras od taa grupa, t.e permisiite ce gi razgranicis.
napisi pokonkretno za koja okolina se raboti za da dobies po konkreten odgovor.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Уф какво прашање.

Кој прашува? Работиш во банка и си администратор или си клиент?

Ако си администратор (или работиш во банка), зависи каков е системот.

Ако си клиент.... заборави. Контактирај банката.

Е сега....

Тоа се прави на следеќи начин.

Имаш база со сметки. На таа база се врсува софтверот од банката (највероватно vpn).

Ако сакаш клиент да има пристап до базата ти треба web апликација (php или asp) која преко vpn се врзува на серверот, ама НИКАКО директно на база, туку прави „request“ до софтвер што се врзува на база, софтверот „експортира“ потребни податоци (во xml најубаво) и php/asp ги парсира.

Значи.... кога се прави банкарски софтвер (или било кој софтвер кај што има строго доверливи податоци и строго контролиран пристап), никогаш софтверот (што го има клиентот, или клиентот има пристап до него) не треба да има пристап до базата. Секогаш треба „софтвер во средина“ и тој софтвер „дава привилегии“.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,059
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно