• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Имам проблеми при со форматирање на XP

 • Ја почнал/а темата
 • #1

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
388
189
Neznaev dali postov moze ovde da go stavam ako utnav se izvinuvam ama neznaev kade:D zemav da formatiram kompjuter i otkako si naprai format na C i pocna so coppying windows files mi zaglavi na 40%. zemav i go restartirav i pa pocnav od pocetok i mi zaglavi na 12%. i ja pa od novo i pa zaglavi i taka edno 20 pati i stigna ednas samo do 51% a za poveke aber nema:S Samo edno znam problemot ne e do CD-to go probav na drug pc tamu pa si raboti normalno.Ako znae nekoj sto moze da mu bide na cudovo neka kaze posto ja zbrlavev veke so nego.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,325
28,669
kalco.ru
Епа ако не е до цедето ондак дефинитивно е до хардот.
Си имал проблеми со хардот пред да го форматираш?
Имаш бед сектори на хардот или евентоално е тоталка уништен и нема каде да се инсталира ОС.Пробај синхронизирај го можда ќе успееш да го инсталираш и да земеш нешто ако има останато на дискот што ти треба и спремај пари за нов:))
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Пробај да извадиш некоја од плочките рам се разбира ако имаш повеќе, еден другар така 5-6 пати го форматираше додека не му кажав да проба со рамот,откако ја извади едната плочка без проблем му инсталираше, можно е да ти е до тоа, пробај.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Провери го RAM-от. Замени со друг и потерај инсталација. Ако се мине како што треба, ќе да е твојот RAM неисправен. Ако имаш повеќе мемориски модули, извади ги и терај со по еден поединечно, така ќе го елиминираш (евентуално) проблематичниот.
Втора солуција ти е да го однесеш хардот кај некој другар и таму да го инсталирате оперативниот систем, па после дома да средиш се останато. Е после тоа, ако те зеза при инсталација на софтвер, ако те исфрла од апликација, покажува BSOD и слично, знај дека не меморискиот модул (или едниот од нив, ако имаш повеќе) му дошол парастос. :pop:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Сме постирале истовремено со loris и fatal1ty_.
Fatal1ty = фаталиста. Одма на хардот. Не верувам дека е хардот, со оглед дека при форматирање немал проблеми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
388
189
hehe fala ke probam a inace ne e prvpat imam 4 masincinja doma i minatiot pat go formatirav so vadenje na hardot i go staiv na druga ama imase zaebancii u pm 5 saati skapav so nego. i ja mislev hardot ama ne bev siguren a ram imam 2 plocki na nego ke probam oddelno ako ne ke staam druga pa ke probam i taka.A inace mislev da ne pregreva pa da blokira pa go izvadiv vcera na tarasa nadvor da mrzne malce i taka go rabotev ama jok ni toa ne pomogna:D:D:D
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,325
28,669
kalco.ru
Хардот ми дојде прв на памет зошто имав таков проблем прво ми се укочи компјутерот па се ресетираше и уштееднаш не се пушти земав го форматирав се исформатира е после да почне сетапот сецна на 22% и така остана.Проблемов го решив со синхронизирање на хардот бидејќи беше многу оштетен.Успеав да ги инсталирам али не треше долго неколку дена и после пак истиот проблем и :pop: и после:death:Затоа го спомнав
Иначе да се сетив дека и меморијата може да е али вие ме преваривте:))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
388
189
Ne mi javil do sega ama ne ke da e do hardot posto na druga masina koga ke go priklucam tera bes problemi na ova kantava nejke
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
388
189
A imam raboti sto bi sakal da mi ostanat sto gi imam na hardot gi turiv vo drugite dve particii. kako da go sinhroniziram hardot??
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
388
189
pa toa sto vikase fatal1ty_ deka go sinhroniziral hardot ni ja neznaev sto znaci toa:D
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,325
28,669
kalco.ru
А што подразбираш под синхронизирање? :chudenje:
Па вака:
Го вадам хардот и го ставам на друг компјутер како slave го препознава како таков и со помош на Hard Drive Test Pilot најпрвин му правам тест на хардот да види каде и колку бад сектори има и после со Bad Block Recovery a може и со други прогами во зависност (ја на мојот со овие две му направив) ги чисти бад секторите и му пари repair на дискот.После го враќам и успеав да му инсталирам оперативен систем.
Можда и не се вика така постапкава али така ја реков бидејќи најдов на нет нешто каде оваа постапка така ја нарекуваа:))
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Понекогаш некои работи не изгледаат така како што мислиш и проблемот го бараш упорно кај најсложеното. Пробај можеби нема врска, но да не ти е ЦД ром драјвот проблематичен стави некој друг па види во оваа технологија никогаш не се знае.:)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во секој случај, ништо не те кошта да пробаш и со друг оптички уред.
А пробај ја и старата школа, со FDISK. При форматирањето ќе ти покаже дали и колку има бед сектори.
 

Integer-ve

Intern
5 ноември 2008
3
0
Јас го имав истиот проблем со форматирањето на хардот, го решив со едноставна замена на CD-ромот (прво на памет ми падна CD-ROM да проверам и тоа испадна). :)

PoZz
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
16
Може да си бутираш на пример Ubuntu Live CD и таму малку да го разрчкаш хардверот и меморијата.
Предлог за тестирање на хардови и поправка - SpinRite.
Колку уреди имаш закачено на тој PC, мислам на IDE, EIDE, SATA?
Во секој случај првин пробај со друг оптички уред.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Симни си од интернет Hiren's Boor CD Hirens
бутирај и тестирај го хардот, имаш еден куп алатки за тестирање за било што не само за хард, а со тоа ќе провериш и дали CD ромот е во ред.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Најверојатно е рамот или пак можно да е хард дискот. Може да го инсталира и без да пробува нешто друго, ама ако е рамот ќе го зеза ностоп и во работа после во Windows. Тоа застанување на стартот го решавам со друго XP инсталационо CD. Постојано ги менуваш се додека не ги ископира сите files.:cool:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
388
189
Bev otsuten na kratko i sea i'm back:D definitvno ne e do ramot probav so 7 razlicni polocki, ne e ni do cd-rom staiv 3-4 drugi i pa ista pesna,probav drugo xp i pa nejkese, i na kraj go zemav hardot go staiv na drugo kukiste kako secondary i op saka:D si se snimi bes problemi i go vrajkam pa nazad i pa nejke:S i damn veke zabegav so cudovo neam pojma sto mu e
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
А од тоа што го кажа дека хардот не сака на твојта матична можеби е нешто до неа или пак до контактите на хардот со матичната.
:ermm:
поздрав пиши ако нешто не ти е јасно од објаснувањето што го дадов за мојот хард како го решив. КАј мене проблемот беше сличен и јас сакав да си зачувам некои податоци па тоа го направив со back Track 3 бутабилно ЦД.
пробај па пиши.
поздрав.............:ninja2:
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
16
Очигледно имаш каде и како да си направиш backup на податоците од другите две партиции кои ги спомна, па направи си за да можеш да продолжиш со тестирањето.
Полеке го затвораш кругот, некој спомна напојување па не е лошо да пробаш со друго, ако те мрзи тогаш пробај првин со следново.
Ресетирај го биосот, ако мислиш дека можеш и си сигурен уште подобро е и да му ставиш нов, мислам да го флешуваш. Избриши го хардот тотално и направи нови партиции па пробај од почеток.
Ако не оди тогаш мора првин со ново напојување да пробаш.
Ако и тоа не оди тогаш пробај друг хард на таа плоча, ама ако имаш некој празен за да ја помине целата инсталација.
За понатаму ќе видиме...може ќе пееме ама може и ќе переме ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,690
Мислења
855,789
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно