• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Имам мал проблем со RAM мемориата и барам помош.

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
На другиот компјутер имам SDRAM меморија од 128 mb. Иначе овај ком. е P3 и ми ја чита рам меморијата како 64mb. Пробав различни работи но не успеаја. Кажете ми како може да ја ставам на 128mb.
Фала однапред.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
ti da ne si ja procital memorijata na grafickata ili slicno... ako ne - BIOS upgrade!!!
Vnimanie: site promeni na BIOS-ot moze da rezultiraat so osteten HARDWARE ili so sitem so ne se boot-ira dokolku ne ste go napravite BIOS upgrade procesot tocno!!!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
На другиот компјутер имам SDRAM меморија од 128 mb. Иначе овај ком. е P3 и ми ја чита рам меморијата како 64mb. Пробав различни работи но не успеаја. Кажете ми како може да ја ставам на 128mb.
Фала однапред.
Неможеш. Матичната плоча ти ги чита смао пола од чиповите (од едната страна). Не е фалична меморијата, во ред си е, само многу ти е стара матичната плоча. На понова матична плоча нема да имаш таков проблем.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Матичната ми е доволно нова за да ја признава рам меморијата !!! Па кога го купив компјутерот одеа заедно и се си беше ок !!! Само не знам шо се деси !!! Молам ви се дајте ми решение на проблемот !
 
M

Mr.Alien

Гостин
Како што ти рече gOJDO, плочата го чита само пола RAM. Дали ти е само еден модул на плочата, или имаш и други? И дали овој RAM ти е двостран или едностран?
Кој модел на плоча имаш - наведи точна ознака, да го пронајдам упатството (или ако го имаш, пушти ми го на маил), да го погледнам
БИОС-от.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Колку чипови има на модулот?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Pa mislam deka ne e dvostran a i za cipovite ne sum siguren. Treba da otvoram da vidam
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
Чекај сеа. Порано ти работеше ок меморијата на оваа плоча , а сега несака?
Некако неможам да те разберам.
Дај наведи информации за плочата.....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Порано меморијата ми беше се во ред. Па едно одприлика 2-3 месеци не го користев и после кога го уклучив ми пишуваше 64mb RAM.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Navedi informacija za plocata!!! Mozebi koga ne si go koristel 2-3 meseci kompjuterot ti se ispraznila baterijata na maticnata pa BIOS-ot ti se resetiral. Dali imas onboard graficka ili nesto slicno sto moze da ti ja zema memorijata? Dokolku sakas da ti pomogneme moras da ni kazes model na maticnata, poso ne mozeme vaka na slepo da ti kazeme!!!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Во меѓувреме додека вие ме прашувавте кој тип на матична и кој тип на меморија имам ја не знаев точно да ви кажам. Јас случајно го реши проблемот. Сеа свана дека графичката шо ја имам нема посебна меморија и користе дел од RAM меморијата. Користеше 64mb (Sistem Shared Memory Size) а сега користе само 8 оти не можеше помалце да се намале. Темата нека не се брише ама нека се затворе .... фала на сите
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,117
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно