• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Имам еден проблем со графичката(не јас,мојот пријател)

  • Ја почнал/а темата
  • #1
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
Како прво,сакам да ви кажам,он ја има MSI nx7300 gt-TD256EH и кога ќе почнеме да играме било која игра,се слуша јако зуење и на крај,плав екран ќе се појави.По рестартирање,компјутерот си е нормален,али подоцна,играме NFS: Pro street и одеднаш не избаци од игра и вака пишуваше- Error.Your VGA isn't supported.You must reinstall it.Како прво,еророт немаше смисла.Како тоа-твојата графичка не е поддржана,реинсталирај ја...:zbunet2: .А порано,може пред една недела,така не беше.И екранот многу му крцка...Еднаш,се исклучи екранот и отиде на резолуција од 640 по 480.Многу сум збунет...Порано,pro street одеше течно,без ниедно сецкање,скоро се беше на high...И после кога ќе не избаци од игра-вика-insert the windows xp service pack 2 cd....Еве му ја неговата конфигурација:
Intel celeron D 3.0 ghz
Ram: 1gb KINGSTON 800 mhz
VGA: MSI nx7300gt-TD256EH
HDD: 250 GB MAxtor
OS: Windows xp service pack 2
Мислам дека ќе ми помогнете...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Пробајте со друга графичка, како ќе тераат работите со неа.
Преинсталирајте ги драјверите.
Пробајте ја картичката на друг компјутер.
Да не закочува вентилаторот на картичката, па се прегрева истата?
Ако истото се деси и по преинсталацијата на драјверите и вметнувањето на другата картичка, а картичката на другар ти работи ОК на друг компјутер, тогаш има шанси да е во прашање PEG слотот за графичката.
Напојувањето да е ослабнато...помалку вероватна опција, но не ја отфрлај и неа. Пробај со друго.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,266
Членови
29,470
Најнов член
drukqs
На врв Дно