Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

iМак iHack iPhone

l3mi

Intern
20 мај 2007
8
0
www.enigmacafe.net
Phone-от хакнат во Македонија
Има 28-години, живее во Гостивар, работи во Он.нет и моментално е најголемата ноќна мора на Стив Џобс и неговата ергела високо платени инженерите за безбедност. Сенад го хакна iPhone-от, миленичето на Епл кое за илјадниците хакери од цел свет до вчера беше не освоив како Сталинград. ЦАР!
D361553198937041BF19C1731E75367E.jpg

IPhone-от фабрички е заклучен да работи само на мрежата на АТ&T и секој што би сакал да го користи мора да стане нивен претплатник - опција која (за нивна несреќа) не му била достапна на Сенад.

"Месец дена го чекав да ми стигне и кога дојде не сакаше да работи на ништо освен на АТ&T, па му ја клонирав картичката и сега одеднаш не можам да дигнам глава од мејлови," ни кажа по телефон Сенад a.k.a Deepdark кој деновиве навистина е под опсада на странски новинари желни да разберат за чудото кое до вчера беше невозможно.

За процедурата е потребен читач/пишувач на СИМ картички и една валидна СИМ картичка. Со помош на читачот ги откривате IMSI и ICCID броевите од AT&T картичката, кои потоа со истиот уред ги внесувате на вашата картичка. Ова ќе го прелаже iPhone-oт да го препознае вашиот СИМ како валидна AT&T и сосема легално да продолжи да функционира.
E6590804C83C544F9B8C855007B692D4.jpg

Сенад почнал со отклучување на телефоните чисто заради забава, меѓутоа тоа му досадило па набрзо почнал да "работи" на сателитски ресивери и нивно хакирање. До сега има забележително портфолио во кое како жртви се нашле неколку сателитски ресивери (меѓу кои и DreamBox), а истовремено изработил и повеќе емулатори за ресивери.

"10-те илјади вработени во Епл сигурно се незадоволни заради ова, но затоа милиони корисници ќе бидат среќни заради рушењето на наметнати бариери," вели Сенад за еден странски веб-сајт, поентирајќи дека "не можеш на луѓето да им продадеш кола а да ги присилуваш да возат само до 50 км/ч"
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
druze ne da ne veruem vo ova ali aj.........moze da go probil ali definitivno ne e prviot....a cim ne e prviot , znaci se koristel so Google how to hack iphone....Famed reverse engineer Jon Lech Johansen claims to have discovered a way to "activate" an iPhone without signing up for a contract with AT&T. The hack allows users to use the iPod and Wi-Fi capabilities of the devices, but doesn't allow use of its phone features.

DVD Jon - who's been something of a thorn in Apple's side for some time, most notably when he decoded the encryption that locks down iTunes-purchased music - said his latest hack allows potential iPhone purchasers to use the device as a sort of iPod/personal organiser on steroids without entering into a two year contract with AT&T.

http://www.theregister.co.uk/2007/07/04/iphone_hack/
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
JAs pred nekoj den , mislam deva vreme bese, citav deka nekoj hrvat prv go haknal. Pa napisal upatstvo na net. A ustvari on tvrdese deka sosema slucajno go haknam, demek on nesto mnogu ne se macel, samo slucajno
(ova poslednovo uopste voda ne mi drzese, pa se somnevam deka i on ne bil prv, valjda od negde procital. )

Ali vo dosta vesnici se spomnuvase so golemi bukvi, a hacker from Macedonia, bez razlika dali bil toj prv ili ne, za inajt od grcive.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Jasno mi e toa, istoto go mislam i jas... no rabotata e shto mediumide gi serviraat na takov nachin informaciite shto chitatelite slobodno mozhat da pomislat deka Makedonecot e prviot shto go dekodiral.

Снад го хакна iPhone-от, миленичето на Епл кое за илјадниците хакери од цел свет до вчера беше не освоив како Сталинград.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Очигледно како јавност(вклучувајќи ме и мене тука) многу лесно паќаме на новинарски финти, само да имаат добра сторија и секој да го купи весникот и да го прочита.

Јас купувам Време секој ден (пошто е многу ефтин) ама кога излесе сторијата, дента ги купив и сите други весници во Македонија, само да разберам што може повеќе. Добро ме насамарија :))))
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Hack

Veruvam deka Senad e the fraerot od MK za Iphone...

Moze li on da go hakira najnoviot Iphone 1.1.2 (OOTB) (od kutija) so najnov 4.6 bootloader, ama i telefonskata funkcija da raboti, ja imam 8 telefoni, ludje koi cekaat nekoj da ja probie najnovata zastita od apple, ako ima lek za ovaa site ke mu gi pratam na nego da im zavrsi rabota, i da zaraboti...
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
:D

Iphone bese hacknat denta koga izleze..klipot e dostapen na www.revision3.com - system episode. Inaku i jas poseduvam dva citaci na sim karticki i ke go probam ova. samo dosega za citanje na kartickata bea potrebni 12 casa. no vredese da se ceka.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.210
718
delicon.mk
imam iphone 1.1.2 samo sekade prasuvam nikoj ne moze da go kodira,da ne znae nekoj kako???

Неможат да го "декодират" затоа што го имаш предпоследниот Firmware 1.1.2.
За да ти профункционира телефонот најпрво ќе треба да му направиш downgrade до 1.1.1 па после да го отклучиш.
 

toni-mark

Intern
6 февруари 2008
9
0
Ako imas 1.1.2 so 4.6BL za zal ne postoi se uste SW-sko otlucuvanje (dekodiranje), mozes samo da go aktiviras telefonot i ke ti raboti se, samo ne telefoniranje i prakjanje poraki.
Isto taka mozes da kupis nekoj tip na xxx-sim karticka (koi vo momentov se uzasno skapi ) i da otklucis so nea, ili da probas HW-ski da go otklucis, koe sto e dosta pipava i teska rabota i koja sto ja imas na povekjeto forumi (i toa opisno i so sliki). So ovaa poslednata opcija treba da znaes deka mozes lesno da go ostetis tvojot Iphone kako kozmeticki taka i hardverski.
Za povekje informacii slobodno mozes da otides na nekoi od int.forumi kako na primer: www.hackint0sh.org i vidi kako odi progresot okolu otklucuvanjeto na Iphone 1.1.2, 4.6 BL.

Pozdrav
 

toni-mark

Intern
6 февруари 2008
9
0
Od deneska moze SW da se otvori 1.1.2 i 1.1.3 4.6BL Iphone. Informaciite i upastvata gi ima na site int.forumi, a covekot odgovoren za toa e GeoHot. Ajde na zdravje i ova.

Pozdrav
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Ima lek

Druze, ako uste ne si go resil problemot so telefonot, sega ima krak za site mozni verzii, lekot se naodja na www.ziphone.org, 60tina mega e za download, i preporacuvam kompleted softwer downloadiraj si go verzija 1.1.4.

Napravi mu restore na telefonot so Itunes na 1.1.4 i zakoli go so ziphone, raboti perfektno.... 4 telefona veke otkluciv..
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
http://sleepers.net/news/guides/xpwn-pwn-in-windows/

Овој линк е последното нешто што ќе ви е потребно. Дечките што го направја xpwn навистина помогнаа ...сите инструкции се убаво опишани.Битно е да се следи дел по дел. Мојот iPhone ми се заклучи дека инсталирав firmware 2.0 по грешка :) и пред точно 2 часа го активирав и отклучив повторно со firmware 2.0 користејќи само windows xp :) уживајте !!!!

ВАЖНО: ОВОЈ ЛИНК Е РЕШЕНИЕ ЗА СИТЕ IPHONE ВЕРЗИИ ВКЛУЧУВАЈКИ ГО И НОВИОТ 3G IPHONE
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.271
Мислења
977.684
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно