• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

iMAC или PC?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Значи последниве денови сум во ептен голема мисла дури и глава почна да ме боли. Пред извесно време ми рикна PCто па сега се служам со еден лап топ, океј мање више битно е тоа:)
Иначе сум во преголема мисла дали да земам iMAC 20" Core2Duo 2.4 GHz, 2GB RAB, 250 HDD, ATI 2400 XT 128 MB GDDR3

Или

Core2Quad 2.4GHz 2x4MB Cash, 500 GB HDD, ATI 4870 HD 512 GDDR5, 4GB RAM, ASUS Maximus II Formula (океј сега ја нема кај нас)

Инаку се бафтам со графички дизајн и фотографија...па добив совети да земам iMAC и да не се заебаам затоа што стварно вредело. Фетишот е огромен за iMAC :)

Е сега чекам од поискусните што користат MAC да се изјаснат против оние што користат PCа.....знам StarBuck и уште некои користат MAC. Па ако може вака лични искуства :)
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Фетишот е огромен за iMAC :)

Е сега чекам од поискусните што користат MAC да се изјаснат против оние што користат PCа.....знам StarBuck и уште некои користат MAC. Па ако може вака лични искуства :)
Ти изгледа веќе си имаш одлучено:) а можеш да погодиш што ќе рече StarBuck:D

А да не случајно не можеш дизајн и фотографија со quad и 4870:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Ти изгледа веќе си имаш одлучено:) а можеш да погодиш што ќе рече StarBuck:D

А да не случајно не можеш дизајн и фотографија со quad и 4870:)
Тоа ми е муабетот....ама квадот и 4870 и све остало кошта одприлика 50 000 +, и уште еден убав монитор 20 000 доаѓа истата цена :)
Али чекам повеќе корисници да ми кажат, сега фетишот е друга работа
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
PC spored mene ... i iMAC e PC ... taka da megju niv PC e bojli zato shto vo sekade za negho nedaj bnoze da crkne neshto kje najdesh del ... a za iMAC kje treba da barash kompatibilen del ...
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Јас ќе ти кажам дека за графика и фотографија и двата ти се многу... Јас истото го работам и користам macbook со 2.16 на core 2 duo со 4 рам, и перфектно иде.
Од софтверска гледна точка, OS X-от е неспоредлив со Win во Design групата, барем за мене. Јас си знам како ми било на XPто со photoshop-от и некој не толку голем фајл од 30/40 мега и на сред работа application not responding, end task, restart... Mac-от ми седи со денови а и недели без да го исклучам, ни еднаш во цела година ми се нема десено да ми "падне" апликација (зборам за апликации од adobe, office итн), а најчесто работам со фајлови доста поголеми од 30/40 мега.

Знам дека звучи како цело време да ругам windows, ама јас на никого не давам забрана да пише добро искуство со windows. Ако има таков, слободно нека си ја каже неговата страна, јас само си ја кажувам мојата. Пошто и windowsot каков таков нели ми вршел работа цел живот, е сега муабетот е КАКО ја врши работата.

PS. од како се пребацив на mac, приметив драстично намалување (ако не и прекин) на испади од типот лупање по тастатура, агресивно кликање на маус и слично :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Јас ќе ти кажам дека за графика и фотографија и двата ти се многу... Јас истото го работам и користам macbook со 2.16 на core 2 duo со 4 рам, и перфектно иде.
Од софтверска гледна точка, OS X-от е неспоредлив со Win во Design групата, барем за мене. Јас си знам како ми било на XPто со photoshop-от и некој не толку голем фајл од 30/40 мега и на сред работа application not responding, end task, restart... Mac-от ми седи со денови а и недели без да го исклучам, ни еднаш во цела година ми се нема десено да ми "падне" апликација (зборам за апликации од adobe, office итн), а најчесто работам со фајлови доста поголеми од 30/40 мега.

Знам дека звучи како цело време да ругам windows, ама јас на никого не давам забрана да пише добро искуство со windows. Ако има таков, слободно нека си ја каже неговата страна, јас само си ја кажувам мојата. Пошто и windowsot каков таков нели ми вршел работа цел живот, е сега муабетот е КАКО ја врши работата.

PS. од како се пребацив на mac, приметив драстично намалување (ако не и прекин) на испади од типот лупање по тастатура, агресивно кликање на маус и слично :)
Јеееј ми одговори:)
Тоа и ми требаше за одговор, да не паѓа и да не го тупи adobe софтверот на сред работа. Илустраторот на пола рендер оф факинг артворк се укочува и требит ристарт, а има можда уште 200 разни објекти кои да не биле сејвнати.
Јес да сум решен одамна, али сакав да се осигурам кај некој што работи на MAC....Фала на сите, идам у Невада :)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Бев и таму, ама 20 000 е разлика во цената :)
Што не се кажа кој си како си? :)

Ок у секој случај можеш да поминеш пак, не знам што како си видел, али ќе ти покажам и photoshop и се... Па ако ја бива, земи си го од невада на проверено :)
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
272
17
Skopje
Јас сум за PC. Многу екстра пари фрлаш за ништо посебно. Е сега тоа што XP то паѓа..хех тоа е до корисникот. Ја работев у фирма каде беа и такви и такви компјутери па ако си напреден корисник и земеш да го средиш XPто..нема да ти паѓа. MACот паѓа исто така не е имун на тоа.

Паѓањето е исто поради нелегален софтвер..patch овите знаат да зафркаваат и немаш можност за update (критична работа).

Мислам дека тоа дека MAC е за дизајнери е чисто фурање..или било на времето.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
ваво си пробал мак

друже не споредувај xp со leopard или tiger во никој случај
и земеш да го средиш XPто..нема да ти паѓа.
wrong wrong wrong

поради нелегален софтвер да може некогаш да е и поради тоа но не е тоа главното

и јас сум поголем дел од времето на xp но додека да си го средам hakintosot ке сум

али први пари си зимам макче ич не му ја мислам

a и доста доста постабилен е
како што кажа StarBuck погоре

а xp то колку сакаш средувај го увек нешто ке зеза
исто и со легална копија на Vistata
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Јас сум за PC. Многу екстра пари фрлаш за ништо посебно. Е сега тоа што XP то паѓа..хех тоа е до корисникот. Ја работев у фирма каде беа и такви и такви компјутери па ако си напреден корисник и земеш да го средиш XPто..нема да ти паѓа. MACот паѓа исто така не е имун на тоа.
.

За какво средување станува збор?
За макот инаку, ви викам година време е под константен стрес, тие што ме знаат, знаат дека за мој лаптоп не постои shutdown, и да не спомињам што цело време работам фајлови по 150/200 мега во photoshop минимум, нема ни еднаш до сега "клекнато"
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
MAC RULZZZ!!!!!!:)):))
Јас сум дефинитивно за макот...Онака имам голема желба да сменам нешто со ова стандардниве компјутери.Следно што ќе купувам ке биде нешто од таа програма:bravo:
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Јас би ти го препорачал iMAC, бидејќи вреди да се купи... Сигурно нема да купуваш PC секој ден, бидејќи тоа е полоша и понеубава постапка. Затоа ќе си купиш iMAC па ни глава да те боли, ниту пак проблеми. Купи си и уживај си. А PC - те ова ти се расипало, те ова не ти работи, те ос-от не ти работи... :D
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
PS. од како се пребацив на mac, приметив драстично намалување (ако не и прекин) на испади од типот лупање по тастатура, агресивно кликање на маус и слично :)
:LOL::))

Е сега што е: намалување или комплетен прекин на насилство врз комјутерот?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,293
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Значи последниве денови сум во ептен голема мисла дури и глава почна да ме боли.
Колку тривијално се решава твојава дилема...

Иначе сум во преголема мисла дали да земам iMAC 20" Core2Duo 2.4 GHz, 2GB RAB, 250 HDD, ATI 2400 XT 128 MB GDDR3

Или

Core2Quad 2.4GHz 2x4MB Cash, 500 GB HDD, ATI 4870 HD 512 GDDR5, 4GB RAM, ASUS Maximus II Formula (океј сега ја нема кај нас)
Не гледам што има за мислење тука...толку многу јасно и толку многу едноставно е да заклучиш што е подобро. Дури внук ми кој уште не тргнал во школо ќе ти одговори ко од пушка на прашањето...

Втората конфигурација има:
1) процесор со дупло повеќе јадра, кој за multi-threaded оптимизиран софтвер е дупло побрз
2) дупло повеќе RAM меморија
3) дупло поголем хард диск
4) 10 пати побрза графичка картичка

За која од компонентите имаш дилема дали е подобра?


Инаку се бафтам со графички дизајн и фотографија...па добив совети да земам iMAC и да не се заебаам затоа што стварно вредело. Фетишот е огромен за iMAC :)
Таков совет може да ти даде само некој кој нема поима од хардвер и компјутери или продавач кој сака да те одере до гола кожа.

Е сега чекам од поискусните што користат MAC да се изјаснат против оние што користат PCа.....
1) MAC е PC со лепенка на која пишува MAC
2) MAC го користи истиот хардвер како и IBM PC и е базиран на истата архитектура

знам StarBuck и уште некои користат MAC. Па ако може вака лични искуства :)
Ако нешто ти менува, можеш да инсталираш MAC OS X на компјутер кој нема лепенка MAC, т.е. на било кој понов x86 компјутер.

Мој совет е да престанеш да се консултираш за било што поврзано со компјутери, со оној кој ти го препорачал MAC-от во случајов.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Не гледам што има за мислење тука...толку многу јасно и толку многу едноставно е да заклучиш што е подобро. Дури внук ми кој уште не тргнал во школо ќе ти одговори ко од пушка на прашањето...

Втората конфигурација има:
1) процесор со дупло повеќе јадра, кој за multi-threaded оптимизиран софтвер е дупло побрз
2) дупло повеќе RAM меморија
3) дупло поголем хард диск
4) 10 пати побрза графичка картичка
гојдо, човекот веќе си имаше одлучено; само си бараше афирмација. Тој си купува со срце - да си го задоволи iMac фетишот - а не со глава:)
 
Тоа ми е муабетот....ама квадот и 4870 и све остало кошта одприлика 50 000 +, и уште еден убав монитор 20 000 доаѓа истата цена :)
Али чекам повеќе корисници да ми кажат, сега фетишот е друга работа
Хахаха како да не, сосе монитор е некај 50000 што е далеку поевтино од Макот(за 20000ки) и што е многу поважно, барем 3 пати е помоќен. Па сеа ти види.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,293
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
гојдо, човекот веќе си имаше одлучено; само си бараше афирмација.
Ако веќе си одлучил нека не бара мислење од оние кои се повеќе стручни. Јас се згазив од смеење на "аргументите" кои му беа презентирани за да ја поткрепат глупавата одлука. Постирав за да му помогнам, ако сеуште има шанса човекот да се опамети и да свати што сака да направи.

Тој си купува со срце - да си го задоволи iMac фетишот - а не со глава:)
Човекот може што сака да си прави со своите пари. Додека има овци ќе има и џемпери. Наше е да му го кажеме тоа, неогово е што ќе прави понатаму.

Што се однесува до "фетишот"(WTF?) ќе разберев ако купуваше гардероба или цвикери. За тоа не мора да има некоја особена објективна причина зашто некоја марка му се бендисува повеќе од останантите. Дури и да му беше дилемата помеѓу AMD или Intel ќе имаше за што да се дебатира.

Вака, се работи за два компјутери базирани на иста архитектура, од кои едниот е со понови и поквалитетни делови и е многу побрз за сите апликации кои постојат на планетава, а другиот има налепница MAC. Создравје да си ја носи налепницата, поштено ќе си ја плати. :bravo:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Што се однесува до "фетишот"(WTF?) ќе разберев ако купуваше гардероба или цвикери. Создравје да си ја носи налепницата, поштено ќе си ја плати. :bravo:
Apple e мода во овие времиња....fashion statement :D
Сигурно дека има подобри компјутери(делови) меѓутоа тоа не му е важно.......барем јас така мислам. Може дури и да заштеди некој денар со C2Duo 8200/400 и 4850 меѓутоа тоа не е важно - барем за него:).
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,055
724
covekov kolku sto go razbrav ne sakal padovi na sred rabota,ama so pc to,kako sto kazavte e tri pati pojako,ne veruvam deka ke ima pad na programata vo koja sto raboiti.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,293
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Од софтверска гледна точка, OS X-от е неспоредлив со Win во Design групата, барем за мене. Јас си знам како ми било на XPто со photoshop-от и некој не толку голем фајл од 30/40 мега и на сред работа application not responding, end task, restart... Mac-от ми седи со денови а и недели без да го исклучам, ни еднаш во цела година ми се нема десено да ми "падне" апликација (зборам за апликации од adobe, office итн), а најчесто работам со фајлови доста поголеми од 30/40 мега.
Не е тоа до Mac-от. Типичен пример на носење на погрешни заклучоци. Ај размисли пак, каде е проблемот?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,177
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно