1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Има некој нарачано монитор од ComputerUniverse ?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од kristijan1001, 18 Јануари 2020.

1. kristijan1001

kristijan1001
    Gaining Experience

82
    66
    29 Септември 2014
    Машко
    Ако може некој да сподели искуство ако има нарачано.

Сакам да го земам следниов:

LG UltraGear 27GL850-B

503 Евра + 32.40 Евра DHL shipping + 10 Евра CreditCard.

Ме интересира колку плус би требало да платам дотолку би го нарачал (Царина, данок итн.).

Дотолку исто мониторот има некој проблем со дисплајот, што е многу често во денешно време. Како оди процесот за заменување на истиот. Дали они ти плајќаат shipping ако нешто не е во ред со продуктот и го прајќаш назад ?

Им пишав јас на маил да се информирам за ова пред неколку дена, но сеуште немаат вратено.

Фала.

2. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,164
    1,794
    13 Јануари 2014
    Машко
    Ако поминеш со 5% трошоци, мислам дека толку е за компјутерски делови, цената излегува 572 евра, или 35,100 денари. Локално, во Нексио, истиот е 35,320 денари. Зошто не го земеш од Нексио?

Neksio

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kristijan1001

kristijan1001
    Gaining Experience

82
    66
    29 Септември 2014
    Машко
    Мониторот го нема во нексио вејќе неколку месеци , неможе да се нарача и не знаат кога ќе стигне.

На залиха го имаше неколку дена, од тогаш го немаат. Во понеделникот им се јавив не знаат дали ќе добијат повторно а не ни може да се нарача.

4. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

341
    455
    3 Јануари 2019
    Машко
    А да си испиеш кафе у Солун и да си го купиш од Visionstudio, бива?

Стварно више ќе помислам дека не си заинтереисран да го купиш мониторот, веќе едно добри 5-6 месеци, консатно отвараш теми за овој монитор, пишуваш по различни теми. Веќе сите ти ги пишаа сите можни опции, колку треба да се плати и останато.

Еве имаш и алтернативни монитори, во Сетек имаш ASUS TUF со истите спецификации - не можев да го најдал LG-то, си го купив тој. Ми врши иста работа.

Инаку, LG мониторите би требале да имаат гаранција која важи во цела Европа. Што значи, можно е во Comtrade да ти ја уважат доколку има некој проблем. Провери си убаво, дали има интернационнална гаранција и дали би ти важела надвор од ЕУ.

Стварно се надевам дека ќе успееш да го најдеш веќе. :cool:

На Goran995, Маша, StefAngel и уште 5 други им се допаѓа ова.
  5. Flapjack

Flapjack
    Gaining Experience

48
    73
    26 Август 2017
    Машко
    @TheMarshal Ме интересира дали имаш ти или некој друг купено нешто поголемо како монитор од Солун и која би била процедурата за да го донесам до Скопје со кола. Колку би била царината, дали вракаат данок итн. Прашувам затоа што сакам да купам Alienware AW3418DW, што кај нас сум го видел само во Анхоч (одамна не бил на залиха) и кошта скоро 1000евра, додека во Солун го има за 800евра (со повраток на данок искача околу 700евра).

Последна промена: 19 Јануари 2020
  6. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,395
    2,489
    9 Февруари 2011
    Тоа не верувам дека некој воопшто на планетава го нуди?

На Banjifiko и TheMarshal им се допаѓа ова.
  7. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

341
    455
    3 Јануари 2019
    Машко
    Јави се од Понеделник во Dell Макпетрол, имаат боље цени за Dell. Само мислам дека имаат долг рок на испорака.

Инаку, 5% се давачките плус на тоа додади патот. Најбитно ти е да провериш дали ќе ти го собере во гепек. хаха

Знам за кој монитор збориш, одличен е.

На Flapjack и Gaston им се допаѓа ова.
  8. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,395
    2,489
    9 Февруари 2011
    Може и во Ланком да праша за Dell.
    Понекад и они имаат убави цени.
    lancom.com.mk

П.с. Незнам зашто никој не ги спомнува ланком на форумов, да не се оцрнети нешто??

На Flapjack и TheMarshal им се допаѓа ова.
  9. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,763
    3,214
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    не знам, ретко слушам за нив, ама сајтов им е среќна 98ма!

TATA_MATA, Gaston, Flapjack и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. Flapjack

Flapjack
    Gaining Experience

48
    73
    26 Август 2017
    Машко
    @TheMarshal Фала за инфото, ќе ги барам утре. Само чисто сумњам дека цената би била иста како во Солун, мада ако е околу 800евра би се исплатило дека немаш пат, царина и такви работи.

@Gaston Фала, ќе им свртам и нив, иако во нивниот ценовник за Dell имаше многу малце понуди.

На Gaston и TheMarshal им се допаѓа ова.
  11. Flapjack

Flapjack
    Gaining Experience

48
    73
    26 Август 2017
    Машко
    @TheMarshal @Gaston Брз апдејт. Прашав и во двете фирми и ми кажаа дека не планираат да прават набавки на други модели освен тие што им се на продажба во моментов.. Така да само Солун ми остана ај гес.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...