1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Има некој искуство со Mac OS на Windows машина?

Дискусија во форумот 'Mac OS' започната од Futurelakimens, 13 Јануари 2019.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,594
  13,840
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Во некоја заблуда голема си околу јаболкарството и продуктивноста. Јаболките ниту се стабилни, ниту се безбедни, ниту се поедноставни за работа. Не би ти препорачал да правиш таков глуп експримент од Windows да се префрлиш на Mac OS, освен ако сакаш животот да ти помине во фрустрации и псуење јаболки! Јас престанав да си го псујам Mac Book Pro-то откога на него инсталирав Windows! Mac OS е тешко, некомпатибилно, обратно и лево, срање. Најобична работа која под Windows ја завршуваш за 5 минути на Mac OS е прашање дали воошто ќе ја завршиш, а не за колку време.
   
  mdeni, smole и на toshex им се допаѓа ова.
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,177
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Да, Минт и мене ми се свиѓа највише, има сличен интерфејс со Виндоус.

  Што има лошо да се проба? Не сум читал лоши искуства со Мац поврзани со стабилност, а мене баш и тоа ме интересира како иде, само по се што прочитав и видов, хекинтош не е начинот да се проба Мац.

  Си инстачирав Минт, али неможам вака, ми треба барем 125% scaling, не бива и ова баш. 13.3" 1080p - премногу е мал текстот и не а некое реално решение.
   
  Изменето од модератор: 15 Јануари 2019
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,332
  4,533
  18 Септември 2013
  Машко
  па стај си скејлинг де. прогуглај има опција колку шо ми текнуе

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,549
  25,668
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Со оглед на фактот дека не знаеш ни форум да користиш, ти си печен за јаболко.
   
  Astro, gOJDO и на toshex им се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,594
  13,840
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  и замрзнат за Linux :D

  Нервози и фрустрации
  Сигурно нема да прочиташ од јаболкар. Јаболкар попрво би го јадел изметот од цело маало отколку да признае дека јаболкото е тешко срање.

  Ни Mac OS не е начинот да се проба Mac. Среќа што може да се инсталира Windows па можеме и Mac-овите да си ги користиме нормално.

  Кога си запнал да си ставаш трња во здрава нога ој таму мачи се!
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Јас мислам најубаво, да си земеш мак, да си пробаш, да си се понервираш малку, а ние, во исчекување на твое идно пцуење на јаболкото, ќе видиме спремни со реченицата: i told you so :)
   
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,177
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Хаха, јас па мислев дека сум хејтер, али спрема некои од вас јас сум ловер :D
   
 8. Робсо

  Робсо
  Intern

  39
  21
  1 Септември 2018
  Машко
  И?
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  :)
  [​IMG]
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Можеш да го инсталираш не е проблем,само еден проблем ќе се појави и тоа во drivers нема да ти работат wi-fi,speakers...
  Знам преку еден другар едвај ми даде некои files зипуван ми кажа да ги ствам пред инсталација и потоа пробав работеше се... :)
  Но после 1000 пати инсталирање додека неми кажа што е.
   
 11. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Факт
  Си купуваш јаболко и го користиш само за youtube и facebook. :(
  Тоа 97/ е точно некои го имаат,купено јаболко и ми кажува дека има он јаболко дека е најдобар во целиот град неговиот лаптоп. :))
   
 12. Petarys

  Petarys
  Intern

  22
  29
  28 Јули 2009
  Машко
  Web Developer
  Потврдувам. Се изнамачив со 3 различни туториали, чекор по чекор и никако да го средам, на крај се откажав. Hackintosh is not meant to be
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pero

  Pero
  Intern

  29
  11
  28 Декември 2010
  Не е баш едноставно зависи од која конфигурација имаш колку твикање ке ти треба но кога ќе успееш мн е кул. Ќе сватиш виндовс колку грда копија е. Мене како студент тоа го правев од забава, имав оглас и на други им правев. денес све ми е мек.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

  Замарање е нема збор. За некои компоненти можно е воопшто да нема драјвери, ебжвентуално сам ако си скилд да. Конфигурираш


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 4 Март 2020
 14. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,177
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Хахахах, не.

  Не е оптимално да загубвам графичка и неколку други функционалности за да имам ОС кој е понепрактичен за многу работи. Би губел графичка, најверојатно фингерпринт, bang&olufsen audio control, nextcloud.. Така да, не вреди.

  Да не беа толку преценети лаптопите на апл..
   
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,177
  643
  12 Април 2017
  Машко
  FINAL UPDATE: Инсталирав Linux Manjaro и се е совршено, со 15 таба на хром, од кои 2 беа youtube видеа и VS Code отворен со 15 активни фајлови, рамот не беше ни половина искористен(од 8GB), на Виндоус само што го стартувам користи повеќе од 3GB рам.
   
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,332
  4,533
  18 Септември 2013
  Машко
  виндоус има различен рам менаџмент. колки рам и да има слободно ќе го користи за да го убрза системот. али ок.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На mdeni и VerGer им се допаѓа ова.
 17. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,177
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Е има де, овој без да го користи рамот го убрзува системот :D
   
  На stevo15 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. staycalm

  staycalm
  Intern

  17
  5
  3 Декември 2013
  Јас имав хакинтош на лаптоп. Facetime и iMessage не работеа, другото да.
  Плус неподдржана мрежна картичка, па купив wifi adapter, исто и читачот за мемориски не работеше. Добро функционираше, го користев 5-6 месеци ама ми здосади од kernel panic додека го инсталирав (2 дена се мачев јер немав искуство у тоа поле, па заебаваа драјвери (kexts) за графичка итн) што кога од некој kext ми се појави kernel panic се откажав и си инсталирав Windows 10 пак.
  Лично повеќе ми се допаѓа Mac OS, ама ептен е некако присилена работа на обичен лаптоп, единствено да склопиш сам компјутер па да немаш никакви проблеми.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,177
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Не би склопувал Мак ОС за десктоп, нема потреба за десктоп, само шибни малку повеќе рам и суепр е за десктоп.
   
 20. D-eviL

  D-eviL
  Intern

  3
  1
  3 ноември 2017
  Моментално користам 2 лаптопи кои работат DualBoot Mac OS и Windows,едниот е на Sierra, вториот на High Sierra. Нормално дека е проблем и треба да си доста упорен за да стигнеш до функционален систем ( посебно ако се работи за лаптоп ) без било какви проблеми. Поврзувањето на Wi-Fi адаптер не е некој огромен проблем според мене, ако веќе се оди во крајност со менување на wifi картицата можеш да добиеш OTB функционалност.
  Ако системот, во овој случај Mac OS го правиш со одредена цел на пример за Video Editing, Audio продукција и слично...Да бидеме реални не постои споредба со Windows во поглед на оптимизација и функционалност, А ако целта е јаболкото да се гледа и да се користи за YouTube и Facebook, скроз друга приказна.
   

Сподели

Вчитување...