• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Има некој искуство со Mac OS на Windows машина?

 • Ја почнал/а темата
 • #26

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Баш последен пат кога имав BSOD на HP лаптоп, неколку пати во денот едно по друго, менував хардвер, вадев РАМ и на крајот излезе конфликт со најновиот драјвер за WiFi/Bt картичката. Вратив на претходниот драјвер, забранив да се апдејтира автоматски и веќе немав проблеми. Има алатка за анализа на BSOD логовоте, провери го ова првин.
Не сум имал БСОД сеуште на лаптопот, на компјутерот ми се дешаваше често..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #28

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Значи човекот го фатила еуфорија за Хакинтош и сеа вие го разубедувате. Остајте го да си напраи ќеиф.
Хаха, таман е, али на лаптоп изгледа е невозможно, исто така немам начин во Биос да ја изгаснам графичката, а мак ос нема да може да ја познае и тоа ќе ствара проблем :D
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,303
1,389
Возможно е Хакинтош на лаптоп, мислам дека зависи најмногу од матичната и процесорот.

Има големи шанси да не ја поддржува графичката карта (Маc OS нативно подржува само некои AMD картици) но со малку твикување ќе користиш Intel HD од процесорот, веројатно нема да ти подржува и WiFI (ќе треба да смениш ако имаш Realtek за Аtheros) ... но не е невозможно.

Мој совет е инсталирај VMWare или VirtualBox, има упатства за виртуелен MacOs на VMWare, Linux можеш на било која од двете да инсталираш, малку ќе е поспоро, но ќе добиеш осет за оперативните системи. Голем број од луѓето што пробале да мигрираат на MacOs, се вратиле на Windows. Вклучувајќи ме и мене.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #30

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Возможно е Хакинтош на лаптоп, мислам дека зависи најмногу од матичната и процесорот.

Има големи шанси да не ја поддржува графичката карта (Маc OS нативно подржува само некои AMD картици) но со малку твикување ќе користиш Intel HD од процесорот, веројатно нема да ти подржува и WiFI (ќе треба да смениш ако имаш Realtek за Аtheros) ... но не е невозможно.

Мој совет е инсталирај VMWare или VirtualBox, има упатства за виртуелен MacOs на VMWare, Linux можеш на било која од двете да инсталираш, малку ќе е поспоро, но ќе добиеш осет за оперативните системи. Голем број од луѓето што пробале да мигрираат на MacOs, се вратиле на Windows. Вклучувајќи ме и мене.
Да, да знам дека не е за секој Мац, затоа ако ставам Мац, ќе си имам и Виндоус
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
324
384
Јас успеав пред неполна година да стаам Hackintosh на Acer лаптоп, со што ја користев интегрираната графичка и wifi-то никако не успеав да го направам, ни со екстерен стик што пишуваше дека е компатибилен, чисто да видам дали можам и како ќе изгледа. На крај заклучив - not worth it.

Имаш тема за Hackintosh, прочитај ја.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #32

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Јас успеав пред неполна година да стаам Hackintosh на Acer лаптоп, со што ја користев интегрираната графичка и wifi-то никако не успеав да го направам, ни со екстерен стик што пишуваше дека е компатибилен, чисто да видам дали можам и како ќе изгледа. На крај заклучив - not worth it.

Имаш тема за Hackintosh, прочитај ја.
Ако треба да користан екстерно Ви-Фи, нема ни да пробам да го инсталирам.. А темата ќе си ја прочитам, фала.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,303
1,389
WiFi, веројатно ќе треба да ја смениш картичката со Atheros и тоа само со една од поддржаните картички, не сите. Во секој случај Atheros се познати по доброто радио, па придобивка ќе има и Windows-от.
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
324
384
Ако треба да користан екстерно Ви-Фи, нема ни да пробам да го инсталирам.. А темата ќе си ја прочитам, фала.
Попрактично ми беше да земам WiFi стик од Anhoch и да го вратам ако не работи отколку да нарачувам од Ebay wifi картица што кузнај кога ќе стигне, и ако не работи нема да имам шо да и праам.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,241
1,229
Скопје
Може и ќе пробам, али ако е можно сакам dual boot, бидејќи графичката ќе ја немам на Мак ОС.
можеш, возев едно време трипл бут, хакинтош, линукс и виндовс.

Најважно е да ти е компитабилен хардвер, можеш да провериш на форуми за хакинтош има доста информации, за нешто може ќе имаш проблеми со дривери па ќе треба да бараш ако има кексови и сл тракатнци, ако ти е се подржано нема да имаш ништо фрки.

На времето мене ми беше скоро идентичен хардверот, имав проблем само со звучната картичка.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #36

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Пред 4-5 месеци бев хејтер на Апл, затоа што иако се квалитетни, се многу поскапи од компетицијата.
Е сега во последно време ме фаќа желба да си купам iPhone, а еве сега иам желба и за MacBook. Можеби и ќе земама MacBook ако сум во можност оваа година..
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Пред 4-5 месеци бев хејтер на Апл, затоа што иако се квалитетни, се многу поскапи од компетицијата.
Е сега во последно време ме фаќа желба да си купам iPhone, а еве сега иам желба и за MacBook. Можеби и ќе земама MacBook ако сум во можност оваа година..
Кога од слободата на користење на ПЦ ќе преминеш на Мек, за многу кратко време ќе сфатиш дека не може тоа така како ти што сакаш, туку како Епл што сакаат. Тоа нема да ти се допаѓа па ќе се завртиш да бараш утеха во некои џиџани ствари како ретина дисплеј, брзина, колорит и дизајн и слично.... Ќе проаѓаш низ процес на преобразба нешто ко у стилот со Картман :D гледај после 18:30 Tsst

Мислам, не го сфаќај ова премногу сериозно, познавам луѓе кои поминаа низ оваа фаза, кај тебе може би било поинаку :eek:h::crazy:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #38

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Кога од слободата на користење на ПЦ ќе преминеш на Мек, за многу кратко време ќе сфатиш дека не може тоа така како ти што сакаш, туку како Епл што сакаат. Тоа нема да ти се допаѓа па ќе се завртиш да бараш утеха во некои џиџани ствари како ретина дисплеј, брзина, колорит и дизајн и слично.... Ќе проаѓаш низ процес на преобразба нешто ко у стилот со Картман :D гледај после 18:30 Tsst

Мислам, не го сфаќај ова премногу сериозно, познавам луѓе кои поминаа низ оваа фаза, кај тебе може би било поинаку :eek:h::crazy:
Знам дека нема слобода на Мек, али ипак сакам да пробам, па после може пак ќе хејтам :D:p
 

Робсо

Баниран/a
1 септември 2018
88
57
И мене ми беше смачено од рандом апдејтирања и багови на скап лаптоп со вин10 па си купив стар и евтин макбук про и го користам 80% од времето и покрај тоа што е многу послаб хардверски.
И ич не ми фали слободата да акам по форуми, страни и видеа за решенија на недопустливи вин10 проблеми.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Абе може да го хејтате колку сакате виндовсот, ама без глупи тврдења како смрзнувања ресетирања и плави екрани ради багови.

Ем никој не е до толку нуб на форумов па да ни продавате муда за бубрези ем се начнува флејм тема.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #41

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Абе може да го хејтате колку сакате виндовсот, ама без глупи тврдења како смрзнувања ресетирања и плави екрани ради багови.

Ем никој не е до толку нуб на форумов па да ни продавате муда за бубрези ем се начнува флејм тема.
Да бе, Апл ме плати за да го хејтам Виндоус на IT.mk форумот, неможев да одбиам. Попрво би ги хејтал Апл, ама ајде.. Чисто си кажувам мое искуство и искуства што сум слушал од мои познаници..
Никој не е рекол дека Виндоус е постабилен од Мак за продуктивност..
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,816
1,927
Имам скап лаптоп ама имам кракувани апликации од торенти кинески и ми мрзне њиндоус и многу е срање.
Се чудам како моите инсталации на виндоус на стари хардвери си спијат и немаат проблеми. Некоја магија правам.

На темата.
Користам хекинтош на десктоп и вин10 на лаптоп. Скоро исти хардвери и скоро исти перформанси. Проблеми почесто имам на хекот, ама не е од самиот хекинтош колку што е од апликациите баговити.

Сакате сериозна работа? Земете сериозна машина за работа. Шминкерајот на мек не кошта ни пола од работните станици на виндоус ергелата. Проверете колку чинат сериозни работни лаптопи, прашајте колку од нив имаат проблеми па дојдете пак и зборете ми за мекови и слични надградби на нокти и коси.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,820
Мелмак
Тинкпад корисник, за работа. Еднаш нема заглавено Т или Х серија со вин 10. За мене (лично и субјективно) вин10 е совршен оперативен. Да потенцирам дека не користам активатори и кракови - софтверот/ОС-от е лиценциран.

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #44

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Сакате сериозна работа? Земете сериозна машина за работа. Шминкерајот на мек не кошта ни пола од работните станици на виндоус ергелата. Проверете колку чинат сериозни работни лаптопи, прашајте колку од нив имаат проблеми па дојдете пак и зборете ми за мекови и слични надградби на нокти и коси.
Не сум видео едитор, не ми треба 45 јадрен процесор, доволно ми е ултрабук, не сме сите исти.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,213
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Добро, нема потреба од Виндовс наспроти МекОС дискусија. ОП си има некакво искуство и бара совет да инсталира хакинтош. Нека му е со среќа во намерата. Ако имате сознанија и може да му помогнете супер. Нема потреба од разубедување.

Немаме доволно информации за тоа кој софтвер и која точно машина ја користи па да знаеме што се случува т.е. да пробуваме да го лоцираме проблемот. Нити пак ОП побара такво нешто.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,016
4,502
Ethermine
www.facebook.com
Lol Замрзнувања на вин10 :O па јас на 3 лаптопи од кои 2 се скоро стари 8 години и се со 4гб ддр2 рам меморија тераат вин 10ка без никакви проблеми , багови , бсод и 300 глупости. Ниту сецкаат ниту замрзнуваат напротив многу ме изненади тоа што е стабилен . Да напоменам дека на сите имам 120гб ссд .
Screenshot_8.png
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,816
1,927
Од искуство. Ако сакаш хекинтош, купуваш хардвер за хекинтош. На рандом хардвер ќе имаш само проблеми во суштина. Си инвестирал во хардвер, сега инвестирај во софтвер.
Купи си виндоус на ибеј, исто и офис.
Алатките што ги работиш, гледај да ги купиш.
Прво инсталирај чиста инсталација.
Просурфај.
Не ти кочи ништо?
Продолжи со драјвери.
Уште се е супер?
Стави апликации.
Почнаа проблеми во било кој чекор? Види прво кај произведувачот на лаптопот, може имаат закрпа, може има на форумот нивни нешто.
Пиши повеќе инфо што хардвер имаш, што софтвер имаш, за да ти се најде помош. Вака личиш на класичен трол, што прави непотребна расправија кој од е подобар.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,820
Мелмак
Има хекинтош форуми со конкретни упатства за конкретни модели на лаптопи. Побарај на гугл со твојот модел и фразата hackintosh guide дали има и во какво ниво на компатибилност. Ако нема побарај помош на редит.

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #49

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Од искуство. Ако сакаш хекинтош, купуваш хардвер за хекинтош. На рандом хардвер ќе имаш само проблеми во суштина. Си инвестирал во хардвер, сега инвестирај во софтвер.
Купи си виндоус на ибеј, исто и офис.
Алатките што ги работиш, гледај да ги купиш.
Прво инсталирај чиста инсталација.
Просурфај.
Не ти кочи ништо?
Продолжи со драјвери.
Уште се е супер?
Стави апликации.
Почнаа проблеми во било кој чекор? Види прво кај произведувачот на лаптопот, може имаат закрпа, може има на форумот нивни нешто.
Пиши повеќе инфо што хардвер имаш, што софтвер имаш, за да ти се најде помош. Вака личиш на класичен трол, што прави непотребна расправија кој од е подобар.
Лиценциран ми е Виндоусот, 90% од другите работи што ги користам се free.
Иначе, мислам дека спомнав низ темата дека сум на лаптоп, а тоа е голем проблем :D

Има хекинтош форуми со конкретни упатства за конкретни модели на лаптопи. Побарај на гугл со твојот модел и фразата hackintosh guide дали има и во какво ниво на компатибилност. Ако нема побарај помош на редит.

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
Се откажав од хакинтош моментално, ќе си турам линукс како втор.
Можеби ќе пробам со хакинтош на десктопот, али тоа не би ми бил функционален пошто е со двојадрен пентиум..
 
Изменето од модератор:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,820
Мелмак
Се откажав од хакинтош моментално, ќе си турам линукс како втор.
Можеби ќе пробам со хакинтош на десктопот, али тоа не би ми бил функционален пошто е со двојадрен пентиум..
Имаш доста линукс дистрибуции шо се многу минималистички, ама јас би се задржал на Mint (пошо се најблиски до виндоус) или на Ubuntu (и убунту деривати) пошо се најодржувани јадра.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,001
Мислења
854,472
Членови
29,633
Најнов член
goran.cvetanoski
На врв Дно