• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Има маркет за хостинг?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

BeloMore

Intern
1 јуни 2016
2
0
Здраво до сите! Нов член на форумов од САД :)

Сакам да отворам Фирма за хостинг во МК, но пред да го напрам тоа, сакам да знам дали има маркет.

Знам дека има неколку играчи во оваа маркет, но дали има можност за уште еден за маркетов?

И аку има, кој услуги мислите би било убаво да се продавет, освен основните услуги кaко шаред хостинг, домени, и дедикатед сервери? ВПС? Емаил хостинг? Wordpress Хостимг?(Ортимизирам за Wordpress) итн...

Благодарам од напред!
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
648
1,355
Скопје
Не е битно дали има маркет или нема во МК, бидејки секогаш постои пазар надвор од МК и тоа далеку поголем. Пазар за имање има, но веќе не е само пазарот во МК со кој треба да конкурираш, туку и тој од надвор.

Искрено секогаш би можело да има можност за "уште еден" но многу работи зависат од тебе, како ќе одиграш.

Доколку некој би можел да те наведе кои услуги да ги нудиш и дека тие би ти донеле профит/успех, истиот тој, веќе ќе го направел тоа. Според мене имај како опција што можеш повеќе пакети/услуги, па со тек на време елиминирај ги еден по еден.

P.S. Поздрав до Америка од Шпанија :)
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
214
186
Скопје
Колку што приметувам, за да успееш во Македонија треба да имаш добар квалитет и евтини услуги. Ако можеш ова да го постигнеш, можеш да постигнеш добри резултати.

А доколку постигнеш резултати, можеш да се прошириш и во регионот, зашто да не? Србија, Бугарија, Албанија, Босна и така натаму. Се надевам дека ќе успееш, поздрав~
 
W

Whisky Vishera

Гостин
Премногу малце се останати во македонија на кои им треба хостинг или промена на стариот хостинг провајдер. За ти да направиш некаков профит на месечно ниво треба да собереш минимум 100 клиенти и да им понудиш помали цени и поквалитетна услуга од останатите провајдери, што реално би било тешко.

Фокусирај се на нешто друго.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,812
Членови
28,233
Најнов член
dejanoskia
На врв Дно