1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Има bandwidth ама слабо отвара

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од amanito, 10 Септември 2010.

 1. amanito

  amanito
  Intern

  8
  5
  10 Септември 2010
  користам TVMAX пакет.
  Го користам преку wireless ruter.
  кога ќе измерам на speedtest
  [​IMG]
  Ако пробам да симнувам нешто иде релативно брзо.
  Проблемот е што кога се обидувам да отворам facebook (не секогаш) страната се отвара како да нема доволно bandwidth (текст без слики).
  Втор проблем кој го приметив е со Flickr сајтот кој комплетно понекогаш не го ни отвара.

  Некоја идеа, нешто?
   
 2. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  a da iscistis temporary internet files i browser cache ne bi bilo loso ,pa togas da probas
   
 3. amanito

  amanito
  Intern

  8
  5
  10 Септември 2010
  Пробано :(
  користам Google Chrome
  што значи дека ако пробам со Internet explorer тој проблем би го немало, бидејки со ИЕ не сум ги отварал страните. :( За жал пак ист проблем
   
 4. CofD

  CofD
  Intern

  259
  24
  17 Август 2010
  А да се јавиш во техничка поддршка? :p
   
 5. amanito

  amanito
  Intern

  8
  5
  10 Септември 2010
  техничка подршка: дечко рестартирај го рутерот :)
   
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,398
  3,117
  4 Септември 2008
  Истиот проблем и јас го имав на Call and Surf до пред 2 недели, се е како што треба само Facebook тие проблеми ги правеше. Јас го решив на тој начин што ми истече договорот и го сменив провајдерот.

  Ако ти значи, имав Pirelli рутер.
   
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,508
  14 Мај 2008
  Машко
  Јас го имав истиот проблем со фејсбук и го решив со тоа што си ги сменив DNS серверите.
   
 8. mdN

  mdN
  Intern

  175
  8
  26 Јануари 2009
  Истиот проблем го имав и јас.. исчистив се со CCleaner и после немаше проблем.. по некое време пак се јави, па чистев па се оправи ..
   
 9. pilch@rd

  pilch@rd
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Ако имаш од белине рутери смени го целиот рутер ,пошо такви се рутерите.
   
 10. vordan

  vordan
  Intern

  87
  14
  7 Јуни 2008
  Најди некој алат-софтвер (претпоставувам дека си на Windows) со кој можеш да следиш што сѐ ти поминува низ мрежа од компјутерот кон рутерот и обратно.
  Најверојатно имаш некаков тројан, ворм или вирус кој во заднина прави сообраќај.

  Пробај со друг компјутер/лаптоп, за кој сигурно сигурно знаеш дека е „чист“ (најдобро Linux) на истата конекција. Дали се случува истото, или е подобрено?

  Ако имаш WiFi, види да не ти се залепил некој комшија, или ако ја делиш конекцијата со уште некој во станот, види го и неговиот компјутер.

  Пробај и со други browser-и, да не има баш таа верзија на Chrome некаков баг. Успат, провери кои сѐ екстензии ги употребуваш. Исклучи ги сите кога тестираш (всушност, една по една, па пробувај).

  За крај, Pirelli рутерите се стварно тиња. Ако можеш, замени го со некој попристоен. Барем промени/додади пасворд на default корисникот (PUser), да не те ѕирка пола Скопје.
   
 11. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  можеш да пробаш и со /flushdns во цмд
  ( IPCONFIG /flushdns )

  иначе ја мислам дека ова ти е некој вирус/тројанец така да скенирај го пц-то во сафе моде со антивирус и тројан ремовер
   

Сподели

Вчитување...