1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Играчки Конзоли (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од toshex, 8 Декември 2018.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,162
  4,318
  18 Септември 2013
  Машко
  Се што е поврзано со играчки конзоли, стари и нови. Не успеав да најдам генерална тема (така шо ако ја има посочете ми ја и нека се избрише оваа), па нека биде ова место каде ќе ја делиме нашата љубов за конзоли и игрици за истите.

  Споделете искуства или поставете прашања за да одговорат членовите кои се упатени во тематикава. Дали ќе сме побројни од вејперите на форумов?

  Еве јас ќе почнам со тоа што ќе споделам дека деновиве ги средував конзолите, игрите, сместував контролерите и ќе се пофалам дека имам уникатна колекција на старо „ѓубре“.

  Имам нинтендо гејмкјуб, нинтендо Wii, и разноразни нинтендо хендхелди се до 3DS, classiq 2 HD репродукција која може да игра NES и SNES игрици. Моментално барам да се проширам накај PS1 и PS2, со тоа шо ќе земам PS2 конзола на старо.
   
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,214
  3,327
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ovoa e mojata igracka i mobilna konzola.
  Za tie sto ne znaat ovoa e Nokia N-Gage QD.
  Seuste nema igra kako za ovoj sto moze da te natera da igras 1 mesec offline.
  1544225792242792146177479489926.jpg
   
  На TylerMkD и toshex им се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,162
  4,318
  18 Септември 2013
  Машко
  Коа излегоа овие колку само сакав а немав пари пошо копиљ! Дефинитивно една од најдобрите портабл ретро „конзоли“ од аспект на хардвер, само чудна резолуција на екран има споредено со GBA и слични конкуренти.

  PSP GO викаат дека е ненормално добра ако се хакне, и на неа да се игра емулирано се живо и диво од нинтендо и сони. Ама неам.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас го имав тој предходниот. Тапа игри беа ама само тоа имаше. После PSP кога дојде му умрев 3 батерии.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да ви кажам искрено скоро земав Xbox One S пошто кумашинот ме убедуваше со години више (он е некој гуру за нив)

  Во меѓувреме после PS2 имав и уште имам Nintendo Wii. Тоа си е посебна категорија не го рачунам како класична конзола. Некој од игрите како Mario Party, Wii Party, Sports Resort и слично се нешто најдобро за тато мама и децата да седнат во сабота вечер и да се изнаиграат. Тоа не го нуди ни една конзола што не е на Нинтендо.

  Да се навратам на One S-от. Ептен сум пријатно изненаден од две работи. Првата е приступачноста (палиш играш) втората е стримингот кој иако не е на ниво на steam, цепа фино.

  Скоро се што играм освен FPS и стратегии играм на Xbox-от. Иако имам ПЦ кој може да тера се во 1080п на high па и ultra (i7 7700, R9 290, 16gb DDR4).

  Има една згодна разлика тука, за околу 120-150 денари месечно чланарина за Game Pass имаш за играње околу 100 игри (и тоа добри). Па уште и со акаунт шеринг можат двајца да дадат по пола. Едниот ќе биде офлајн, другиот онлајн. Ова важи и за било која друга игра. Да речеме двајца другари сакаат да купат RDR2. Јас ја купувам, правам скроз нов акаунт за нејзе на @outlook.com го логирам кај мене на конзола и го ставам offline. Му го давам акаунтот на другарот он го внесува и се логира. Двајцата ја имаме играта со тоа што он треба да се логира со двата негови акаунти (неговиот+тој со RDR2) додека јас не треба.

  Цела листа на игри во гејм пасс овде. Со тоа што и 360 игрите работат на One.

  Една работа која не ми се свиѓа е што МС бара 40 евра годишно за Xbox Gold што овозможува онлајн играње. Јес да даваат секој месец по 4 игри гратис со чланарината, мислам дека ова треба да е бесплатно како steam.
   
  Ile sopov, Zippo, Costigan_Jr и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,362
  3,053
  4 Септември 2008
  50 евра на годишно ниво за претплата воошто не е скапо, поготово за игрите што се добиваат и онлјан играњето. Тоа им е нив заработката, бизнис моделот кај игрите, софтверот и сл. оди во тој правец. Конзолата малтене ја даваат гратис уште членарината за онлајн и месечните игри да бидат бесплатни?
   
  На Ile sopov му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  Мислев да ги тргнат бесплатните игри и да го направат онлајн акцесот бесплатен.

  Гејмп пасс да остане како чланарина, па дури и да го поскапат 1-2$
   
  На Ile sopov му/ѝ се допаѓа ова.
 8. architect

  architect
  Unstoppable

  1,924
  2,286
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Навали народе :geek::geek::geek::geek:
  Galerija
  1 hr ·
  The wait is over!! ⚡ Со огромно задоволство ве известуваме дека наскоро, сите официјални Nintendo продукти ќе можете да ги најдете во продавниците на Галерија, подржани со лиценцирана Nintendo гаранција!
  #Nintendo #Switch #galerijamk
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Само со неколку години задоцнување и цена од најверојатно 20.000 :)
   
 10. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,362
  3,053
  4 Септември 2008
  Свичот ако биде 20к цената ќе биде ок, знаејќи дека држат многу цена и во странство.
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  24 е во IDC во Солун е 21 иљада, со поврат на граница околу 19. Ако тоа неможат да го побијат срамота, џабе и овластени и пуфки и топки.

  Карта до солун е 600-800 ден. Така да стварно срамота ако неможат 19.500 да направат да биде.
   
 12. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  592
  558
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  у анхоч коа имаше ако не сум грешка идеше за 24 или 26 тисуќе и тоа голо
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да знам, затоа викам. Ама анхоч не се фалеше со „лиценцирана Nintendo гаранција!“. Ако ги зимаат од нинтендо како што по постот можам да заклучам, може да ја побијат 20к цената лесно. MSRP цената е 299 УСД односно 16.000, тоа е препорачана цена за продавачите. Набавна е сигурно 12-13к.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  915
  1,397
  6 ноември 2007
  Глупо е да се размислува дека кај нас ќе се продава нешто за 20-30% поевтино за разлика од регионот па и во светот.
  Прво - Со години наназад е активна конверзијата USD=EUR Иако 1 EUR e 1.15 USD. MSRP за Европски пазар е 300€. Проценката од 16.000ден. е нелогична.
  Второ - Nintendo Switch со месеци наназад имаше потешкотии да обезбеди залихи за продажба, едноставно supply-demand не можеа да го одржат поради изненадувачката популарност и пред се, брендот.
  Трето - Цената на PS4 во МК и ГР e иста.. Последно кога проверив Plaisio, Public имаа 309€ а Галерија 18990мкд за basic модел, што е исто. Логично е да се очекува цена во најмала мера иста како и кај нашите соседи.
  339€ односно некој си 21000ден. највероватно ќе биде некоја реална слика колку отприлика би се продавало тоа кај нас. Се испод тоа јас би бил позитивно изненаден.

  И ова не е толку за цената колку што е за некоја си мизерна техничка и корисничка подршка и лагер на производи кои се надевам Галерија ќе ги одржуваат на залиха. Кога ќе ти притреба нешто да биде достапно кај нас, затоа што како бренд Нинтендо не беше воопшто присутен на нашиов пазар.
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  706
  377
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  За максимум 3 дена ќе бидат sold out конзолите. Како на PS4 кога му ја спуштија цената за празнициве.
   
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Епа во паласио е 21 иљада, имаш линк горе. Без поврат на ддв-то. А тоа дека галерија ќе обезбеди се на тацна 100%.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,162
  4,318
  18 Септември 2013
  Машко
  Убаво е да има официјален застапник на Нинтендо и не е проблем цените да бидат исти со регионот но проблем ќе е ако:

  а) се поскапи
  б) не се достапни веднаш при лансирање
  в) не се достапни игрите за истите веднаш при лансирање

  Џабе ако имате само на хартија нешто коа можам од ибеј/амазон/playasia да го нарачам да го испорачаат во рок од недела дена од глобално лансирање

  Исто за конзоли џабе е ако сте поскапи коа ко шо кажаа луѓе тука за 800 денари повратна карта е до Солун. Ќе идеш ќе пиеш кафе, ќе си купиш конзола и раат си.
   
 18. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  592
  558
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  23799 мкд мех иста цена ко што беше у Анхоч .. барем за игриве може ќе се ок ИДЦ, поготово ако ги носат на време ..

  едит .. Галерија ги чекавме ја у ИДЦ се префрлив .. хаха my bad coffee time :mario:
   
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,162
  4,318
  18 Септември 2013
  Машко
  Не знам дали имаат интернационални гаранции конзоливе, и ако да тогаш дали галерија ќе ги признава. Тоа може да е најголем ќар за да идеш да си купиш поевтино од страна а тука да си го сервисираш ако затреба.
   
 20. 123456

  123456
  Gaining Experience

  912
  482
  12 Април 2013
  Машко
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,162
  4,318
  18 Септември 2013
  Машко
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Стандардна нинтендо гаранција е 12 месеци на конзола и 3 месеци на аксесоари и игри.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 24. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,362
  3,053
  4 Септември 2008
  Дали некој знае проверен homebrew guide за Nintendo 2DS XL со firmware 11.10.0-43E?
  Ова го најдов ама незнам дали е валидно, да не ризикувам пред да проверам: 3DS Hacks Guide
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,162
  4,318
  18 Септември 2013
  Машко

Сподели

Вчитување...