• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IFIXIT или еквивалент

 • Ја почнал/а темата
 • #1

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,018
3,462
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Здраво дечки, пробав да го нарачам следниов комплет од ifixit:


но за жал, немаат достава до кај нас. дали некој нарачувал нешто слично (такви комплети) од некаде (македонски продавници или computeruniverse или слично шо имаат достава до кај нас) па да сподели искуство? нешто квалитетно, не гледам кинезарија од 200 ден со лош квалитет, барам нешто поквалитетно, нешто како ifixit комплетите.

Ако имате искуство, слободно споделете
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,018
3,462
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Во Нексио ги има, види го последниот ценовник.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
имаш ценовник? одамна не ми праќаат веќе на мејл пошто не сум купил одамна од кај нив :)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,597
2,720

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,001
748
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Нексио ти се скапи!
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,465
3,162
Јас го имам овој комплет веќе 3-4 години, соленко да го земеш ама мислам дека треба да го има секое домаќинство.
Ако сакаш да расклопуваш лаптопи што се под гаранција ова е тоа што ти треба затоа што нема да ги јадеш штрафовите, имаш димензија за секое можно дупче.

Едит: сега ја видов цената во Нексио и мислам дека е таман, 35 долари онлајн плус шипинг 10-15 долари во Америка и сл. Јас толку некаде го земав не се сеќавам 45-50 долари што значи 50x50 = цената во Нексио. Оди купи од кај нив.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,018
3,462
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
уфф, фала @fuzzjaw , таму го има истиот комплет. за 500 ден поскапо само, најверојатно ќе одам со таа верзија. од понеделник ќе имам апдејт да се слушнам со нексио да видам со достава и дали имаат залиха. ако го имат, земам одма! фала ви на препораките :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,739
3,107
Во купи алат има такви комплети што не се (баш) кинески. И во Хубо гледав скоро, не се сеќавам која марка беа, но беше некоја нова што почнале да носат, според цените квалитетна треба да е. Во Хубо ги има и од кули алат.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,485
4,117
Јас го имам овој комплет веќе 3-4 години, соленко да го земеш ама мислам дека треба да го има секое домаќинство.
Иако почитувам квалитетен алат не се согласувам.

За по дома ваква кинезарија е доволна:Имам 2 комплета и за сите 2 пати кога ми затребале ми завршиле работа.

За работа iFixit или еквивалент по квалитет да.

Има тема слична на оваа.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,258
8,517
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имаш разни комплети од овој тип во хубо, цени од 300 до 3000. Одбери си што ти треба. Овој на пример е 500 ден.

IMG_20201114_225916.jpg IMG_20201114_225926.jpg
 

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
113
210
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B
Интересно... јас нарачав два Pro Tech Toolkit во февруари годинава и двата дојдоја до Македонија со шипинг на USPS. Не знам дали (и зошто) сега немаат достава кај нас.

Инаку, китот е апсолутно феноменален! Ги користам за професионална употреба и се апсолутно одлични - топла препорака!

EDIT: shipping-от беше 40$ за двата кита заедно.

EDIT2: Најмногу што ме доби е доживотната гаранција на сите битови и сите делови од китот (дури и пластичните pryers кои имаат тенденција лесно да се кршат)
 
Последна промена:

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
160
389
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Здраво дечки, пробав да го нарачам следниов комплет од ifixit:


но за жал, немаат достава до кај нас. дали некој нарачувал нешто слично (такви комплети) од некаде (македонски продавници или computeruniverse или слично шо имаат достава до кај нас) па да сподели искуство? нешто квалитетно, не гледам кинезарија од 200 ден со лош квалитет, барам нешто поквалитетно, нешто како ifixit комплетите.

Ако имате искуство, слободно споделете
Како што ти посочија fuzzjaw и lynx во Нексио имаш доста избор од iFixIt, јас пред една недела го земав Pro Toolkit-от, мислам дека iFixIt имаат најдобра селекција на ситни битови чим си планирал да го зимаш Manta Driver китот. Ако ти се потребни обични битови би ти ги препорачал СБД (Stanley Black'n'Decker) официјални застапници за брендовите BLACK+DECKER, STANLEY, DEWALT истотака од МAKITA ако начекаш сличен алат е многу солиден, јас лично бургиите ги преферирам од нив. Рачниот алат и додатоците како што се битовите се по истрајни и поспоро се абат од овие брендови, од лично искуство дека имам користено секаков алат, поевтините може да ти завршат работа за неколку користења, но на крајот пак сум ги завршувал работите со алати од пореномирани производители. Дури и Хоби програмот од погоренаведените брендови е далеку поквалитетен од најевтиното што можеш да го купиш на пазар.
sbd.mk/product-category/рачен-алат/битови-и-носачи-на-битови/
sbd.mk/product-category/рачен-алат/одвртувачи/
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Иста тема имав отворено и јас. Ги видови кинезите и ги баталив одма...

За ситно повеќе купив iFixit Mako и мирна глава за стално. Голема препорака од мене. Најдобра работа е што ако прошлајфаш бит може да ти го заменат за гага.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,010
5,439
Мелмак
Иста тема имав отворено и јас. Ги видови кинезите и ги баталив одма...

За ситно повеќе купив iFixit Mako и мирна глава за стално. Голема препорака од мене. Најдобра работа е што ако прошлајфаш бит може да ти го заменат за гага.
Сериозно? Како?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,018
3,462
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Дечки, апдејт: го имаст комплетот во нексио, 2540 плус откупнина 2% пошто по карго ќе де праќа, па од кај нив ќе го земам. Ви благодарам на сите за препораките :)
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Гаранцијата :) Во принцип се супер компанија која навистина се држи до мислата дека сите уреди треба да се сервисираат, пред се од еколошки аспект.
Аналогно на тоа, си стојат за своите производи. Не верувам дека за бит од 50 центи ќе се срамат :)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,485
4,117
Дечки, апдејт: го имаст комплетот во нексио, 2540 плус откупнина 2% пошто по карго ќе де праќа, па од кај нив ќе го земам. Ви благодарам на сите за препораките :)
Штом стигне пофали се со сликичка и можда краток ривју!

За арно да се користи!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,018
3,462
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
354
303
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Ќе беше добро да ги имаа и пластичните алатки со овој комплет ама јбг, намерно се оставени или во Essentials или во Pro. Се на се топ сет. IMG_20201121_213652.jpeg

never give up
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,001
748
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,281
Битола
Случајно налетав на ова .Нека седи на темава за секој случај.
Не можам да видам дали овој комплет има онаков ФЛЕКСИБИЛЕН држач. Да го свиткаш како што сакаш за да штрафиш на недостапни места.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,001
748
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,581
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно