• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

iexplore virus???

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Marce

Intern
6 февруари 2008
14
0
www.myspace.com
imam eden problem. od end task menito nemozam da go isklucam iexplore.exe processot. go ima dvapati, a koga i da go isklucam, pak se pojavuva sam. go pustiv antivirusot, ama nisto ne najde. dali e nekoj virus ili nekoja sistemska greska so explorerot. btw mora da go imam iskluceno za da mozam da instaliram adobe premium. porano go nemav ovoj problem.:plachko2:
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
оди во run па напиши msconfig и на крајот оди во startup и види дали таму го има IEXPLORER
ако го има исклучиго ако не не знам како да ти помогнам
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Па земи си антивирус или спајвар програм и скенирај го цел компјутер и веројатано ке се избрише вирусот!!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
imam eden problem. od end task menito nemozam da go isklucam iexplore.exe processot. go ima dvapati, a koga i da go isklucam, pak se pojavuva sam. go pustiv antivirusot, ama nisto ne najde. dali e nekoj virus ili nekoja sistemska greska so explorerot. btw mora da go imam iskluceno za da mozam da instaliram adobe premium. porano go nemav ovoj problem.:plachko2:
Пробај преку Safe mode.

BTW Мислам дека е Тројанец и ако не успееш да го исчистиш со антивирусот пробај со PREVX free trial. Мислам дека ќе ти заврши работа. :bye1:
 

_zare_

Intern
10 февруари 2008
137
0
abe moze e nesto zeznato so iexplorer i mene ne mi go pusta pola saat cekam pa ke se pusti a koga ke go isklucuvam site mi se isklucuvaat i pisuva "send" i "dont send"
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Nema vrska.IE ne go gleda kako da e pusten,a toj u stvari e pusten.I mene vaka mi pravese pri instaliranje na Adobe flash cs3.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ако ништо од ова не успеа пробај го ова:
1) Стисни : Alt+Ctrl+Delete ,и сеа ке ти се отвори прозорче (Windows Task Manager).
2) Сега горе имаш : Applications / Processes итн, и ти ке го стиснеш Processes дугмето.
3) Сега барај Image Name= iexplorer.exe ако има такво,ке го селектираш,и после ке го кликнеш End Process дугмето!!

Забелешка:
Биди внимателен може да има повеќе iexplorer.exe процеси, па затоа разгледај ги сите и барај да не има уште 1 или повеќе,ако има и тие исклучи ги.

Поздрав
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
iexplorer.exe = Internet Explorer
ama da, ima takov virus, od iskustvo znam :D
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
ааа да се збунив, тој процес не го никако не го ГАСИ!!
386ka Фала за поправката :)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
И да го исклучиш нема ништо лошо да се случи само ќе треба да го рестартираш компјутерот. Ќе ти ги снема иконите и старт менито мислам само позадината ќе ти се гледа.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@Marce а да не известиш до каде си со проблемот, дали го реши и сл.... :rolleyes:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
И да го исклучиш нема ништо лошо да се случи само ќе треба да го рестартираш компјутерот. Ќе ти ги снема иконите и старт менито мислам само позадината ќе ти се гледа.
Nemora da go restartira kompjuterot. Treba samo vo task manager da napravi new task i da pise "explorer" (se razbira bez navodnicite:)))i gotovo:))
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

Marce

Intern
6 февруари 2008
14
0
www.myspace.com
еј фала мн за одговорите. епа вака. што е до end task неможе да се исклучи процесот. а заебаното е што го има двапати. и коа ке му стиснам енд таск само го повикува пак. ставив anti spyware и антивирус, ама ете се протнал некако. и 2 го прегедуваше пц то. мислам дека само со msconfig успева. така да фала брат. ама немозам да го најдам само тој процес да го исклучам, па ги гасам сите сами што се палат.гаден вирус е ептен. цело време ми фрчат реклами на desktop хаха.:bravo:

ako znae nekoj od msconfig koj process ili so i da bilo da isklucam za da ne se pali iexplore.exe neka kaze. fala
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Јас ти кажав во мојот пост погоре:
Мислам дека е Тројанец и ако не успееш да го исчистиш со антивирусот пробај со PREVX free trial. Мислам дека ќе ти заврши работа.
Јас имав слично претходно искуство и со помош на PREVX завршив работа? Дали ти проба со PREVX ?
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
a, da odish ednostavno - control panel, add-remove program ---> i da go uninstalirash internet explorer ?
eden del od problemot ke se sredi... a drugoto ostavi go na anti-virusni/spyware programi...
ps. iskoristi gi i predhodnite mislenja... probaj i so PREVX kako shto predlozi @AMD_fan ( jas do sega ne go imam koristeno toj program, ama probaj, mozda ke ti zavrshi rabota)

btw.
ako znae nekoj od msconfig koj process ili so i da bilo da isklucam za da ne se pali iexplore.exe neka kaze
od tamu bi ti preporacal da isklucish se, osven potrebnite raboti, kako za graficka i slicno.
a dokolku ne si siguren vo nekoi procesi dali da ti ostanat na startup iskorisi ja stranava ..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
a, da odish ednostavno - control panel, add-remove program ---> i da go uninstalirash internet explorer ?
eden del od problemot ke se sredi... a drugoto ostavi go na anti-virusni/spyware programi...
ps. iskoristi gi i predhodnite mislenja... probaj i so PREVX kako shto predlozi @AMD_fan ( jas do sega ne go imam koristeno toj program, ama probaj, mozda ke ti zavrshi rabota)

btw.

od tamu bi ti preporacal da isklucish se, osven potrebnite raboti, kako za graficka i slicno.
a dokolku ne si siguren vo nekoi procesi dali da ti ostanat na startup iskorisi ja stranava ..
Неможе да му се направи унинсталл на explorerot оти е врзан со windowsот ...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
@aleks
hmmmz, vo pravo si..
ne promisleno prvo toa mi dojde na pamet ..

ps. ako veke ostatokot od problemot e reshen,ostana samo so processot, zoshto ne probash so nekoe programce za processi,
ex. Process Explorer
Ne go imam raboteno toa, ama mislam deka ima nekoja opcija poveke od kolku Windows Task Manager...( verojatno i nekoja opcija kako Disable ili Stop Process, koja ke ti pomogne so tvojot problem)
Ako veke nekoj znae nekoe takvo programce neka dade predlog..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Aко има Internet Explorer 7 може да се направи uninstal преку Add/remove programs од Control panel, и после тоа ќе си остане Internet Explorer 6. :)

BTW 6-ката не може ли да се извади преку Control panel/AddRemove Windows components? Мислам дека може..... :rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,516
Мислења
858,259
Членови
29,926
Најнов член
Trafika
На врв Дно