IE - Suck

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
IE +Microsoft - Suck

скоро никогаш не го отварам IE но понекогаш морам
и кога отворам фонтот му е микроскопски добро е што знам кај што е па не ми претствавува толку проблем

да не знае некој како да го решам
FuckIE.jpg

бтњ IE6. нешто е
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
да но работата е што не ми го покажува тоа секогаш

кога е нормален фонт т.е. големината си сака со CTRL и скрол
но кога е намален не сака ништо

целта не ми беше тоа туку политиката на microsoft

еден од условите да можеш да пристапиш преку ftp e да имаш виста или office 2008:rolleyes:
за ИЕ не треба никаков додаток додека за мозила има еден кој не работи, друго php не подржува неколку дена упропастив за една скрипта и не сака да ми ја отвори таму мора да ја преправам сега во .asp

едноставно се од кај нив е ужас

дали мислат да се подобрат или тешто :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
To access your Web site folder, the Office Live Web folder connector must be installed on your computer.

If you have Microsoft Windows Vista or Microsoft Office 2007 installed on your computer, you do not need to install the connector.

To install the connector, click Download and then Run in the File Download dialog box.

да во право си не загледав добро
но не е тоа поента сакаат да те приморат да користиш нивни работи
иако тој "конектор" не работи

а јас имам office 2003 и не сум го уклучил доста време
највеќе си користам atlantida portable office отвара се скоро docx ...

и open office

но до кога ке тераат со таква политика :ua::ua:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
да јасно ми е зошто го напишав тоа
на почетокот бев изнервиран и ИЕ но малку по малку од microsoft биднав:)
пробав да го сменам насловот се смени само на темата додека на категориите не се менува
т.е. немам привилегии. ако има некој админ/модератор време и воља нека го смени
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,460
1,255
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Све што е излезено од нивна страна има едно чудо багови, а многу малце се трудат во наредните верзии да ги средат.
А најинтересно е што повторно повеќето ги користат нивните програми, сервиси...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
А зошто сега сите го критикувате Мајкрософт а сите сега сте на windows м ????? :ha:
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
zatoa sto takvi ni se navikite vo MK. kupuvas komp i vednas ti e na windows. a ako,ne dajboze, ti dadat kompjuter so linux ili dr. OS vednas krevat panika, "ne mi dava da snimam igrata, nema programi za linux".. go mrazam toa

by the way. Microsoft SUCK
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
алекс јас сум моментално на 2 оперативни системи
не мислам во исто време туку dualboot

но едноставно сум приморан да бидам повеќе време на windows
бидејќи со некои програми кои работам ги нема за линукс
доколку излезат достојни копии на тија алатки јас во истиот момент го бришам xp то:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
:D Договорено ! :) Ја како мене, го критикувам microsoft и воедно НЕ го користам нивниот оперативен систем
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
se soglasuvam so toa so toa IE sucks...vise preku glava mi e...sega ja sreduvav stranata... www.mojotsvet.net ... otovrete ja preku mozilla ili opera ili safari isto ja prikazuva so nekoi mali razliki ... na IE ama sekogas e razlicno...odete na bilo koj jazik i videte linkovite...mozebi ke go resam problemot mnogu brzo no zosto sekogas so IE imam problem

vtoro..png slikite koi se napraveni preku photoshop transparentno na IE ne gi prikazuva transparentno tuku ima bela pozadina taka da trebase da kombiniram pozadinata na slikata so pozadinata na cela strana...ima vtor nacin da gi napraam u gif ali gubi od grafika nenormalno a ne mi e toa poentata

ednostavno me polude IE ... me nervira i pisav tekst na pocetok na stranata da ne se otvara www.mojotsvet.net preku IE ... btw prazna e se uste stranava ali imam dobri idei
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,460
1,255
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
vtoro..png slikite koi se napraveni preku photoshop transparentno na IE ne gi prikazuva transparentno tuku ima bela pozadina taka da trebase da kombiniram pozadinata na slikata so pozadinata na cela strana...ima vtor nacin da gi napraam u gif ali gubi od grafika nenormalno a ne mi e toa poentata

За ова има друго решение, постојат IE HACKS, ги вметнуваш во кодот и проблемот е решен. Не ги имам јас, кој ги има може да помогне.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
забегавте малку али нема везе

уште нешто ми беше капак на ИЕ

за еден сајт, и работата беше што клиентот не потенцираше дека му е потребен претежно за ИЕ корисници

се си беше во ред си го покажува горе долу слично со сите
малку парсирање на фонт не е 100% исто и кај ие но поминува тоа

требаше да се прави табела, ама ТАБЕЛА со околу 80тина paypal комчиња
он ми даде код за сите ги вметнав и кај сите си се гледаше добро но кај ие после копчето има празно место колку копчето, и табелата излегува огромна, многу празни места.
гледав кодов за копчињата ок си е.
види невиди морав да правам свое paypal копче за да се гледа добро.
првиот момент кога Adobe ке издаде верзии за линукс одма го бришам windows:)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
ИЕ не да сацкс...ептен,секоја страна ја покажува различно од другите бровсери,и некако многу ми е спор,за разлика од другите бровсери,ама многу луѓе го користат поради тоа што е на самиот виндовс,јбг сеа мораме да ги прилагодуваме страните и за него.:ua:
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
мА инсталирај ја најновата верзија на ИЕ, овие проблеми одамна се средени.

Инаку, оваа е стара верзија...
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ма не доаѓа у обзир,покрај златни мозила и опера ја да ти инсталирам ИЕ,ма дај молим те.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
vlacki тоа би било ептен глупо и непрофесионално

што да му кажам на клиенто
абе земи симни си ја најновата верзија на IE нема да ти се покажува тоа

не е тоа проблем, него е што е тотално глупа самата политика на microsoft и нејзините производи
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
@MetalGear, секоја програма си има верзии. На пример првите верзии на ИЕ имале полно багови, исто било и со другите прелистувачи. Баговите се откривани од луѓето и се известувани создателите на тие програми. Затоа, ова е баг кој го има во ИЕ6, но во ИЕ7 е поправено. Верзиите ги има за да се поправат баговите, и да се додадат нови функции, и да се зголеми безбедноста на таа програма. :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
мислам дека не ја свати поентата од мојот пост погоре

посетители на сајтов што го работам за клиентот ке се луѓе кои немаат скоро никакво предзнаење од ит
па да прават update ова она.
значи беше првенствено да работи добро на сите ИЕ верзии,
па потоа на останатите прелистувачи не е толку тоа проблем.

но го решив на друг начин не е тоа никаков проблем
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
site sto instalirle XP normalno kako 90 posto hakersko imaat IE 6.0 bagovskoto :D ... ne mozes da instaliras 7.0 ili 8.0 ako ti e windowsot nelegalen...imase edna finta ali ko so znam ne uspevase sekade

a za Taurus...brat toa e use poloso resenie...jas ke si ja napraam stranata kaj mene ke bide top dizajnot a kaj drugite so go nema IE HACKS pak ke bide isto
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,582
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно