• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

IE, Gmail bugs allow hijacking of accounts on public PCs

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
„Прелистувачот Internet explorer има незакрпена дупка која овозможува хакерски напади, упад во Google Inc. Gmail accounts“ - изјави една сигурносна компанија од Калифорнија САД.
Овој bug овозможува некој да изврши упад во Gmail акаунт со претходно внесените кориснички податоци на јавно ПЦ (интернет кафе, библиотеки, училишта...и сл.) се додека не е извршено чистење на cache-от или не се направи "Delete Browsing History".
Од Microsoft на ова одговараат како неосновани тврдења и дека не е можно вакво сценарио бидејќи секој што би користел јавно ПЦ треба да се легитимира. Но во суштина на јавните ПЦ-а во интернет кафе, библиотеки, училишта...и сл. не се бара летимирање на корисниците кои имаат пристап. Тоа им било предочено на луѓего од Microsoft, но на ова прашање од Microsoft не биле достапни за одговор.
Google сеуште нема одговорено на прашањето за заканите за безбедноста на Gmail акаунтите.
:confused:

Па внимавајте од каде се логирате на вашите Gmail акаунти, или пак погрижете се откако ќе завршите да направите "clear cash" и "Delete Browsing History". :bravo:
За секој случај! :rolleyes:
Извор:http://security.itworld.com/4341/ie-gmail-bugs-allow-hijacking-of-accounts-071218/page_1.html
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Јас тоа одамна го практикувам. И некои ми се чудат зошто го правам, ама ете, сега имам и факти.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Ova ne bi rekol deka e greska na google ili gmail ili microsoft. Na sekoj mail se znae deka ne se stava save password odnosno ne se gasi prozorecot po zavrsenata rabota so X tuku so odlogiranje.Toj "problem" postoi kaj site web mail-ovi: yahoo mail, gmail, hotmail etc..Inaku toj sto se razbira svojot mail nikogas nema da go otvara vo internet kafinja ili od bilo koj drug public kompjuter. Ova znaci ne e problem na kompaniite koj sto se navedeni tuku e problem na covekovata neodgovornost da ne recam glupost.Moj sovet e vasite bitni privatni e-mail adresi da si gi proveruvate doma i nikade na drugo mesto, a za public kompjuteri mozete da si otvorite bilo koj mail.

P.S. Ovie "bug-ovi" vazat za site internet prelistuvaci....bez nikakvi isklucoci
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Ova ne bi rekol deka e greska na google ili gmail ili microsoft. Na sekoj mail se znae deka ne se stava save password odnosno ne se gasi prozorecot po zavrsenata rabota so X tuku so odlogiranje.Toj "problem" postoi kaj site web mail-ovi: yahoo mail, gmail, hotmail etc..Inaku toj sto se razbira svojot mail nikogas nema da go otvara vo internet kafinja ili od bilo koj drug public kompjuter. Ova znaci ne e problem na kompaniite koj sto se navedeni tuku e problem na covekovata neodgovornost da ne recam glupost.Moj sovet e vasite bitni privatni e-mail adresi da si gi proveruvate doma i nikade na drugo mesto, a za public kompjuteri mozete da si otvorite bilo koj mail.

P.S. Ovie "bug-ovi" vazat za site internet prelistuvaci....bez nikakvi isklucoci

Овде не се работи за тоа дали ќе го запамтиш пасвордот или не или дали ќе го затвориш прозорецот или не. Овде станува збор ако правлино се одлогираш дека останува можност за тој што се разбира после тебе има можност да се логира на твојата адреса.
А што со оние луже кои немаат компјутер дома? Тие не смеат да проверуваат меил во интернет кафе? :rolleyes:
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Овде не се работи за тоа дали ќе го запамтиш пасвордот или не или дали ќе го затвориш прозорецот или не. Овде станува збор ако правлино се одлогираш дека останува можност за тој што се разбира после тебе има можност да се логира на твојата адреса.
А што со оние луже кои немаат компјутер дома? Тие не смеат да проверуваат меил во интернет кафе? :rolleyes:

hmm pa vo pravo si..i vidis stvarno ne razmisluvav na toj nacin deka nekoj moze da nema kompjuter.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.985
Мислења
890.302
Членови
31.719
Огласи
223
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно