1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Иднината на gaming индустријата

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 24 Март 2019.

Во која насока ќе се движи гејминг индустријата?

1. Cloud Gaiming-от ќе доминира и/или комплетно замени останатите

10 глас/а
    17.2%
  2. PC гејминг ќе доминира и/или комплетно замени останатите

11 глас/а
    19.0%
  3. Конзолите (Sony Playstation, Xbox..) ќе доминираат и/или комплетно замени останатите

1 глас/а
    1.7%
  4. Ќе ги имаме сите заедно и ниту едно нема нешто особено да доминира

36 глас/а
    62.1%
  1. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,457
    1,631
    25 Март 2013
    Машко
    Види малку е тешко за верување точно, но гледај вака:
    1. 1070 излезе во 2016 за речиси 400 долари, додека Xbox One X излезе наредна година со истите графички перфроманси за 500 долари.
    2. И Сони и Microsoft потврдија дека ќе имаат АМД рејтрејсинг, кој колку и да не е захтевен сепак ќе удри на перформансите.
    3. И Сони и Microsoft потврдија дека ќе имаат 4к на 120hz/ fps (и 8к на некои послаби игри), кога на тоа ќе се додаде и рејтрејсигот сето тоа си повлекува јака графичка.

Што е битно што ти седи под биро? Дали Xbox или PC? Во двата случаи добиваш windows 10 со сите бенефити на десктоп искуство, маус, тастатура, гејминг машина... со таа разлика што конзолата ќе ти трае бар 7 години без ништо да надоградиш, ќе ти биде однапред оптимизирана за максимум перформанси и сето тоа за двојно помала цена од PC. Да, за две години ќе почне да каска зад PC, ама секој компјутер ќе почне да каска по две-три годни ако не се направи апгрејт.

2. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

734
    523
    11 ноември 2015
    Машко
    Може не е баш местото овде за коментарот, на ако треба нека се избрише.

1.Не сум фан на PS и не го сакам, а причините за тоа се:
    PS сеуште се на стара слава со цд-ња, незнам како функционираат со играње онлајн и со купување игри онлајн, но сум слушал дека е многу комплицирано, неможеш да платиш со наша картичка, требе да имаш америчка, треба акаундот да ти е направен под Америка... и такви глупости. Нај често купуваат од Амазон кредити и ги искористуваат.

2.Xbox-от го сакам заради тоа што нуди многу работи во стилот, Game Pass, Gold Live и сега што го измислија Ultimate Game Pass(Game Pass, Gold Live и Windows). Според мене Xbox-от е многу по напреден од PS-то. Пред недела време ми истече Ultimate Game Pass кој што го купив за 1$ за 2 месеца, мислев дека ке има пак попуст да си го купам но немаше. Дирекно од Xbox-от кошташе за цела година некој си 180$, случајно проверив на Ebay и налетав на Германец кој што ги продава кодовите за цела годнина за Ultimate Game Pass и чинеше 46евра. Го купив кодот и сега сум обезбеден цела година за играње.
    Ме следуваат секој месец од Game Pass 100 нови игри од кој што се дуплираат некој, од Gold Live добивам секој месец од 3 до 5 премиум игри и имам попуст на купување на нај новите игри од 20% до 50%. Дел од игрите што се подржани за Windows можам да ги извадам и да ги играм дирекно на PC. И нај битно, плаќам со каква картичка сакам без проблем.
    Мислам дека PS немаат такви попусти и можности моментално како што има Xbox.
    Веќе баталив играње на PC, не вреди и не се исплати, треба преку година да вложуваш во PC за да можеш нај новите игри да ги играш на максимум перформанси. Си имам 65ка тв 4к, од мерак да играш, сега во план ми е да си земам еден Logitech G920 и еден шифтер и тоа е тоа.
    Следна конфигурација PC ќе биде без GPU, за парите фрлени за GPU можам само да го сменам Xbox-от со по нов модел, ако излезе до тогаш. :)

Последна промена: 3 oктомври 2019
  3. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

751
    803
    9 Декември 2015
    Машко
    ^
    1. US акаунт правиш еднаш и процедурата трае 5 минути. Може со наша картичка да купуваш игри, само треба прво ваучер да земеш од Амазон (или друг сајт) и после да го искористиш (и тоа трае не повеќе од 5 минути).
    2. PS има PS Plus (Годишно е 60 долари) и PS Now (исто 60 долари). Со PS Plus добиваш две бесплатни (во повеќето случаи одлични) игри месечно + одлични попусти на селектирани игри секој месец (десетина игри). Со PS Now добиваш пристап до 750 игри за PS4 (околу 300 игри), PS3 и PS2. Некои игри се повлекуваат после извесно време ама нови додаваат.
    Значи горе доле слична понуда со Xbox.

4. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,457
    1,631
    25 Март 2013
    Машко

Одлично видео. Се зборува за

-Под кој притисок е Nvidia за наредната генерација
    -Дека RTX јадрата на Нвидиа во иднина најверојатно ќе останат неискористени за гејминг
    -Брилијантноста на Интел со воведувањето на Intel Inside логото
    -Како за фотореализам најверојатно ќе треба графичка од 50 терафлопи т.е. перформанс на 4 графички од рангот на 2080TI
    ...

На Tajson и Aowek им се допаѓа ова.
  5. Astro

Astro
    Guru

6,155
    8,481
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Лелеееј, морав да го запрам во 56-та секунда, гласот на пациентов е неподнослив.

Сподели

Вчитување...