Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Иднината на gaming индустријата

Во која насока ќе се движи гејминг индустријата?

 • Cloud Gaiming-от ќе доминира и/или комплетно замени останатите

  Гласови: 12 16,2%
 • PC гејминг ќе доминира и/или комплетно замени останатите

  Гласови: 14 18,9%
 • Конзолите (Sony Playstation, Xbox..) ќе доминираат и/или комплетно замени останатите

  Гласови: 1 1,4%
 • Ќе ги имаме сите заедно и ниту едно нема нешто особено да доминира

  Гласови: 47 63,5%

 • Вкупно гласале
  74

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.110
2.970
Google официјално го потврди излегувањето на нивната cloud gaming платформа- Stadia и по се изгледа гејминг индустријата по подолго време на еволуција дојде до стадиум на нова револуција.

Microsoft истотака го спрема X-Cloud и се сушка дека ќе имаат 2 конзоли, а поефтината конзола ќе биде само за cloud gaming без опцијата да се користи со класични дискови.

1. Иако по се изгледа битката ќе се води помеѓу овие две компании, сите останати истотака планираат слични услуги (подетално во видеата подолу) па дури и nVidia.

2. Под cloud gaming се подразбира играње игри на компјутер,телефон,лаптоп... кој нема не знам какви харверски спецификации но притоа се поврзува на серверите (Google,Microsoft) и уживаш во сите благодети на играта. Буквално од лаптоп се логираш на Google Chrome, не инсталираш ништо, нема loading screens, само кликаш Play и за 5 секунди ги играш најдобрите AAA игри.

3. Огромна предност на cloud gaming-от ќе биде достапноста, едноставноста, ќе може да се игра на повеќе платформи, треба само интернет конекција, ќе одат до 8K резолуција и 120+fps

4. Има потенцијал да биде поефтин, но тоа за поразвиените земји може да бидат и сто долари за месечна членарина ама кај нас.... Истотака прашање на време е кога ќе ја убие пиратеријата.

5. Главен непријател на cloud gaming-ot ќе биде латанцијата на интернетот.


Многу му беше интересна поентата за тоа дека бидејќи AMD ќе ги снабдува и Microsoft, и Google и Sony - сите игри понатаму мора да одат добро на AMD хардвер!

Дечково истотака многу добри поенти има

Искрено сметам дека денешните конзоли и тие што ќе излезат во 2020 ќе бидат последните конзоли како што ги познаваме. PC гејмингот нема да умре во догледно време, но сметам дека за 5 до 10 години cloud gaming ќе има удел од барем 75-80% од целата гејминг индустрија.

Многу има за дискутирање и неможам се да опфатам во еден пост ама да почнеме од негде.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.402
7.988
Мелмак
Се слагам дека could gaming е иднината на subscription based gaming во најмала рака. Модели као нетфликс, но за игри, со тоа шо нема да имаш потреба од страшно јак хардвер звучат неверојатно.

Но за тоа да стане секојдневие ќе треба прво да имаме страшно добри интернет конекции заради input lag.

Не верувам дека конзолите и компјутерите како такви комплетно ќе бидат заменети, баш поради тоа што конекцијата на локално ниво меѓу хардверот ќе е барем во догледна иднина побрза и ќе има помалку delay за тие кои се засегнати од тоа (про гејмери и ентузијасти). За сите останати casual играчи на игрици, верувам дека cloud ќе биде брзо прифатен (доколку нели, ко што реков, имаат добра интернет брзина и е доволно незабележлив input delay-от).
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Cloud gaming е веќе секојдневие за некои гејмери и тоа во последниве 2-3 години зашто GeForce NOW на пример функционира перфектно и нема никаков Input lag. Single player игрици се играат перфектно добро, а од multiplayer сум играл WoW и Destiny исто без некои проблеми. Интернетот не ми е нешто вртоглаво брз, 150/5 Mbps. Оди добро и на wifi конекција од 5Ghz. Еве едно клипче од мене од прошла година:


Главни предности за мене се што не треба да зафаќам место на хард диск со инсталирање на игри, нема галама од вентилатори, загревање, трошење струја и слично зашто практично компјутерот не прави ништо туку само стримува видео. И нормално може да се игра и на 4к резолуции без потреба да се има јак хардвер.
Негативна работа е што интернетот се троши како луд, ако играте активно во FullHD за недела дена очекувајте трансфер од над 700 GB. Што значи дека ако сте на VIP одма после тоа ви ја сечат брзината и до крај на месецот имате dial up :).

И нормално негативно е што коа ќе излезе од open beta ќе се плаќа.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.271
12.110
Скопје
androgaming.com
Само да си знаете 3 саати стримање од дома на работа ми јаде 6 гига. Фул ХД 60 фпс.

И да го оптимизираат на пола, тоа се 3 гига - 3 саата. Дефинитивно треба ОДЛИЧНА конекција.

Латенциите ќе видиме, не се знае. Ако се до 150мс ќе се јаде, но не за сите игри. Незамисливо е батлфиелд да играш така.

Ова беше пробано со OnLive, пропаднаа. Гугл има повеќе капитал па ми можел теоретски да го пумпа Stadia додека не почне да прави профит. Ќе видиме, интересно.
---------
Друга работа е што мајкрософт прави нешто „под тепих“. Освен што ја пуштија Halo MS на Steam, овозможија стримање од ПЦ на Xbox (што беше незамисливо досега). А најинтересно од се вчера играв Bioshock Infinite на Steam, Xbox-от ми бише исклучен и апликацијата на виндовс исклучена. Одеднаш на телефон ми стига порака од Xbox App другар на Xbox Live ми вика колку пари ја купи Bioshock Infinite?

Ја му викам ја имам римастер трилогијата купено одавна не ми текнува ама викам на стим ја играм. А он вика на Xbox кај него се појавило armac119 is now playing Bioshock Infinite.

Е ај сега.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.402
7.988
Мелмак
Дефинитивно ќе биде возбудлива година за тоа на кај ќе иде насоката на гејмингот.
 
Јас сум голем скептик за клауд гејминг. Ако земеме во просек еден телевизор да има 40-70мс инпут лаг, а една интернет конекција 30-80мс инпут лаг, за да стигне мојот инпут до екранот ќе бидат потребни од 70 до 150мс. Ај 70 се трпи некако, ама 90% од времето ќе бидат 150мс и повеќе од тоа, што би ја направило било која игра речиси неигрива (како долгодекаден гејмер си имам стандарди извинете). Нетфликс функционира супер затоа што не е потребен константен инпут, гајле ти е што видеото касни 100-200мс, ти си глеаш филм ко чоек.

Имало и предходно обиди за ваков тип на гејминг, сите фејлале мизерно заради инпут лагот кој со сегашната технологија не е возможно да се исфрли од равенката
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.110
2.970
Да лагот ќе биде проблем за FPS, ама за single player RPG ала Witcher нема да игра голема улога
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
216
176
Мислам дека интернетот не би требало да претставува преголем проблем, горе доле исто како да гледаш стрим на twitch на пример, со тоа што Google имаат многу, многу повеќе дата центри кои што се релативно блиску до сите корисници (освен во Африка и Сибир..), така да не би требало да има многу големо latency. Исто, чим спомињаат 4К а не 1080p стрим, би претпоставил дека имаат направено / многу кратно подобрена компресија на видеата од тоа што го има twitch да кажеме, за да биде остварливо.

Не е Google некоја шалабајзерска компанија, сигурно ги прошле сите можни цаки, и не би го претсавувале вака ако не бидат 99% сигурни (пошто ништо не е 100% нели :D ).. Мислам дека ке биде многу јако ова со Stadia, само цената да биде прикладна, 10-15 $ / месечно.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.255
1.438
Geforce Now функционира супер, еве сега упалив Cities фри викенд и за 5 сек ми се уклучи играта, исто работи и со Уплеј.
 
S

Sukhoi

Гостин
За игри што се повеќе накај singleplayer искуство ова може и да функционира океј, под услов вкупната латенција (мојот инпут, конекција до дата сервер, назад и приказ на монитор) да е под 200ms. Ама за игри како fortnite,pubg, apex, cs:go вакви работи немаат смисла и никогаш нема ни да имаат зашто секогаш ке има латенција.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.402
7.988
Мелмак
Инпут на телевизорот во ситуацијава, па дури и на уредот кој го пренесува видео сигналот (стриминг бокс или шо и да е) не е битен, пошо на гугл имплементацијата го поврзува контролерот директно со WIFI мрежата.

Шо значи директно на сервер праќа input од контролерот. Така шо пак зависи само од upload конекцијата и ping.

Телевизорот зависи само response time за колку може да исцрта тоа шо ќе го прими као видео сигнал, како и пак download конекцијата за да го даундлоадира целото тоа пред да го прикаже.

Секако има некој delay, пошо тука имаш:

За input:
- време од притискање на копче до истиот сигнал да стигне до WIFI рутер
- време дури сигналот да се процесира и испрати од WIFI рутер до серверот (гугл)
- време дури серверот го процесира input сигналот и го препрати на хардверот
- време дури хардверот го процесира сигналот и ја апдејтира сликата
(тука може да се дискутира дали хардверот по инстанца ќе е појак отколку било кој компјутер шо можеш сам да си склопиш, или бар доволно јак, за да се минимизира процесирачкото време итн.)

За download:
- време од апдејт на слика од хардверот до праќање на тој сигнал назад до серверот
- време дури се даунлоадира сигналот назад од серверот (streaming)
- време дури телевизорот го исцрта даундлоадираниот сигнал

Ова може да се микросекунди со најдобар хардвер и мрежа, но може да има инстанци каде ќе треба и секунда ако серверот е сатуриран (преоптоварен)... има доста прашања, но во идеално сценарио ова е иднината.

П.С да не заборавиме дека веќе некои од ствариве ги чекаме за онлајн игри. моментот откоа ќе пратиме сигнал, тој да се процесира на сервер во корелација со позициите и акциите на другите играчи - така шо не е ко да е нешто ново, но е само различна имплементација и малку позахтевна.

пример јас коа ќе упукам некој на csgo истото тоа треба да се апдејтира кај сите кои играат иста партија со мене инстантно. во спротивно ако касни сигналот и некој друг ако го пука веќе упуканиот играч ќе го утепаш два пати :))
 
6 ноември 2012
2.008
2.150
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Цитат од луѓе кои ја тестирале Doom после презентацијата:

I tried Google's Stadia, and latency got me killed!
Playing the first level of Doom, for example—the training level—I died five times. FIVE!
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.110
2.970
Уште официјално не е во употреба, ќе треба да прележат детски болести, ама ќе го истераат.
 
6 ноември 2012
2.008
2.150
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.110
2.970
Може и да не ги прележи, многу антиваксери има.... :)
Милијарди долари се во прашање, ќе направат custom made лек :)

Ако гејмерите немаат совршен интернет, Google ќе им донесе совршен интернет. Нешто што и Facebook и Elon Musk со Starlink сакаат да го направат.

Освен интернетот, ќе купат 100 стартапи што имаат идеја како да ја намалат латенцијата бар за 0.1 ms, ќе стават сервери во секоја држава ... Пак ќе се повторам, милијарди долари се во прашање!
 
Последна промена:
6 ноември 2012
2.008
2.150
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Милијарди долари се во прашање, ќе направат custom made лек :)
Ако гејмерите немаат совршен интернет, Google ќе им донесе совршен интернет. Нешто што и Facebook и Elon Musk со Starlink сакаат да го направат.

Освен интернетот, ќе купат 100 стартапи што имаат идеја како да ја намалат латенцијата бар за 0.1 ms, ќе стават сервери во секоја држава ... Пак ќе се повторам, милијарди долари се во прашање!

Ќе направат, да мора да имаш Google Fiber, инаку џабе патот со нашиот „неограничен“ интернет.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.110
2.970
Ќе направат, да мора да имаш Google Fiber, инаку џабе патот со нашиот „неограничен“ интернет.

Ќе се најде чарето, дај им 6 месеци до година. Google Fiber им е $70 месечно што е џабе за развиен свет. За кај нас како и се друго ќе треба повеќе време.
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
822
230

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.271
12.110
Скопје
androgaming.com
Како човек што стрима од дома на работа игри секој ден, во идеални услови со дедицирани OpenVPN сервери преку UDP протокол, само 350 метра одалечени, на ист провајдер и цевки од оптика на телеком 100/100 на двете локации, ве уверувам дека FPS испаѓа од игра. Дури и разни оптимизации сум правал, а на двете страни има и добри рутери (Cisco 1941/1981) за кои е гарантирано 50 мегабита и немаат друг сообраќај.

На почеток не се приметува многу, ама се приметува кога ќе видиш разлика колку добро играш Doom локално и преку стриминг. Полека сфаќаш дека нешто е малце off.

За сите други игри (и мултиплеер) е супер. Еве со другар Destiny 2 си играме, вчера ја купивме и The Division 2, PvE нема проблем, PvP има разлика. Ова важи и за Стим и за Xbox. Е немам уште PS4 ама верувам исто ќе е.

И да дојде гугл блиску до моите бројки, пак се сомневам дека ќе биде подобро.

Ама ајде да видиме, јас се надевам дека еден ден ќе имаме лимитлес интернет со стабилност и брзина на телеком. Пошто како што спомнав 1080p влече 2-3 гига на саат-саат и пол.

Можда одговорот лежи во хардверски енкодинг на X265? Ќе видиме.

Edit-
Не ми текна дека Гугл Стадиа може да се води како засебна платформа. Ако се сите на PvP на исти услови, би функционирало. Јас споредувам Стриминг на ПЦ против стриминг на луѓе што играат локално.

Е ако направат па форкинг на ПЦ више аман. Требаше до сега cross-platform да има за PvE игрици а не да се делиме допрва и на ПЦ.
 
Последна промена:

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.110
2.970
Се изнагледав и изначитав по интернетов, и сакав да споделам дел од нивните но и моите мислења

1. Конзолите 90% ќе излезат во Октомври/Ноември 2020 со 8 core Zen 2 CPU и Navi графичка со перформанси на 2080 Ti.

2. Raytracing е технологија која нажалост помасовно ќе се имплементира за PC дури во 2021, кога АМД преку конзолите ќе каже што ќе биде новиот стандард за рејтрејсинг. До тогаш ќе излезат едвај по 2-3 игри на 6 месеци кои до некаде ќе подржуваат рејтрејсинг за Нвидиа.

3. Проекциите се дека Амд ќе забележи раст од 900% во 2020 на пазарот за сервери (до пред некое време беше со 1% удел на пазарот за сервери, а ќе се зголеми на 10%). Целата поента е дека повеќе им се исплати најновата технологија, најдобрите процесори и графички (на пример графичка што е двојно подобра од 2080ti) да ги продават по цена од пример $5000/$10000 долари на пазарот за сервери одколку за $500 долари на гејминг индустријата. Цената за АМД да ја произведат најновата технологија им е иста со таа разлика што серверите секогаш ќе бидат подготвени да платат многу повеќе за најновата технологија одколку гејмерите. Со тоа гејмерите ќе бидат оставени на последно место, со многу поскапи цени и постара архитектура и технологија.

4. Microsoft може да ги збрише сите! Microsoft по се изгледа си ја научи лекцијата. За новиот Xbox во 2020, купија неколку гејминг студија, ќе воведат подршка за маус и тастатура, ќе воведат можност да се играат нинтендо и пц игри на Xbox...
Moja теорија е дека ако се паметни ќе го стават windows 10 за оперативен систем и xbox-от може да стане entertainment centar кој комплетно може да го замени PC-то за домашна употреба и да ги збрише сите. На крајот на краиштата конзолата не е ништо друго освен немодуларно PC чиј моќен хардвер се користи само за играње и евентуално гледање филмови, а не се користи за едноставни задачи како сурфање и пишување во Word документ.
Штом стане entertainment centar, ќе се убијат од пари правење и со воведување на свои сервиси слични на Netflix, Twitch, Cloud space....

Со животен век од 7 до 10 години, без потреба да се купува графичка или процесор, со windows 10 ( a со тоа најверојатно и пиратерија) и цена од $500/$600/$700 долари јас воопшто не би разгледувал ниту PC, ниту Nintendo, ниту Сони туку веднаш би го купил новиот Xbox.

Прилично сум горд на последново, па баш ме интересира што мислите.

Истотака би сакал некој да ме демантира за да се развие дискусија :)
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.110
2.970
Се извинувам за пост под пост ама не можам да го изменам мислењето.

Идејата под 4. сепак не била моја, ја имам слушнато на Broken Silicon 15 па помислив дека е моја (Cryptomnesia)
 
PS5 ќе направи пепел ко и обично. Xbox веќе еднаш проба да биде повеќе од само конзола и испадна дека луѓето не сакаат така. Со среќа нека им е натпреварот против библиотеката од ексклузивни игри што ја има Sony.
 

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.229
2.053
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Meh... Ќе видиме. Ако ништо друго, USA пазарот е познат по нивната нелојалност. А ти се главен трендсет и финасиски генератор
Искрено сакам Сони да потфрли следнава генерација. Незнам зашто имам осеќај дека PS3/X360 ерата имавме поздрава конкуренција со повеќе бенефити за крајниот конзумент.
За наредниов циклус очекувам кркамбар на пазарот. Sony, Microsoft со high end машини, Nintendo незнам кај ќе тера...ваљда handheld пазарот е нивни и ќе експериментираат со некој нов mid-gen хардвер таму некаде 2022.
Stadia ќе пука со streaming-от. Овие другиве PSNow и xCloud ќе пробуваат да се контраат така да ќе биде забавно.
А да PC gaming-от си цути како никогаш претходно.
Многу разноврсен е станат целиот тој entertainment. Убо си е. Поише опции, поголема конкуренција, поголема понуда, пониски цени...
 
S

Sukhoi

Гостин
1. Конзолите 90% ќе излезат во Октомври/Ноември 2020 со 8 core Zen 2 CPU и Navi графичка со перформанси на 2080 Ti.
Признај ама признај дека и тебе не ти е верно дека ке има APU со 2080Ti перфоманси и 8 јадрен Zen 2 у конзола. Делот со Ryzen 2 е очекуван, ама 2080Ti перформанси на Navi чип, и сето тоа у APU издание. 99 посто нема да се тоа случи. А кога ке слушнам Navi,Vega и такви свемирски зборови у контекст со AMD ми се стемнува. Radeon дивизија веќе која година поред докажува дека е неспособна и нивна среќа е што имаат можност да прават APU со рајзен, инаку од продажба на PC графички не преживуваат. Стварно штета.

2. Raytracing е технологија која нажалост помасовно ќе се имплементира за PC дури во 2021, кога АМД преку конзолите ќе каже што ќе биде новиот стандард за рејтрејсинг. До тогаш ќе излезат едвај по 2-3 игри на 6 месеци кои до некаде ќе подржуваат рејтрејсинг за Нвидиа.
Апсолутно се сложувам со тебе. RTX е сеуште скапа играчка за повеќе луѓе и треба доработка. Многу ме интересира ова, замисли Nvidia да не почна со RTX? Јас сум 99 посто сигурен дека и AMD немаше да им текне.
Со животен век од 7 до 10 години, без потреба да се купува графичка или процесор, со windows 10 ( a со тоа најверојатно и пиратерија) и цена од $500/$600/$700 долари јас воопшто не би разгледувал ниту PC, ниту Nintendo, ниту Сони туку веднаш би го купил новиот Xbox.
PC гејмингот и конзолите никогаш нема да се исто, воведување на тастатура и маус мене искрено ништо не ми менува.
PC секогаш ке ги има најновите иновации у графиката а и у гејмплејот (освен конзол екслкузив наслови). Сите работи што ги има на конзолите, на PC ги има уназад неколку години. И да има конзола со 2080ti перфоманси (што не очекувам), ништо конкретно нема да смени на многу луѓе.
Тие што купуваат конзоли ке си купат нови, тие што сакаат PC/Laptop гејминг ке си купат нов уред и тоа е. Ако до сега MS и Sony не ги сите предомислија дека нивните конзоли се најдобри уреди за гејминг, нема ништо у иднина да се смени.

Од стадиа не очекувам ништо друго освен да пропадне ако продолжат со тој модел на работа. Cloud гејмингот у принцип е фејл од мрежен аспект најмногу и колку и да си прост и ништо да не разбираш, ке приметиш дека играње со 30-40ms однапред латенција и играње директно од свој уред не е исто. А да не го правиме муабет со брзините и bandwidth caps што сеуште е присутен во сите земји каде што сега се нудат овие сервиси. А да и компресијата на video feed-от до твојот уред.
 
Изменето од модератор:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.048
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно