1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Иднината на АМД

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од vane44, 27 Јуни 2012.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,256
  4 Септември 2008
  Не мслев така, картите ги редам спроед класа - но пред се спроед цена, бидејќи таков е тој сегмент од пазарот.

  560TI е доста поскапа од 7850, околу 30-40 долари во просек.

  Споредбата е на место, ама што да правам кога сте фанбојс? кога последен пат Nvidia имала доминатна карта во low end и ентри левел сегментот, ма дури и во мејнстрим?

  Значи 2 години ги чекаме да изавадат карти конкурентни на оние од горе, а ти ми збориш за некаква си серија 6??? цели 2 години поминаа, каква црна серија 6???

  Кој им е крив на Nvidia што во тој сегмент се мизерија? колку време да чекаат купувачите за да купат карта? 3 години?
   
 2. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,407
  2,018
  12 Август 2009
  Машко
  На Интел му се исплати да прави интегрирана графика, АМД си е конкуренција сам на себе со тие процесори.
   
 3. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  дали под дифолт 7950/70 ги направија непотребно со низок клок па сега ајде гигахерц едишн???

  на ова да ја додадеме и 7850 која мислам требало да има навистина повисок клок на самиот прв ден, бидејќи е способна за повеќе

  ќе беше јако ако сите 7770 до 7970 излезеа со гигахерц на јадро :D
   
 4. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  абре која црна 560 ti поскапа од 7850 :D :D :D :D :D :D :D

  да не ја гледаше верзијата 448 core или таа со 2 гига vram???
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,256
  4 Септември 2008
  Вака, AMD е цели 7 месеци пред Nvidia со DX11, ги надминаа сите проблеми и извадија карта на време, како и секогаш....е сега, AMD со тоа го превзема и ризикот од исфлање на недоволно усовршена арта, неусовршен процес 28nm, нова архитектура и слично.

  Додека Nvidia имаше цели 7 месеци плус тоа да го изгланца и исфрли поефикасни карти, сега кога помина доволно време, и AMD го усовршија процесор, успеаа да извадат карта која е со повисоки клокови но со TDP во рамките на нормалата, затоа AMD закасни со овој дизјан. За разлика од нив Nvidia и после 7 месеци, не успеа ни демандот да го покријат, така што 680-те цели 3 месеци беа out of stock, исто како да каснат 10 месеци не 7, така да AMD заслужува далеку повеќе кредит во мои очи, ако на ова се додаде педерската фината со заклучена волтажа и ребрендерирање на карти од средна класа во хај енд јасно е кој е моралниот победник, за compute перформансите нема ни да зборам, за првпат AMD ја гази на Nvidia во тој сегмент.....
  Да во право си грешка, според Newegg гледав и извадив некој просек, (гледав а не загледав) како и да е пак е пораз за Nvidia дури и споредбата со обичната Ti.
   
 6. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  Па не е баш така, гледај ја поголемата слика. Со APU процесорите AMD ќе ја избрка со тек на време NVIDIA од low end сегментот кој процентуално е многу поголем од high end сегментот, а они ќе продолжат ги произведуваат и да профитираат од low end графичките чипови кои веќе се и ќе продолжат да бидат интегрирани во процесорите.
   
 7. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,407
  2,018
  12 Август 2009
  Машко
  Јас вака мислам дека ке биде... Intel ке си продаде процесор како и досега, AMD ке продаде процесор ама не и графичка, nvidia може да не продаде ништо... Intel во секој случај ке си биде на свое.
   
 8. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  точно, дури ни платонската моја љубов кон 560 ti не можи да го оспори фактот дека 7850 е подобар избор за парите, илјадарка кај нас во анхоч меѓу двете (сефајр има топ цена, асусот од сет можда е по-ок али е негде 2к поскап, што за мене за карта во средна класа нема логика, ај да е висока класа па ај што се 2 илјадарки да речиш)

  е сега споредуваме карти од 2 различни доба, со 660 (без додавката си викам ќе има таква верзија поефтина во ист ценовен ранг со 7850) е тогаш ќе е споредба на место
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,256
  4 Септември 2008
  660TI ќе биде најмалце 300 долари.
   
 10. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  ти 300 без ти валјда 250
   
 11. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  Токму тоа и го зборам, AMD и Intel ќе ги усовршуваат интегрираните графички, а NVIDIA ќе остане со празни раце во low end десктоп и лаптоп сегментот. Иначе и AMD и Intel ќе си останат на свое со тоа што ќе компензираат (Intel=посилни процесори со послаби графички AMD=обратно) па на кого што му треба.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  И ова е релативно...во 2013 Haswell ќе носи револуционерни технологии, од интегрирани дo секој аспект. :) http://semiaccurate.com/2012/02/08/haswell-is-a-graphics-monster/
  semiaccurate се познати по тоа што стално даваат точни информации.
   
 13. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  На MasteR_#0 и psyside им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,256
  4 Септември 2008
  Top, само што PII нигде неможе да се најде, но прималиви и тек како се и цените на APU продуктите.
   
 15. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  Хахах, добар маркетинг, но бадијала...Цената на Phenom II е фантастична за процесор кој не може да се најде на пазарот.
   
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Да, екстра се процесорите само што ретко се наоѓаат. Канаѓаните и америте сеуште може да си купуваат:

  http://www.tigerdirect.com/applications/SearchTools/item-details.asp?EdpNo=5692033&CatId=4431

  http://www.tigerdirect.ca/applications/searchtools/item-details.asp?EdpNo=2375447&csid=

  По продавниците дури го имаат и ова:

  http://www.tigerdirect.ca/applications/SearchTools/item-details.asp?EdpNo=4438239&CatId=4432
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Сега дури ја прочитав цела тема. Се спомнува raytracing, ваков бенч онаков бенч. Да не се лажеме. Ова се десктоп процесори наменети за игри. Евентуално фотошоп гледа аир од брзината. Секоја друга работа небара ни пола од силата на i7.

  Фирма што сериозно се занимава со моделирање, рендирање, фотошоп и слично зима Xeon-и со ECC меморија и соодветна Quadro или Firepro графичка. Тоа и го нудат брендовите како HP и Dell во нивните понуди. На пример HP Z Series и Dell Precision. Кај што се заработуваат пари нема компромис. Тие фирми што гледаат да скрпат машини за поефтино да пројдат се half-assed фирми за мене.

  Тие што зимаат i7 за raytracing се малце и го работат тоа како Freelancers. И пак остануваат само игри. За нормална office работа се зима далеку послаба машина.
   
 19. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  ARMac, тоа се залудно фрлени пари за xeon. Многу сe непогодни условите во серверска околина да се оверклокуваат процесорите ( не подржува плочата, низок Tj Max(дозволена работна температура на процесор), а како што знаеш и сам(а може не знаеш, па да ти кажам) придобивките од овеклокуван цепеу се големи....да ја скратам причата, серверски сетап се зима поради ECC меморијата ГЛАВНО и подршката за многу повеќе количина меморија...но, сега десктоп плочите подржуваат и по 32GB и кога ќе се нареди рендер фарма, тоа се собира уште толку и поради тоа не представува проблем количината.....е сега, на главното од причата. да прејдам, ECC меморија се зима поради не-толеранцијата за ниту една грешка во пресметки(значи се стрејт ту да поинт без грешка, ако се деси грешка ќе се фрли од прозор)...Меѓутоа, докажано е дека non-ecc RAM за да сгреши во рендер за анимиран филм да речеме од 2 саати.....ќе се случи еден пиксел да искочи Зелен, наместо Плав....е сеа тој Пиксел ако го приметиш на резолуција почнувајќи од full hd па нагоре и во 23.976-та сликичка од една секунда, плукни ме по лице :)
  Додека за финансии, научни истражувања...неопходен е серверски сетап, ултимеит приамт е во тие моменти.
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не зборам за сервери зборам за рендеринг станици. ЕЦЦ меморија дозволува да нема артефакти при рендеринг.

  И верувај ни една озбилна фирма не се заебава со оверклок. Тоа е за по дома. Кога се работи озбилна видео продукција никој не става клокани i7-ици и обична меморија.
   
 21. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Кој се шансите да јави грешка, теоретски тие се, дури и помали...на секој 3-ти изрендериран филм....премногу е мала грашката за да се земе во обзир
  И за рендер станица зборев исто...а ксеон, ecc итн..се серверско опколување, со кои се прави рендер станица...што забегаваш :) А исто така да не оверклокуваш, пак нема поента ксеон процесори....ту мач инвестиција за практично ништо...посбно рендер станица....премногу се мали шансите за грешка...премногу....теоретски и практично.
   
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не ти викам да зимаш ЕЦЦ него таква доаѓа со станиците на HP и Dell за видео монтажа Z и Precision со ксеоните. За озбилен рендеринг се зима таква машина со број на јадра по потреба од две до 2х6.

  Зборот ми беше глупо е да се пенисуваш со Raytracing на феном и i5/7 кога првична намена на тие процесори е гејминг. Па дури и на тоа видеото во интел фабриката i7 го тестираат на Crysis. Највеќе се користат за тоа, а има и луѓе како еден мој бивш колега што зема 8 Optiplex машини со i5 2500 за word процесирање, штампање од интернет и гледање youtube. Па го избркаа од работа.
   
 23. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  hhhhh свака час за дечкото...rofl
   
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Phenom II X2 84$, Phenom II X4 81$. Или треба да се смени менеџментот на АМД или да си прифатиме дека целава работа е исценирана.

  BTW AMD ја укинува линијата на Firestream и се фокусира само на Firepro. Има и две нови картици S9000 и S7000 кои се наменети за сервери и подржуваат RemoteFX GPU virtualization што значи клиентите можат да ги користат нивните ресурси по потреба.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Не заборавајте дека AMD го црпи кешот и од GPU делот, така да не верувам дека катастрофата со булдожерите ќе се одрази каскадно во натамошните серии.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 25. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Има надеж за амд, кога успеаа покрај супер кул индустрии како intel и nvidia да се држат, да не клекнат, да не паднат на колена...
   

Сподели

Вчитување...