• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Идеја за реализација на мало проектче? [менување на позадина при секое вклучување]

  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Вака...

Како можам да направам при секое вклучување на компјутер позадината да ми се менува? Сакам да направам фолдер со зададени позадини и секогаш рандом да се избира некоја од нив, но пожелно би било да не се повторува еднаш истата...

Ени ајдиас?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Па би можело да се направи ова со една обична скрипта (batch, perl)...
Али сега да пробувам ова немам време колега како и самиот што знаеш... ;)

:p
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
Moze jas da ti preporacam eden interesen software... se vika webshots.Mozebi imas slusnato a mozebi i ne,pa zatoa ja koristam ovaa prilika da vi kazam deka toa e odlicen menadzer za pozadini imas dosta sliki i na samiot sajt koi avtomatski gi siminja dokolku go kupis ovoj software, a moze i da si stavas pozadini koi samiot si gi simnal, ima i opcija na samata pozadina vo nekoj od aglite(po izbor) da stoi i kalendar,sto e navistina korisno.
Da napomenam se mesti tajming za toa kako se menjaat pozadinite dali na denovi ili na nekoe vreme ( moze i na cas,dva..).
Go imam koristeno edno vreme mnogu sum zadovolen..


http://www.webshots.com/samplers/#more
za poveke informacii okolu programceto =D
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
@ D
пред некој ден налетаф на една VB сцрипта за менување на позадини на десктоп ....
имено се шо правеше е , му даваш key words ( primer lava, vulcano ova ona ) и самата бараше слики од google и го менваше десктопот на одредено време кое сам го нагодуваш ... а имаше и save search опција .... за да не излези некоја гола теткица на десктоп :LOL: баш ке ја побарам и ке ви ја дам :)
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Сега дура ја гледам темава. Можи малце стара, но сепак да прашам. Што напрајвте, завршивте? Ако завршивте ќе можи да ја видиме скриптата?:rolleyes:
Bez zafaten so drugi gluposti u posledno vreme skoro celosno zaboraviv na ova. Ima verzija shto raboti odnosno stava random slika na pozadina od daden folder. E sega ushte treba da se sredi da se stava na startup i poteshkiot del da ima i interface za korisnikot :)

Kje ve izvezstuvam za apdejtite koga kje gi ima :)

Stefan.
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
ја најдоф :))

еве ви линк:
http://www.thesoftwarejedi.com/modules/wfdownloads/singlefile.php?cid=1&lid=7http://www.thesoftwarejedi.com/modules/wfdownloads/singlefile.php?cid=1&lid=7

иначе батето шо ја програмира го викаат Тhesoftwarejedi и секој викенд програмира по некоја апликација шо корисниците на блогот ке му ја предложат .... интересни работи има напраено .... ѕирнете на страницата
www.thesoftwarejedi.com :bravo:
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
@Може и вака:
Ќе направиш пхп страна која рандом кје бира која слика да биде прикажана од дадена локација.

Линков ќе го употребиш. Но тука има мала мана што сликата ќе ти ја симнува на секое. Не знам дали се исплатува.
 

_zare_

Intern
10 февруари 2008
137
0
ја најдоф :))

еве ви линк:
http://www.thesoftwarejedi.com/modules/wfdownloads/singlefile.php?cid=1&lid=7http://www.thesoftwarejedi.com/modules/wfdownloads/singlefile.php?cid=1&lid=7

иначе батето шо ја програмира го викаат Тhesoftwarejedi и секој викенд програмира по некоја апликација шо корисниците на блогот ке му ја предложат .... интересни работи има напраено .... ѕирнете на страницата
www.thesoftwarejedi.com :bravo:
ej fala i jas ja simnav edvaj cekam da vidam kako ke raboti ti da ne ja isproba?
ako da prasuvam da ne ima virus?
:LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,160
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно