Идеја за нова конфигурација

18 август 2008
125
21
Dobar den do clenovite na it forumot.Imam edna nova ideja za konfiguracija na noviot pc.Dokolku mozete davajte soveti i ispravajte me ako nesto gresam.Blagodaram.

Konfiguracija:

Processor:Intel Core 2 Duo E2180
RAM: 4 GB
Graficka: Nvidia 8800GT
Hard Disk:500 GB
Motherboard:Asus P5K ili Gigabyte GA-P35-DS3R
Cena izgleda okolu : 540 evra :D Ne znam tocno

Pozz do site clenovi na it forumot.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Моментално не би ставил повеќе од 2 гига рам (освен ако не работиш Vista или 64bit XP или 64bit Линукс). Би ставил и малце појак процесор за сметка на рамот.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Дефинитивно подобар процесор другото е ок, и многу е битно да ставиш нешто 64 битно(Linux ili Windows ili ....) :D ако останеш со 4 GB RAM
 
M

Mr.Alien

Гостин
Штета е вакво машинче да распиеш со процесор од пониска категорија, како овој. Да се разбереме, Е 2180 е одличен оверклокер и пред се е ефтин, но со оглед на другите компоненти.....
Ако засега немаш намера да пазариш скап процесор, и тоа го оставаш за понатаму, можеш да најдеш средна солуција - Е7200. 1066 МHz FSB, 2.53 GHz, 3 MB L2, Wolfdale јадро, SSE4.1 сет инструкции. Тоа е дериват од посилниота и поскапа Е8000 серија, која има 6 МB L2 кеш, 1333 MHz FSB.
Цената на Е7200 е околу 100 Е (малопродажна, со ДДВ), на Е2180 околу 3.500,оо, Е8200 чини околу 8.000,оо.
Па сега, ти избери. Мој пик ти е Е8200, ако не Е7200.
 
Ако го дигне Е2180 на 3 гигахерци ке биде супер, ако не, еден Е7200 ке заврши работа за малце повеќе пари. Рам помалце да се земе не препорачувам, оти прво е гага рамот денеска, второ 2 гига уште 6-12 месеци и ке стане кнап, а после 1 година ддр2 ке биде изгор, а ддр3 евтин, а ке има ддр2 плоча дечкото.
 
18 август 2008
125
21
Se soglasuvam so @Sephiroth.Najverojatno ke se odlucam za E7200.Definitivno ako zemam nov u skoro vreme ke zemam TOP kompjuter da tera bar 2 godini bez nadograduvanje.Znaci 4 GB definitivno.E7200 najverovatno.E sega se razmisluvam za grafickata i za plocata?Ako imate predlozi ok.

Inaku fala za site mislenja na ovaa tema.:bravo:

Pozz do site clenovi na it forumot:bravo: E taka ve sakam po oraspolozeni :D
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Se soglasuvam so @Sephiroth.Najverojatno ke se odlucam za E7200.Definitivno ako zemam nov u skoro vreme ke zemam TOP kompjuter da tera bar 2 godini bez nadograduvanje.Znaci 4 GB definitivno.E7200 najverovatno.E sega se razmisluvam za grafickata i za plocata?Ako imate predlozi ok.

Inaku fala za site mislenja na ovaa tema.:bravo:

Pozz do site clenovi na it forumot:bravo: E taka ve sakam po oraspolozeni :D

LOL.

Значи околу графичка ако ме прашаш мене би ја скокнал 8800гт.

ИЛи ако не ти се дава пари земи ја 9600ГТ 512МБ за нешто над 100 евра, или пак земи си ја ати 4850 за 10000 ден.

Плоча гледај барем п35 да ти биде чипсетот.
 
M

Mr.Alien

Гостин
По мене, 8800 GT или Radeon HD 4850, но повеќе сум за nVidia.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,354
16,428
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Бидејќи машината ти е за игри, а не планираш да имаш top-performance машина, за истите пари можеш да си купиш варијанта со подобри перформанси во игрите:

sAM2+ матична плоча со SB750 south bridge
Athlon64 X2 Brisbane 4800+ G2
ATi Radeon 4850 512MB
4GB DDR2-800

Ќе го оверклокуваш Brisbane-то до 3GHz. Во перформанси за игри и друго, тоа е како и Е2180 на 3GHz. Кон Нова Година ќе се појават 45nm Phenom(Deneb) процесрои на 3GHz, кои ќе се оверклокуваат подобро и ќе се многу побрзи од твојот Brisbane. Цената на 65nm Phenom-ите ќе се спушти значително и ќе има и двојадрени Phenom-и. По нова година ќе имаш многу варијанти за евтин upgrade на процесорот, а процесорот кој ќе го земеш ќе има помал TDP и ќе се оверклокува повеќе од сегашните Phenom процесори.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,582
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно