Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Идеја за добра комбинација на GPU и CPU

BiTu22

Intern
16 ноември 2022
7
9
Здраво нов сум тука и сакав да прашам дали некој има добра комбинација за GPU и CPU, ама да биде до 33000 ден. Моментално сум во мисла да земам I5-12400F со RTX 2060 6GB. Некој има подобра комбинација за тие пари?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Најверојатно нема подобра комбинација. комбинацијата треба да вклучи и плоча, РАМ, сториџ, напојување.
RTX 2060 6Gb знаат да одат и по бесни налудничави цени, зависи која си ја фатил, ама генерално таа комбинација е екстра.
 

BiTu22

Intern
16 ноември 2022
7
9
Најверојатно нема подобра комбинација. комбинацијата треба да вклучи и плоча, РАМ, сториџ, напојување.
RTX 2060 6Gb знаат да одат и по бесни налудничави цени, зависи која си ја фатил, ама генерално таа комбинација е екстра.
Па и јас така разгледував. Најпрвин сакав 3050 8GB, ама другарче вика земи подобро 2060 подобра е и стварно гледам дека е така.

Сакам овие спецификации да ги земам:

Motherboard: MB MSI PRO B660M-A WIFI LGA1700 DDR4 4800MHz OC SATA3 3xM.2 USB3.2 2.5G LAN 2xDP/2xHDMI

GPU: Gigabyte GeForce RTX 2060 D6 rev2.0 6GB GDDR6 HDMI/3xDP DX12 WINDFORCE 2X

CPU: CPU Intel Core i5-12400F Alder Lake 6-Core 2.5GHz LGA 1700 18MB BOX

RAM: DIMM 8GB DDR4 2666Mhz Netac Shadow CL19 (2x8)

Case: ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Armor V5 Gaming Black

Power Supply: PSU 500W Deepcool DN500 (New Version) 80Plus Black

Storage: SSD 2.5" Kingston A400 Series 240GB 7mm (и од старото/моменталното PC ќе го земам HDDто)

Како што видов по неколку онлајн сајтови наши ова би чинело се на се околу 52000-53000 ден грубо.
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Поарно земи си од @Pane24 некоја половна 3060ка скоро дупло поефтино од 2060ка.
12400F моќен процесор. Напојуување поарно 600 реални вати да има, кое исто од Пане можеш да земеш на пола цена од ново.
Наместо SSD A400 поарно земи NVME A2000 не помало од 500 GB.
Види од @gOJDO ако има на лагер 12400 + матична и адекватна кутија. Останатото можеш буквално половно по цена да збереш.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
474
/home/coki
Здраво нов сум тука и сакав да прашам дали некој има добра комбинација за GPU и CPU, ама да биде до 33000 ден. Моментално сум во мисла да земам I5-12400F со RTX 2060 6GB. Некој има подобра комбинација за тие пари?
1080p играње или? За да добиеш најдобри предлози, малку поопширно напиши за што/како ти треба конфигурацијата.
Поарно земи си од @Pane24 некоја половна 3060ка скоро дупло поефтино од 2060ка.
12400F моќен процесор. Напојуување поарно 600 реални вати да има, кое исто од Пане можеш да земеш на пола цена од ново.
Наместо SSD A400 поарно земи NVME A2000 не помало од 500 GB.
Види од @gOJDO ако има на лагер 12400 + матична и адекватна кутија. Останатото можеш буквално половно по цена да збереш.
Ај некако може да се оправда половна копана графичка, ама половно напојување што напојувало риг 24/7? Треба ептен да си во тесно...
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Ај некако може да се оправда половна копана графичка, ама половно напојување што напојувало риг 24/7? Треба ептен да си во тесно...
Абе можно е кај Пане да се најде некое напојување со преостаната гаранција и користено 5-6 месеца.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.348
7.189
Скопје
www.facebook.com
Ај некако може да се оправда половна копана графичка, ама половно напојување што напојувало риг 24/7? Треба ептен да си во тесно...
Така викаа и тие што земале пред 2 години напојувања. И сеуште тераат со нив.
А као наводно компјутериве ги гаснете, за да не ги арчете напојувањата баш :D
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
474
/home/coki
Така викаа и тие што земале пред 2 години напојувања. И сеуште тераат со нив.
А као наводно компјутериве ги гаснете, за да не ги арчете напојувањата баш :D
Топ, нека ги служат нив уште долги години. Еве јас конкретно секогаш го гасам десктопот кога знам дека нема да го користам во наредните неколку часа, за други не можам да зборувам. И не е исто кога не се гаси и нема никакво оптеретување на системот и кога не се гаси, а има компоненти што работат на 100% без престан...
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.348
7.189
Скопје
www.facebook.com
Епа по кој заклучок донесе дека нечинеле ( копаните ) напојувања?
Кај мене од преку 300 напојувања во досегашниве 5 години ми имаат рикнато 3. И тоа корсаир бронза серија.
Ит форум сме срамота е овака ко пред селска кооперација да се шираат муабети :)
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
474
/home/coki
Епа по кој заклучок донесе дека нечинеле ( копаните ) напојувања?
Кај мене од преку 300 напојувања во досегашниве 5 години ми имаат рикнато 3. И тоа корсаир бронза серија.
Ит форум сме срамота е овака ко пред селска кооперација да се шираат муабети :)
Забегавме ептен надвор од темата. Не реков дека не чинеле, туку дека едноставно не вреди ризикот (барем за мене). Буквално се работи за компонента што може цела конфигурација да ти ја упропасти, не дај боже. Сфаќам дека имаш за продавање и нудиш и немам ништо против тоа. Затоа и сме тука секој да си го каже своето па да може потенцијалниот купувач да одлучи.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.795
17.348
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Здраво нов сум тука и сакав да прашам дали некој има добра комбинација за GPU и CPU, ама да биде до 33000 ден. Моментално сум во мисла да земам I5-12400F со RTX 2060 6GB. Некој има подобра комбинација за тие пари?
Здраво,

Кога купуваш CPU треба да купиш и соодветна матична плоча со лежиште за тој CPU. Притоа и цените на плочите се различни. На пример плочите за LGA1700 и AM5 се поскапи од плочите за LGA1200 и AM4, па така кога го планираш буџетот треба да го земеш и тоа во предвид.

Понатаму треба да ја земеш в предвид намената. Ако е за гејминг најбитна компонента е графичкат картичка, па така поголем дел од буџетот треба да отпадне на неа. Што се однесува до комбинацијата CPU 12400F и GPU RTX 2060 за гејминг до 33000 е неизбалансирана. Особено ако ја земеме во предвид и цената на матичната плоча. Во тоа комбо процесорот е многу помоќен од графичката картичка за 1080p гејминг. Со i5 10-та генерација ќе добиеш подеднакви перформанси како и со 12400F во ваков случај со RTX 2060. Но ако разликата во цена меѓу двете платформи h410 + 10400F и h610 + 12400F ја инвестираш во подобра графичка картичка, на пример H410 + 10400F + RTX 3060 ќе добиеш значително подобри гејминг перформанси од комбото со поскапa платформа H610 + 12400F + RTX 2060.
 
Последна промена:

BiTu22

Intern
16 ноември 2022
7
9
Здраво,

Кога купуваш CPU треба да купиш и соодветна матична плоча со лежиште за тој CPU. Притоа и цените на плочите се различни. На пример плочите се поскапи плочи за LGA1700 и AM5 од плочите за LGA1200 и AM4.
Па така кога го планираш буџетот треба да го земеш и тоа во предвид.

Понатаму треба да ја земеш в предвид намената. Ако е за гејминг најбитна компонента е графичкат картичка, па така поголем дел од буџетот треба да отпадне на неа. Што се однесува до комбинацијата CPU 12400F и GPU RTX 2060 за гејминг до 33000 е неизбалансирана. Особено ако ја земеме во предвид и цената на матичната плоча. Во тоа комбо процесорот е многу помоќен од графичката картичка за 1080p гејминг. Со i5 10-та генерација ќе добиеш подеднакви перформанси како и со 12400F во ваков случај со RTX 2060. Но ако разликата во цена меѓу двете платформи h410 + 10400F и h610 + 12400F ја инвестираш во подобра графичка картичка, на пример H410 + 10400F + RTX 3060, ќе добиеш значително подобри гејминг перформанси од комбото со поскапa платформа H610 + 12400F + RTX 2060.
Па воглавно да сакам да го користатм за гејминг за 1080p. Прв пат градам сам компјутер и затоа се распрашувам и разгледувам кој комбинации би биле најдобри. А оваа ти што ми ја предложи (H410 + 10400F + RTX 3060) е подобра од таа што јас ја планирав, а и поевтина за 50на евра. Фала ти
Мислењето е автоматски споено:

Поарно земи си од @Pane24 некоја половна 3060ка скоро дупло поефтино од 2060ка.
12400F моќен процесор. Напојуување поарно 600 реални вати да има, кое исто од Пане можеш да земеш на пола цена од ново.
Наместо SSD A400 поарно земи NVME A2000 не помало од 500 GB.
Види од @gOJDO ако има на лагер 12400 + матична и адекватна кутија. Останатото можеш буквално половно по цена да збереш.
Не преферирам да купувам на старо, посебно графички и општо делови за компјутер.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.795
17.348
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ryzen 5 3600 што максимум RTX 3xxx може да поднесе без да има CPU bottleneck?
Зависи шо играш и на кои сетинзи. Ако играш Spider Solitare ботлнек на процесорот ќе прави секоја графичка картичка.
Aко играш најмодерни игри на 4K резолуција со максимум сетинзи ботлнек нема да прави ни RTX 4090Ti.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Како што видов по неколку онлајн сајтови наши ова би чинело се на се околу 52000-53000 ден грубо.
Барем да пишеше конфигурација до 52-53к денари, таја ти што ја имаш направено попара е.

Рамот 2666 CL19 , напојувањето не е ни бронза и ссд-то дно-дна, исто така не вреди да даваш 10к денари за матична.

Ако сакаш да поминиш поевтино, можиш да најдиш добри делови на старо за солидна цена или сакаш се на ново?

Пиши што монитор ќе се користи резолуција, херци итн ..
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje

BiTu22

Intern
16 ноември 2022
7
9
Барем да пишеше конфигурација до 52-53к денари, таја ти што ја имаш направено попара е.

Рамот 2666 CL19 , напојувањето не е ни бронза и ссд-то дно-дна, исто така не вреди да даваш 10к денари за матична.

Ако сакаш да поминиш поевтино, можиш да најдиш добри делови на старо за солидна цена или сакаш се на ново?

Пиши што монитор ќе се користи резолуција, херци итн ..
Како што кажав погоре сам градам PC прв пат и затоа и барам помош
Од кој страни се овие? Вторава слика гледам anhoch, а првата?
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.612
4.541
Писти Охту
првата е шитек, односно сетек. јас би одел СТРОГО со НОВО напојување. било какво друго веќе има на него работни сати
 

BiTu22

Intern
16 ноември 2022
7
9

Атачменти

  • 315517354_652600503205846_1883389111834655831_n.jpg
    315517354_652600503205846_1883389111834655831_n.jpg
    60,3 KB · Прегледи: 46

Sadwerkl

Intern
15 ноември 2022
27
19
Еве оваа конфигурација ја разгледувам од Neksio компјутери
Јас на твое место би ја заменил rtx 3060 со Rx 6600. Скоро исти перформанси, но 6600 е многу поевтина и помалку троши струја. Ќе заштедиш сигурно едно 100 евра на цената и неколку стотки на струјата на годишно ниво. Или за истите пари како 3060 можеш да си земеш Rx 6600xt или rx 6700 - графички со многу поголеми перформанси од 3060.
Мислењето е автоматски споено:

Еве оваа конфигурација ја разгледувам од Neksio компјутери
Јас на твое место би ја заменил rtx 3060 со Rx 6600. Скоро исти перформанси, но 6600 е многу поевтина и помалку троши струја. Ќе заштедиш сигурно едно 100 евра. Или за истите пари како 3060 можеш да си земеш Rx 6600xt или rx 6700 - графички со многу поголеми перформанси од 3060.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.795
17.348
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Јас на твое место би ја заменил rtx 3060 со Rx 6600. Скоро исти перформанси, но 6600 е многу поевтина и помалку троши струја. Ќе заштедиш сигурно едно 100 евра на цената и неколку стотки на струјата на годишно ниво. Или за истите пари како 3060 можеш да си земеш Rx 6600xt или rx 6700 - графички со многу поголеми перформанси од 3060.
Мислењето е автоматски споено:


Јас на твое место би ја заменил rtx 3060 со Rx 6600. Скоро исти перформанси, но 6600 е многу поевтина и помалку троши струја. Ќе заштедиш сигурно едно 100 евра. Или за истите пари како 3060 можеш да си земеш Rx 6600xt или rx 6700 - графички со многу поголеми перформанси од 3060.
Не е 100 евра разлика меѓу 3060 и 6600, туку околу 50, а има практично исти перформанси. Дефинитивно во неговиов случај 6600 е подобриот избор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.174
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно