Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Идеи за интернет работа од дома

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.248
12.355
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Често се среќавам со прашање од типот дали се исплати да започнам нешто на интернет.

Што да започнам да учам во таа област?

Што е најисплатливо: програмирање на десктоп или мобилни апликации, креирање на интернет сајтови, содржини и слично?

Каков интернет сајт би бил најисплатлив? Дали да го користам фејсбук како главна алатка за промоција на производи или услуги?

Би ги замолил искусните членови да споделат искуства во една ваква општа тема. Заинтересираните почетници ќе може да добијат почетна насока. Ете онака да започнат во слободно време од дома.

Благодарам.
 

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
356
397
Многу работи зависат од самата личност. Програмирањето на апликации нуди добра заработка кога ќе начекаш соодветен проект, но од друга страна можно е да имаш периоди без никаков приход.

Од друга страна интернет содржините бараат одредено време да земат замав, но подоцна можат да бидат поконстантни во приходот.

Според мене, најдобрата варијанта е комбинација на двете, со тоа што најпрвин би почнал со креирање на интернет содржини. Додека ја зголеуваш читаноста/посетеноста на страницата, работиш на усовршување на други вештини и барање други проекти.

P.S. Помина златната треска на Трамп, таргет тема е "Погледнете што направи <insert any Serbian starlet/singer> фото + видео" :eek:h::eek:h::eek:h:
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
972
928
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Штo и дa oдбереш oд oблaсти кaкo дизaј, прoгрaмирaње... ке се судриш сo нелoјaлнa кoнкуренцијa нaречени Индијци и Пaкистaнци.

Иaкo рaбoтaм кaкo грaфички дизaјнер, пoвеќе препoрaчувaм oпределувaње кoн oдреденa oблaст кoјa нa дoлг пaт е пoисплaтливa. А тaкви се вoдење нa веб сaјт или јутуб кaнaл. Нo зa вaкви рaбoти требa дa се имa и буџет и дa се влoжи.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 

FicNo

Intern
25 февруари 2010
5
7
Работењето на и интернет како фриленсер и не е така исплатливо, како што кажа GreenRoot поради нелојалната конкуренција од Индијците... Јас би советувал насочување на една работа и работење Full Time Remotely во компании кои го поддржуваат тоа. Ги има многу, потребно е доста време дур се најде соодветната, но се исплати.

Јас последните 2 години работев Full Time Remote, би кажал дека многу повеќе ми се свига од Freelance поради фактот што имаш некаква сигурност и тим од кој што ќе може да се напредува и учи.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
737
487
Индијците ќе ти бидат конкуренција ако се пријавуваш на аматерски проекти. Сериозните компании знаат какво срање се индијците и не ги вработуваат.

Многу пати сум имал проекти да поправам срања што ги имаат направено индијци. Ќе им дојде паметот на сите што вработуваат индиец за $1/саат. Е сега, кога поправам индијски срања цената ми е дупло поскапа :)
 

FiC DoGG

Practice makes perfect
17 април 2007
973
1.008
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Индијци, пакистанци и останата багра не се никаква конкуренција на професионалци. Што и да одбереш како фриленсер ти одлучуваш колку вредиш, и кога ќе дојдеш на над 20 долара на саат, ќе видиш колку е убаво да работиш 3 саата дневно и пак да правиш убави пари (за македонски стандард)
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.140
2.989
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
На темава се осетив како со таксисти да зборам.Кој и да го прашаш,сите викаат дека немало работа,дека тапа било,џабе вртеле и сл.А истите ликови ги гледам со години такси си врткаат :D
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
159
95
deejay.blog.hr
Креирање и водење на веб страна од одредена област

1. Област / индустрија
Избери област за која те бива или имаш добар интерес за истата.

2. Креирање на веб страна:
- брз процес - некој нека ти ја изработи страната, па ти понатака креирај содржини (текстови, слики, видеа...)
- побавен процес - самиот научи како се изработува веб страна, изработи ја, и понатака бркај работа

3. Веб страна - авторитет
Доведи ја веб страната до фаза кога истата ќе има одреден авторитет во областа која си ја избрал.

4. Монетизација
Начини за монетизација:
- поставување на реклами (на пр. Гугл АдСенс...)
- соработка со компании и лица преку партнерски програми
- спонзорирани статии или цела веб страна од компании кои се од Вашата област
- нудење на услуги од областа со која се бави веб страната, доколку има таква можност (на пр. кај фото блог нуди: уредување на слики, фото часови, консултации, фотографирање на настани, итн)
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
287
130
На темава се осетив како со таксисти да зборам.Кој и да го прашаш,сите викаат дека немало работа,дека тапа било,џабе вртеле и сл.А истите ликови ги гледам со години такси си врткаат :D


Тоа е така затоа што кутрите немаат што друго поарно да работат.
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
700
1.596
Кога ќе се постави прашањето: "Што да започнам да учам во таа област?", верувај секогаш ќе добиеш погрешен одговор.

Зошто?

Бидејки никој не треба да ти кажува што да учиш/работиш. Сам ќе си седнеш и ќе си најдеш во што си добар, што ти е интересно, во што се гледаш и во подалечна иднина. Е тогаш кога ќе се пронајдеш сам, тогаш може да се бараат совети од поискусни лица. Во случајов се спомнуваат програмирање на апликации, веб дизајн, content creator, итн. Тоа се тотално различни универзуми.

И во сите од нив има многу пари, нормално ако си профи.

Затоа неможе да се ослонувате на тоа: "Еееј ми кажаа мене дека во програмирањето на мобилни апликации има тон пари. Не се секирај, ова ми го кажаа успешни луѓе." Но друг ќе ти рече: "Што ти е на тебе, ти незнаеш колку пари има веб дизајн." Трет ќе рече: "Абе транскрипции праам за $30 на саат." Да, ова се тие транскрипции кои на апворк се најслабо платени. Но, случајно наидов на човек кој со години работи на транскрипции и кој заработува 30 факинг долари на саат. Секоја работа е платена, end of discussion.

И на крај се доаѓа до тоа, дека ти и само ти, можеш да одлучиш што САКАШ да работиш во животов. Е тогаш се бара помош, совети и слично за зголемување на капиталот и станување профи во одредена област.

Тоа е така затоа што кутрите немаат што друго поарно да работат.
Кутрите???

Жал ми е за тие навистина што пробале во животот, што се помачиле, што вложиле труд, а не им успеало од X причини и на крај завршиле во такси. Такви ги има многу како таксисти, но сепак другите се тие кои преовладуваат.

А под "другите" мислам за тие кои кога требало да се учи не учеле, кога требало да се работи не работеле и оние кои се пијандури и без срам и перде возат поднапиени. Не можам ни да набројам колку пати ми се има случено да влезам во такси и да корне на алкохол. Па добро бе, срамота, ќе убиеш некој, двајца, тројца колку и да ти се качат во таксито. Ама не, ние треба да го жалиме тој.

Колку пати сте се возеле со некој таксист кој буквално лета по улициве? Уствари не само да сме се возеле со таков, туку секојдневно ги гледаме како соучесници во сообраќајот. И секогаш истото се кажува од било кој, дал било пешак, дал возач: "Да ти е..м тоа таксистите, мислат само они дека имаат предност. Види го кај се пика, види го како лета."

Не се ова празни муабети, ова е реалноста. И после сакате да го сожалувам тој, тој кој едвај возачка земал и станал таксист, пошто нели, немало работа. Не, туку истиот тој е мрзата во човештвото, истиот тој е оној фраер од детството/пубертетот кој ништо продуктивно не прави (не зборам само за учење, можеш да си продуктивен а сепак да имаш кецови у средно или не положуваш испити), а сега те вози во неговото такси и се жали како немало работа.
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
159
95
deejay.blog.hr
Напишав и погоре...
Секој треба самиот да си ја избере областа на делување, и што ќе прави во таа област / индустрија.
Преку темава, ние на луѓето само им ставаме на маса опции за тоа како можат да остваруваат целосна или делумна заработка преку интернет.

За таксистите...
Ако има некој таксист на форумов, или ако случајно наврати на темава - му нудам бизнис план за заработка преку интернет.
Пренесете им на пријателите таксисти. ;)
Сериозен сум.
 

FicNo

Intern
25 февруари 2010
5
7
Точно е дека индијците се неквалитетни. Но прашањето беше "Што да учам на и на која област да се насочам."

Индијците ќе ти бидат конкуренција ако се пријавуваш на аматерски проекти. Сериозните компании знаат какво срање се индијците и не ги вработуваат.
Затоа дадов совет дека е подобро да се работи како фул тајм на интернет, отколку фриленс за поправање на индијските крпеници.

Индијци, пакистанци и останата багра не се никаква конкуренција на професионалци. Што и да одбереш како фриленсер ти одлучуваш колку вредиш, и кога ќе дојдеш на над 20 долара на саат, ќе видиш колку е убаво да работиш 3 саата дневно и пак да правиш убави пари (за македонски стандард)

Така е, индијците не се конкуренција, но ете постојат и се многубројни, доволно е што и они испраќаат мејлови понуди, итн.
 

FiC DoGG

Practice makes perfect
17 април 2007
973
1.008
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Така е, индијците не се конкуренција, но ете постојат и се многубројни, доволно е што и они испраќаат мејлови понуди, итн.

Само затоа што праќаат понуди, не значи дека ги вработуваат, плус ако некој клиент плаќа кикиритки тогаш аирлија нека му се индијците.
Upwork почнаа на големо да им даваат клоци на сите паразити, прво почнаа со верификување на профил, после со одбивање на нови профили во категории каде што има презаситеност со фриленсери, а сега почнаа и со масовно чистење на невредни профили. Ако во одреден период си пратил еден тон понуди и никој не те вработил, добиваш клоца, форумот моментално има доста нови теми од луѓе што добиле клоца, интересно е како повеќето имаат индијски/пакистански и сл имиња.

Пак ќе ќажам, клиенти кои бараат да им се заврши работата како што треба се спремни да платат добро, клиенти со кикиритки буџет добиваат понуди од луѓе што се спремни да работат за кикиритки.

3 саата днево со 25 долара саатница се 4000 денара днево. Ако сакаш работиш сабајле, ако сакаш работиш вечер, ако не ти се работи не работиш. Која друга работа ги нуди овие услови?
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.784
1.664
sistrum.mk
Значи ете на таксисте им било лошо....
Научи правење на мобилни апликации и направи една за таксистите. Да работи на таблет, да мери време, километри, мапа, да шерува интернмет у такси итн.

Најдобар пример за заработка на интернет е да купиш книга како да направиш милион долари на интерент...тој што ја напишал е стварно милионер :D
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1.370
1.542
Значи ете на таксисте им било лошо....
Научи правење на мобилни апликации и направи една за таксистите. Да работи на таблет, да мери време, километри, мапа, да шерува интернмет у такси итн.
Да таксист ќе ти работе на таблет, ќе ти гледа и шерува интернет... Далеко сме ние од светот нема убер коли па да се возеш.
Предходното лето се возев во такси типот во колата пуштил си техно музика до даска ни те прашува дали ти смета дали ти е удобно ни ништо, техно музика до даска и фул спид тера си.

Пола од таксистите возат жени и прават се како јаки фреари...

ЗАТОА и никогаш не преферирам да се возам со такси !

On Topic :

За идеи од интернет работа од дома прво и прво немојте да започнувате мислејки дека ќе ви биде лесно или во смисол (еј ќе си седам дома ќе си работам шо убаво) напротив различно е.

За програмирање треба учење и многу трапеније а за започнување блогови или нешто слично за тоа па треба да понудете квалитетни содражини, треба да почнете со учење на SEO основи, маркетинг, Копи врајтинг. Мора некаков квалитет да понудете.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.842
2.071
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Веројатно сум еден од помалку политички коректни луѓе кои ги знаете ама стварно мислам дека нема потреба од квалификации од типот "индијци, пакистанци и остала багра". Секој пробува да заработи пари а и меѓу тие луѓе има доста квалитетни. Тие што се некавалитетни нудат тоа што можат а тие што купуваат знаат што може да очекуваат (колку пари толку музика).
Што се однесува до тоа "што е поисплатливо", нема прецизен одговор. Ако си добар во било која дигитална работа можеш да очекуваш заработка. Најдобар совет е да се фокусираш на една работа, колку толку да ја усовршиш и да пробаш некој месец како ќе ти оди.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.568
- Доколку знаеш добро одреден јазик може да се предава онлјан.
- Доколку те бива за пишување може да се куцаат текстови на разно-разни теми.
- Доколку си машински инженер или архитект може да црташ проекти.
- Доколку си економиста и те бива со математички формули и пресметки може да се вршат такви услуги.
- Доколку си математичар може да предаваш или решаваш задачи.
- Доколку си пицајзла може да работиш како дата ентри или виртуелна секретарка.
- Доколку си џаболебар и тераш само кладилници може и тоа да го искористиш и да даваш онлајн типови и анализи за разни спортови.
- Доколку си ...

Начини на заработка има мал милион во денешно време, поготово со глобализацијата и брзиот, а ефтин интернет, треба само да се има желба и малце памет за да се искористи потенцијалот.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.096
5.289
...

Начини на заработка има мал милион во денешно време, поготово со глобализацијата и брзиот, а ефтин интернет, треба само да се има желба и малце памет за да се искористи потенцијалот.
Абе програмирање сите заборавивте? Мрежно администрирање? Обука за свирење гитара, шупелка, клавир...
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.568
Затоа листата завршува со Доколку си ... :) Обично луѓето тука се концентрираат само програмирање или вебстраница со реклами, а во принцип онлајн може да се заработи од скоро секоја струка и услужни дејности.
 

Nikol_A

Intern
24 јануари 2017
3
2
Досега секаде кај и да се збори за freelance сите некако бледо објаснуваат. Никој не сака да сподели како стигнал до 30$/час.
Треба да си упорен и да си спремен да работиш и за кикиритки на почетокот. Зошто? Зошто ти треба стегнат профил и добра репутација од задоволни клиенти. Е дури тогаш може да си поставуваш цени од 30$/час.
Доколку немаш ништо позади името (успешен проект, завршен профил) не ти ја ни разгледуваат понудата што им ја праќаш.

„пизајлата“ на @lynx triggered me... :) мора да почнеш од некаде, дата ентри ти е најсигурен пат, зошто не ти треба ама баш никакво искуство за тоа, а и најчесто бараат фриленсери со најмало искуство. Кога ќе создадеш репутација на вреден работник, е тогаш можеш да работиш што сакаш. Проблемот е што повеќето мислат, креираш профил и веднаш понуди фрчат, глава не можеш да кренеш. Не. Ќе си испратиш неколку понуди (едно 40-50) од кои 10 ќе ти одговорат, а само 1 или 2 ќе ти понудат работа.
 

Volkswagen

Gaining Experience
12 септември 2008
227
76
Ете и јас да споделам едно искуство :)

Работев remotely за една компанија од Канада, речиси 3 години. 15$/hr 40 саати неделно.

Е арно ама и на тоа дојде крај овој месец и сеа активно барам нова работа.

Тешко оди додуше, има некои интервјуа ова она...ама ќе видиме.

Имаш некои странички кои би ги препорачал

weworkremotely.com
remote.co
и се разбира Linkedin!

Деновиве гледава опции за dropshipping, ама се разочарав кога сфатив дека Shopify не функционира за Македонија.

Сеуште истражувам дали Woocommerce може да функционира кај нас.
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.738
1.575
Ете и јас да споделам едно искуство :)

Работев remotely за една компанија од Канада, речиси 3 години. 15$/hr 40 саати неделно.

Е арно ама и на тоа дојде крај овој месец и сеа активно барам нова работа.

Тешко оди додуше, има некои интервјуа ова она...ама ќе видиме.

Имаш некои странички кои би ги препорачал

weworkremotely.com
remote.co
и се разбира Linkedin!

Деновиве гледава опции за dropshipping, ама се разочарав кога сфатив дека Shopify не функционира за Македонија.

Сеуште истражувам дали Woocommerce може да функционира кај нас.

Зошто да не може да функционира кај нас? Веќе имам користено woocommerce и е обична платформа, со милијарда можности за прилагодување, исто и opencart.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.096
5.289
Ете и јас да споделам едно искуство :)

Работев remotely за една компанија од Канада, речиси 3 години. 15$/hr 40 саати неделно.

Е арно ама и на тоа дојде крај овој месец и сеа активно барам нова работа.
..

Со лесно. Што си работел со Канада? Ако не можеш детаљи, барем одоколу :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.133
Мислења
956.119
Членови
34.528
Огласи
2.330
Најнов член
someone23456789
На врв Дно