• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

IDE to USB

goransuki

Intern
15 ноември 2007
1
0
Novite maticni ploci imaat samo podrska za dva IDE ureda.se javuva problem pri
iskoristuvanje na starite komponenti vo novite konfiguracii.
isplatlivo li e da se zeme adapter ili postoi nekoe drugo resenie.
site informacii okolu ova se dobredojdeni:ermm:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Интересно прашање. Верувам дека тука мислиш на купување нова матична, процесор, РАМ, графичка, а сакаш да ги искористиш стариот ИДЕ хард и оптиките (гарант повеќе од една).
Постојат контролер картички, но дали ќе најдеш некаде таква за ИДE е дискутабилно. Може со по еден ИДЕ приклучок - таква има во Анхоч за 750,оо денари. Таму има и САТА РАИД контролер картички за ПЦИ слотови, кои покрај САТА на себе содржат и еден ИДЕ приклучок, цена 990,оо денари. Има и САТА/ИДЕ адаптери, цена 450,оо денари.
САТА РАИД или обични САТА контролер картички со ИДЕ слотови има(ше) и во АМЦ, вероватно уште ги има. Производител Гембирд, околу 900 денари.
Погледни и во други помали продавнички низ градов каде има компјутерска галантерија - ТЦ Бисер, ГТЦ, позади Т.Ц. Буњаковец (не ми текнува име на фирмата), потоа кај книжарите Мисла и Просветно Дело (во тој блок од Градски Ѕид).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.183
Мислења
895.515
Членови
31.918
Огласи
354
Најнов член
Kikirekovi
На врв Дно