• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IBM го разработува најмоќниот компјутер во светот

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Според тврдењето на IBM овој суперкомпјутер би бил во можност да го управува целиот интернет трафик во светот.

Вкупниот број на процесорни јадра ќе биде 67, 1 милиони, а вкупната оперативна меморија 32 PB (петабајти). На страниците на својот официјален вебсајт компанијата IBM ја објави досегашната разработка на новиот суперкомпјутер со кодно име "Kittyhawk".
Разработката се врши на основата на архитектурата на својот ( засега еден од најмоќните суперкомпјутери ) Blue Gene/P. Основна единица во архитектурата на Blue Gene е едно процесорно јадро (core) кое работи на 850 MHz. На следното ниво се наоѓа процесорскиот чип (chip), кој сврзува повеќе јадра во едно заедно со вградени контролери за меморијата и внатрешни конектори (node). На следното ниво е така наречената карта (card) на која се расположени 32 node-ови. Потоа се групираат во "midplane" која содржи 16 карти (card). На следното ниво се наоѓаат системските блокови (rack), обезбедени со две карти и 2 TB заедничка меморија.Со идејата дека суперкомпјутерот ќе може да обедини 16384 системски блокови (rack), а секој од нив ќе работи на 640 Gbps, вкупната брзина на работа на Kittyhawk ќе биде приближно 10,4 Pbps. Креаторите на овој компјутер "ѕвер" сметаат дека неговата моќност ќе е доволно голема да го управува целиот светски трафик. Најверојатно тоа е и причината за неговото создавањето, бидејки IBM имаат намера да го продават Kittyhawk на некој од најголемите светски хостинг компании.
Извор:MakPCWorld
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Wow ova e ludo :) Kojznae kolkava internet konekcija kje ima... Sakam eden vakov doma da imam :D Open Arena da igram na nego
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
знаете ли за хакерски работи колку брз ке е
не е проблем ке најдам кај да го сместам иако е голем како eniac
по мене проблем кај нас ке е напојувањето
ке треба да ја црпи енергијата од цела македонија
ccccccc
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,291
16,662
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Pogolem e od ENIAC, no mozhe da troshi energija kolku nego :)
380KW !!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #23

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,992
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно