• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

i9 12900k конфигурација

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
487
777
Битола
www.instagram.com
Со здравје да се работи и уба да му е среќата. Следно можиш каблите да си ги средиш, од позади да ги пуштиш, а за графичката повеќето се silent до 65 степени не ги пуштаат кулерите.
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
250
176
Со здравје да се работи и уба да му е среќата. Следно можиш каблите да си ги средиш, од позади да ги пуштиш, а за графичката повеќето се silent до 65 степени не ги пуштаат кулерите.
Фала друже. Не му е баш топ cable management на куќиштето, дебели се каблите од напојувањето па не се затвараше задната врата најдобро. Затоа вака излезе. Али не ми смета, баш топ ми е.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.865
5.617
Ethermine
www.facebook.com
Фала друже. Не му е баш топ cable management на куќиштето, дебели се каблите од напојувањето па не се затвараше задната врата најдобро. Затоа вака излезе. Али не ми смета, баш топ ми е.
Тие цревата ке и сметаат на графичката што ке ја ставеш а исто така и тој atx 8 пинскиот кабел.
 

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
575
391
Убаво склопено, со убаво да го користиш :)
За графичка - STRIX серијата на ASUS е со доста тивки вентилатори.
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
250
176
И сега вака почна да ме чеша газот и за GPU

Напојувањето што го ставив (750W Be Quiet! Straight Power 11 80+ Gold Full Modular) ќе биде доволно за овие зверските графи денешно време со оглед на тоа што имам i9 12900k?
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
И сега вака почна да ме чеша газот и за GPU

Напојувањето што го ставив (750W Be Quiet! Straight Power 11 80+ Gold Full Modular) ќе биде доволно за овие зверските графи денешно време со оглед на тоа што имам i9 12900k?
Да . Уште кога го видов помислив- одличен избор.
Туку за која графичка се одлучи ? Најјака - мид-ренџ ?Nvidia AMD ??
 
Последна промена:

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
164
323
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Со здравје да си го користиш, супер испадна. Ако сакаш графичка тивка нема да најдиш поарна од Noctua 3070 или 3080. Потивка не постој на пазарот, освен можи со водено ладење ама то е веќе друг муабет. А и тогаш мислам погласни ќе се.
download.png
Изгледај го видеото ќе видиш. Ептен дебела е картата, зафаќа 4 слота, ама имаш место ти. Единствено ќе мораш да го смениш радијаторот цревата да се горе ако купуваш графичка оти обично долги се многу и нема да стига до процесорот како шо ти е монтирано сега.
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
250
176
Со здравје да си го користиш, супер испадна. Ако сакаш графичка тивка нема да најдиш поарна од Noctua 3070 или 3080. Потивка не постој на пазарот, освен можи со водено ладење ама то е веќе друг муабет. А и тогаш мислам погласни ќе се.
Погледнете го атачментот 115467
Изгледај го видеото ќе видиш. Ептен дебела е картата, зафаќа 4 слота, ама имаш место ти. Единствено ќе мораш да го смениш радијаторот цревата да се горе ако купуваш графичка оти обично долги се многу и нема да стига до процесорот како шо ти е монтирано сега.
Супер! Фала!

Океј ќе е напојувањето што го имам нели?
Мислењето е автоматски споено:

Да . Уште кога го видов помислив- одличен избор.
Туку за која графичка се одлучи ? Најјака - мид-ренџ ?
Фала! Уште се мислам каква GPU да му ставам, дали нешто најјако или нешто средно...
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
164
323
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Супер! Фала!

Океј ќе е напојувањето што го имам нели?
Мислењето е автоматски споено:


Фала! Уште се мислам каква GPU да му ставам, дали нешто најјако или нешто средно...
Таман е 750W квалитетно како твоето, и јас со 750ка без проблем рановам 3080. Ако нема да играш на 4К или да сакаш 140+ фрејма на 1440р, земи 3070 или послаба и не фрлај џабе пари.

Ако играш на 1080р посебно, дури и 3060ti е поќе од доволна. Искрено ти кажвам дури и со 3080 вадам 165 фрејма на поќето игри на макс (лимитирано оти екранот е 165хз). Ако најдиш евтина 3080 земи, иначе чувај пари и земи 3070ка.
 

Deki22

Intern
7 мај 2018
12
11
Да не испадне дека заборавив репортажа да напишам: почнаа одмори, работа, итн.

Компјутерот излезе се што посакував.


Естетски можеби каблите не се нај океј, али со оглед на слободното место внатре, и пошто не сакам стакло и светки, таман ми е, пошто каблите ги наместив најпрактично за мене. Исто така има по default една решетка на долниот дел на куќиштето што на најфин начин ја отстранив со бормашина. (y)
Вака сега имам простор да го завртам ладењето со цефките да се на горната страна, ако евентуално ставам некоја зверска GPU.

Лепотан:


Деловите уште еднаш:

Куќиште: BeQuiet Silent Base 802
MB: Gigabyte Z690 UD AX
32GB DDR5 6000MHz Kingston Fury Beast Kit CL40 (2x16)
CPU: i9 12900K
AIO Arctic Liquid Freezer II 420
SSD M.2 Samsung NVMe 980 PRO 1TB PCIe 4.0 x4
SSD M.2 Samsung NVMe 980 PRO 500GB PCIe 4.0 x4
SSD Kingstone 1TB (го наместив од стариот PC како backup storage)

PSU 750W Be Quiet! Straight Power 11 80+ Gold Full Modular

Околу 2000 евра ме кошташе сево ова.

Не сакам GPU пошто немам потреба, но најмногу поради тоа што сакам вака беззвучно да си работи PC.
Пари не се проблем, па ако некој знае да каже некоја нинџа тивка GPU можеби и ќе разгледам.

Ги наместив феновите на куќиштето да вртат на кец, и со тоа компјутеров не се слуша кога работи. Незнаеш дали е уклучен или исклучен - нешто што ми се допаѓаше најмногу кај претходниот PC. Благодарејќи на Arctic Liquid Freezer 420 просек температурата на CPU е 30-35 C, а исто и на чипсетот, пошто куќиштето дува промаја благодарејќи на mesh дизајнот и тоа што предните 3 вентилатори (од ладењето) примаат воздух, а двата горе и задниот го испуштаат. Закон.

Огромна благодарност до заедницата на овој форум што ме упати во денешната технологија. Јеби га, не пратев развој 10 години, па многу научив со оваа авантура.

@kikomir
@outsider
@Dajman
@thrw
@Astro
@KjEBE
@hehexd
@mrmarko4fun
@dejan_str
@Nikola100
@Deki22

Посебно ГОЛЕМА благодарност до @StefanPetrov за многуте совети, и кој што го малтретирав и по ПП.
@Vlad944 ми ги отвори очите за куќиштето :D

Се извинувам ако заборавив некого.
со среќа друже да се користи и баш ми е мило шо си задоволен од Arctic 420mm
иначе се согласувам со @StefanPetrov за Noctua 3070 ili 3080ka дека се најтивките GPU на пазарот ако се одлучиш веќе да купваш
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
250
176
Инаку неможам да постирам во под-форумот Продавам, а сакам да добијам ориентација колку пари би можел да му барам на стариот компјутер:

i7 3770
Ладење: HYPER H412R
PSU: CoolerMaster MASTERWATT LITE 230V 700W
RAM: 2x8 Gb DDR3 1600Mhz
MB: GA-H61M-S2P
SSD Kingstone 128 Gb
HDD (1TB 5200RPM)
DVD режач :D

Ваљда е некоја смешна сума али чисто онака?
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Инаку неможам да постирам во под-форумот Продавам, а сакам да добијам ориентација колку пари би можел да му барам на стариот компјутер:

i7 3770
Ладење: HYPER H412R
PSU: CoolerMaster MASTERWATT LITE 230V 700W
RAM: 2x8 Gb DDR3 1600Mhz
MB: GA-H61M-S2P
SSD Kingstone 128 Gb
HDD (1TB 5200RPM)
DVD режач :D

Ваљда е некоја смешна сума али чисто онака?
Не смее вака да проценуваме - форумски правила - „сори„ :(
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
250
176
Ох... Значи со оглед на тоа дека неможам да постирам таму нема како?
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.427
2.905
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Ох... Значи со оглед на тоа дека неможам да постирам таму нема како?
Имаш право да дадеш оглас, само сега се огласува овде а не на ,,старата,, тема.
Избери опција проценка, и ќе имаш можност да ја добиеш проценки.
И да, во право си, не се надевај на висока проценка. Подобро најди му друга намена на старава конфигурација.
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
250
176
Update:

Порачав графичка! Да ја сефтосам и јас Жирафата :D

Asus TUF Gaming RTX 3060 Ti 8Gb DDR6
Околу 33 500

Имаше за иста цена и 3070. НО:

1. 3060 Ti не е многу далеку со перформанси

2. Овој модел на Асус работи МНОГУ тивко (10 децибели потивко од 3070, освен Noctua верзијата што ја нема во мкд и што е оган скапа, али и според инфото што го собирам онлајн тука некаде е со неа по децибелите) и има фантастично ладење.

Со оглед на тоа колку сакам тишина и во поглед на price/performance мислам дека направив правилен избор.

Ќе стигне за 10тина дена па ќе видиме што и како.

 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.313
3.300
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Update:

Порачав графичка! Да ја сефтосам и јас Жирафата :D

Asus TUF Gaming RTX 3060 Ti 8Gb DDR6
Околу 33 500

Имаше за иста цена и 3070. НО:

1. 3060 Ti не е многу далеку со перформанси

2. Овој модел на Асус работи МНОГУ тивко (10 децибели потивко од 3070, освен Noctua верзијата што ја нема во мкд и што е оган скапа, али и според инфото што го собирам онлајн тука некаде е со неа по децибелите) и има фантастично ладење.

Со оглед на тоа колку сакам тишина и во поглед на price/performance мислам дека направив правилен избор.

Ќе стигне за 10тина дена па ќе видиме што и како.

кога веќе си идел со асус си требало да ја нарачаш стрикс верзијата, далеку поквалитента изработка има од туф-от плус каде каде подобро изгледа како пакет.

 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
250
176
Можеби. Али не ми е битно како изгледа искрено, во куќиште без стакло ќе е, па тие светките не ми се потребни. А дали е подобро градена во однос на ладење и гласност немам истражувано. Мислам дека ќе е тука некаде пошто оваа TUF от не сретнав ниту едно лошо ревју
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
170
157
Јас имам "туф" 3080. Пред да ја купев беше најдобро продавана карта поради цената. Скоро многу добри мислења имаше за неа.
За жал немав среќа да ја купам во блиско време и ме чинеше како цена за две генерации подобри од неа, но воопшто немам проблем со неа. Знае само на 1440 резолуција да паѓа под 144.
За ладење и бучност е супер, јас само ги имам наместено вентилаторите да работат почесто бидејќи не ми е мило да ја гледам на 50 степени.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
не ми е мило да ја гледам на 50 степени.
50 ти е многу тебе ? Не разбирам. Мојата 6700ХТ - 78 С си качува а јадрото до 90 С некогаш . Тоа се нормални температури - не разбирам што ти е тоа 50 степени ?
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
250
176
50 ти е многу тебе ? Не разбирам. Мојата 6700ХТ - 78 С си качува а јадрото до 90 С некогаш . Тоа се нормални температури - не разбирам што ти е тоа 50 степени ?
50 е мраз ладно...на full load мислам дека е невозможно на поновите карти. Оваа мојава саат време откршена на 100% на 60-75 степени - сврши кога објаснуваше овој французот на YouTube
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.413
Мислења
900.358
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно