• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

I7 9700 (non k) или I5 9600k

 • Ја почнал/а темата
 • #28

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Тек напојувањето коа ќе дојде на ред ќе биде комедии.
Многу саркастични егоистични коментари не сум од вчера.

И побарав совет пошо неам време да следам како порано развиток на пц компоненти и затоа прашав.
Мислам дека на дечкото понудата со i5 10400 со h410 или z490 е најлогична.

Сакам z490 матична али не можам да најдам некоја по поокеј цена и микро атикс формат.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

itstheigyg

Gaining Experience
21 мај 2017
453
441
Нели може да се тера со rx4xx rx5xx и декодингот да иде на гпу наместо на цпу ?
 

sierra117

Intern
16 септември 2019
4
10
Jas lichno ja imam i5-9600K i zadovolen sum. Ako ti e za gejming razlikata e 15 - 20 FPS. Kako i da e da planirash da chipuvash procesorot kje ti treba dobar airflow. Podobra opcija ti e i7-9700 zoshto momentalnata matichna nema najdobar DRM za OC. Istotaka proveri kolku W kje ti vleche. Ako planirash da stavash RTX 3060 Ti ili 3070 mislam deka povtorno kje bidesh bottlenecked i matichnata ne ti podrzhuva GDDR6.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #31

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Затоа сеа гледав опција i5 10400f + z490m матична или ryzen 5 3600x со b550 или b450. Ама на сите јутјуб видеа 10400f се покажува како подобар во игри.

Сепак се мислам од 8000 денари i7 9700 отидов на 18.000 мобо.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Затоа сеа гледав опција i5 10400f + z490m матична или ryzen 5 3600x со b550 или b450. Ама на сите јутјуб видеа 10400f се покажува како подобар во игри.

Сепак се мислам од 8000 денари i7 9700 отидов на 18.000 мобо.
Зошто не H410?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,979
5,425
Мелмак
Затоа сеа гледав опција i5 10400f + z490m матична или ryzen 5 3600x со b550 или b450. Ама на сите јутјуб видеа 10400f се покажува како подобар во игри.

Сепак се мислам од 8000 денари i7 9700 отидов на 18.000 мобо.
Разгледај и понуди на старо. Сепак опцииве што прво ги гледаше се на старо, така што матична побарај на старо а процесорот земи го на ново со попуст некој преку членови тука што ги продаваат за подобри цени.

@gOJDO ако не може да ти најде матична каква шо ти треба... гарант има барем 3-4 опции да ти понуди!

А и прашај го него за мислење сепак ги има пробано сиве комбинации на хардвер, може и некоја трета четврта опција ќе ти каже.

А рамот не му поддржува механички дискови.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #34

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Гледајќи вака можно е и i7 10700 non K, да земам, гледајќи вака по јутјуб гејминг можности многу слично со 10400f, па се мислам дали вреди


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,271
Битола
Не пишувам од дрскост или за да се насмееме на нечиј пропуст, НО, оваа констатација е погрешна на неколку нивоа (вклучувајќи и основното каде постои пропуст во разбирањето како функционира меморискиот модул кај една карта).

Прочитај внимателно. Провери како функционира сѐ, па ќе продискутираме.
Испратено од ONEPLUS A5010 преку IT.mk форум апликација
 

sierra117

Intern
16 септември 2019
4
10
Не пишувам од дрскост или за да се насмееме на нечиј пропуст, НО, оваа констатација е погрешна на неколку нивоа (вклучувајќи и основното каде постои пропуст во разбирањето како функционира меморискиот модул кај една карта).

Прочитај внимателно. Провери како функционира сѐ, па ќе продискутираме.

Испратено од ONEPLUS A5010 преку IT.mk форум апликација
Gledav podetalno i pogreshno sum razbral, razlikata ne bila golema. Moja greshka.
Мислењето е автоматски споено:

Jas lichno ja imam i5-9600K i zadovolen sum. Ako ti e za gejming razlikata e 15 - 20 FPS. Kako i da e da planirash da chipuvash procesorot kje ti treba dobar airflow. Podobra opcija ti e i7-9700 zoshto momentalnata matichna nema najdobar DRM za OC. Istotaka proveri kolku W kje ti vleche. Ako planirash da stavash RTX 3060 Ti ili 3070 mislam deka povtorno kje bidesh bottlenecked i matichnata ne ti podrzhuva GDDR6.
Ima bottleneck ama ne e tolku drastichen i nema da ti smeni, mojot komentar za GDDR6/GDDR5 e greshen i nema golema razlika. Bitno ti e napojuvanjeto.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #37

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Не знам дали е овде соодветна тема. Но почнав одпочеток со купување на куќиште.


Nzxt h510 elite.

И верувале или не сеуште се мислам меѓу i5 10400f или i5 10600k со z490 или ryzen 5 5600x со b550.
Само ryzen 5 5600x мноогу скап.

И пошо поголем дел од времето ќе бидат игрите 2k или 4к па ќе бидат врзани зависно од графичката, па колку е разумно да се вложи поголема сума во рајзен 5 5600x.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,600
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И пошо поголем дел од времето ќе бидат игрите 2k или 4к па ќе бидат врзани зависно од графичката, па колку е разумно да се вложи поголема сума во рајзен 5 5600x.
Уопште не е разимно да се вложи поголема сума во 5600X, интел 10400 е попаметно решение, особено поради фактот што си влав :LOL:
Јас би со Интел без да се милам уопште.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #39

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Уопште не е разимно да се вложи поголема сума во 5600X, интел 10400 е попаметно решение, особено поради фактот што си влав :LOL:
Јас би со Интел без да се милам уопште.
Дај бре заозибили се малку.
А и b550 pro msi a пред нос ми ја земаа, сеа и b550 се скапи плочите.
Дали пример rtx 3070-3080 би имала bottleneck со i5 10400f?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,600
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дај бре заозибили се малку.
А и b550 pro msi a пред нос ми ја земаа, сеа и b550 се скапи плочите.
Дали пример rtx 3070-3080 би имала bottleneck со i5 10400f?
6 јадрен процесор на 4GHz во гејминг (ако имаш соодветно ладење) нема да биде bottleneck, најмалку 60fps ќе имаш во било која игра. Трета опција и немаш. Можеш да одиш на 10700 после тоа но тоа се само повеќе јадра а не и подобар single core перформанс. Така да терај, нема да биде ботлнек.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #41

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Ми треба брзо инфо.
Msi z490 gaming plus или
Asus prime z490 p

Која да се земе?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #42

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Или tuf gaming z490 plus


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #44

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
 • Ја почнал/а темата
 • #45

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Океј сепак ја има туф гејмингот изглеа таа ќе биде


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,600
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Asus TUF е подобра опција има подобри компоненти. Или MSI или TUF
 
 • Ја почнал/а темата
 • #47

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Само гледам дека msi има 2.5 lan gigabit конектор а tuf само гигабит.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,600
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
 • Ја почнал/а темата
 • #49

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,600
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Па мош че зеам натам 10 гигабит свич
Па дооообро.

Види, MSI е подобра плоча генерално од аспект на компатибилност со се живо. ASUS на некој начин треба повеќе среќа да имаш да ти се погоди, прилично се шашави и во биосите, но ако ти се погоди ондак погодено е :ROFLMAO:

Јас би TUF
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,051
Мислења
837,613
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно